Polska

13 września 2025 | 18:01

XII Zjazd Gnieźnieński – uczestnicy współtworzą końcowe Posłanie na rzecz trwałego pokoju

Trwa XII Zjazd Gnieźnieński, odbywający się pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”. Wydarzenie zakończy się w niedzielę, 14 września, prezentacją Posłania na rzecz trwałego pokoju. Dokument jest tworzony w procesie synodalnym – każdy z uczestników Zjazdu może wnieść swój głos, a prezentacja w Gnieźnie będzie jedynie punktem wyjścia do dalszych konsultacji.

13 września 2025 | 17:44

Nieszpory ekspiacyjne w cerkwi w Legnicy

W zawiązku z profanacją krzyża jakiej dokonali nieznani sprawcy w cerkwi Zaśnięcia NMP w Legnicy, dziś o godz. 18 w świątyni odprawione zostaną nieszpory ekspiacyjne, w których uczestniczyć będą zwierzchnicy Kościoła greckokatolickiego: abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz bp Włodzimierz Juszczak, Ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej. Obecny będzie także biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

13 września 2025 | 17:10

Alkohol w ciąży a FASD – dzieci wciąż z niewystarczającą pomocą

Nawet połowa kobiet w Polsce piła alkohol w ciąży. Skutkiem takich zachowań mogą być FAS i FASD – spektrum zaburzeń u dzieci wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Z okazji przypadającego 9 września Światowego Dnia FAS w Sejmie dyskutowano o potrzebach najmłodszych z tym zespołem chorobowym. Zdaniem rodziców i przedstawicieli trzeciego sektora nadal problemem są braki w profilaktyce, diagnostyce i edukacji.

13 września 2025 | 17:08

List Prymasa Polski po wydarzeniach w kościele w Mieścisku

W piątek 12 września podczas Mszy św. w kościele w Mieścisku doszło do wtargnięcia półnagiego mężczyzny do prezbiterium. Publikujemy list Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka skierowany do tamtejszej wspólnoty parafialnej w związku z tymi wydarzeniami.

13 września 2025 | 16:56

Sakra biskupia ks. Mariusza Dmyterki

W sobotę 13 września br., w greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu, odbyła się chirotonia (sakra) biskupia ks. Mariusza Dmyterki. Boskiej Liturgii z obrzędem święceń biskupich przewodniczył Arcybiskup Większy Światosław Szewczuk, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

13 września 2025 | 16:48

Biogram nowego biskupa elbląskiego – bp. Wojciecha Skibickiego

Ojciec Święty Leon XIV. ustanowił biskupem elbląskim księdza biskupa Wojciecha Skibickiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej. Jest on czwartym w kolejności pasterzem Kościoła partykularnego elbląskiego. Zarząd nad diecezją Biskup Nominat przejmie w dniu 17 października, a 18 października odbędzie uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu. 

13 września 2025 | 15:14

XII Zjazd Gnieźnieński: żyjemy w czasach totalitaryzmu strachu i fałszywych narracji

Skąd zmiana nastawienia Polaków do Ukraińców? Kto zyskuje na podsycaniu wrogości i podziałów? Jak fałszywe narracje i kult indywidualizmu wpływają na nasze postrzeganie drugiego człowieka? – pytano podczas konferencji prasowej w trzecim dniu trwającego w Gnieźnie XII Zjazdu Gnieźnieńskiego.

13 września 2025 | 12:57

„Oremus” w jubileuszowym roku – trzy dekady służby liturgii

Trzydzieści lat obecności miesięcznika „Oremus” na rynku to dla nas przede wszystkim dowód, że pismo jest potrzebne i że jest dobrze odbierane przez czytelników – podkreśla Anna Foltańska, redaktor odpowiedzialny „Oremus”. W rozmowie z KAI opowiedziała m.in. o tym, jak na przestrzeni lat ewoluowało pismo oraz jaką rolę pełni w dzisiejszych czasach.

13 września 2025 | 12:48

Przewodniczący KEP pogratulował bp. Wojciechowi Skibickiemu nominacji na biskupa elbląskiego

Pozwól się poznać diecezjanom jako dobry pasterz, mądry nauczyciel, sprawiedliwy rządca, a zatem biskup, którego Kościół Elbląski oczekuje – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście gratulacyjnym do bp. Wojciecha Skibickiego z okazji nominacji na biskupa elbląskiego.

13 września 2025 | 12:38

Przewodniczący KEP pogratulował bp. Mariuszowi Dmyterce z okazji przyjęcia sakry biskupiej

Księże Biskupie Mariuszu, doświadczaj w swojej eparchii mocy działającego i żyjącego Boga. Życzę Ci, byś dostrzegał działanie Boga zarówno w swoim życiu, jak i w życiu tych, do których zostałeś posłany – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście gratulacyjnym do bp. Mariusza Dmyterki, biskupa pomocniczego eparchii wrocławsko-koszalińskiej, z okazji przyjęcia sakry biskupiej.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.