Polska
Odkryć i ukochać Kościół – list pasterski abp. Wacława Depo
– Wypada nam wniknąć nie tylko w wymiar historyczny tego świętowania, ale poprzez słowo Boże zauważyć wzrokiem wiary działanie Ducha Świętego, który prowadzi nas drogami zbawienia – napisał abp Wacław Depo w liście pasterskim z okazji 100-lecia erygowania Diecezji Częstochowskiej i zakończenia IX Kongresu Eucharystycznego.
Marzenie, które dojrzewało latami – ks. Patryk Pietrzak CM o powołaniu i drodze na misje
Ks. Patryk Pietrzak ze Zgromadzenia Misji to neoprezbiter, który w maju br. przyjął święcenia kapłańskie. Już niedługo wyruszy na swoją pierwszą misję – do Beninu. Droga do tego momentu była długa i głęboko przemyślana, a wszystko zaczęło się na długo przed decyzją o wstąpieniu do seminarium. Młody misjonarz opowiedział o tym w kontekście Niedzieli i Tygodnia Misyjnego.
Komisja Wychowania Katolickiego o nowym programie nauczania religii w szkole
Przygotowanie ogólnopolskiego programu do nauczania religii, który umożliwi przygotowanie nowych podręczników po przyjęciu przez Episkopat Polski nowej „Podstawy programowej nauczania religii rzymskokatolickiej w Polsce” było jednym z tematów spotkania Komisji Wychowania Katolickiego KEP w Łowiczu.
Zakończyło się 155. Zebranie Plenarne Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
W licheńskim sanktuarium zakończyło się trwające od 20 do 22 października 155. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM). W spotkaniu o charakterze sprawozdawczo-wyborczym wzięli udział wyżsi przełożeni zakonni oraz delegaci nieobecnych przełożonych z całej Polski.
5. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego
Dziś na Jasnej Górze odbywa się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli ratownicy, lekarze i pielęgniarki z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita warszawski.
XXII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży
Pod hasłem „Bierzemy odpowiedzialność!” w Stegnie (diecezja elbląska) rozpoczyna się w czwartek trzydniowe XXII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Wydarzenie skupi się na pogłębianiu aktywności młodych katolików w duszpasterstwach parafialnych i organizacji wydarzeń diecezjalnych, a także przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 r.
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na koncert „Harmonia różnorodności”
W przededniu 39. rocznicy spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami religii świata w Asyżu Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na koncert „Harmonia różnorodności”, który odbędzie się 26 października w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy. Wydarzenie stanowi finał projektu „Mosty Dialogu”, realizowanego od początku września.
Rekolekcje dla animatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
„Każde życie ludzkie jest darem Boga i źródłem nadziei dla świata” – przypomina o. Samuel Karwacki OSPPE, krajowy moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zapraszając na rekolekcje dla animatorów tego dzieła, które odbędą się w dniach 15–16 listopada 2025 roku na Jasnej Górze. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Nadzieja zawieść nie może”.
Kard. Dziwisz: Być chrześcijaninem to utożsamiać się z Chrystusem
– Być chrześcijaninem to znaczy utożsamiać się z Chrystusem, należeć do Niego, naśladować Jego dobroć i miłosierdzie, Jego spojrzenie na człowieka i świat. Możemy i powinniśmy się tego uczyć przez całe życie, tak by Chrystus stawał się dla nas największą miłością – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas odpustu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Prof. Adam Strzembosz spoczął na Powązkach w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe prof. Adama Strzembosza odbyły się w środę w Warszawie. Msza św. pogrzebowa była celebrowana w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej. Wybitny prawnik i sędzia, kawaler Orderu Orła Białego spoczął w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.


