Polska
Litania do św. Jana Pawła II dostępna w wielu językach w krakowskim sanktuarium
Jan Paweł II w swoich osobistych notatkach modlitwę nazywał „tłumaczką nadziei” i „językiem nadziei”. Uważał, że człowiek modlący się otwiera się na obecność Boga, a przez to nie jest zdany wyłącznie na swoje siły ani na zmienne okoliczności świata. Wśród setek, a być może i tysięcy litanii jest i ta, której słowa można kierować do św. Jana Pawła II – także w różnych językach.
Bp Wojciech Skibicki nowym biskupem elbląskim
Bp Wojciech Skibicki, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji elbląskiej, został mianowany biskupem diecezjalnym tejże diecezji. Jednocześnie Ojciec Święty przyjął rezygnację bp. Jacka Jezierskiego z posługi biskupa elbląskiego. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce
Barry Johnson na Zjeździe Gnieźnieńskim o działaniu w spolaryzowanym świecie
O tym, jak rozwiązywać problemy pozornie nierozwiązywalne w spolaryzowanym świecie – mówił na XII Zjeździe Gnieźnieńskim Barry Johnson, amerykański twórca koncepcji myślenia dwubiegunowego. Prelegent mówił o tym w swoim wystąpieniu pt. „Kultura integrującej komunikacji”.
W październiku odbędzie się Kongres „Jeden świat – wiele kultur”
Akademia Kujawsko-Pomorska (wcześniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy) po raz szesnasty we współpracy z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędem Miasta Bydgoszcz będzie organizatorem XVI Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej pt. Bezpieczeństwo globalne w dobie transformacji kulturowej i geopolitycznej w ramach Kongresu „Jeden Świat – Wiele Kultur”. Kongres odbędzie się w dniach 24 – 25 października 2025 roku w siedzibie Akademii Kujawsko-Pomorskiej przy ul. Toruńskiej 55–57 w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
XLI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę
W dniach 27-28 września br. pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” odbędzie się XLI Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. „Chcemy przez ręce i wstawiennictwo Maryi polecać polskie rodziny” – podkreślił ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.
XII Zjazd Gnieźnieński (synteza – dzień 2)
Wystąpienia na rzecz ekonomii wspólnego dobra i ekologicznych zobowiązań w świetle encykliki „Laudato Si” papieża Franciszka, popołudniowe fora m.in. na temat dróg pokoju i migracji oraz wieczorne rozmowy o pozostawaniu osób skrzywdzonych w Kościele – wypełniły drugi dzień XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbywa się w Gnieźnie pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.
„Chrześcijanie nie mogą milczeć wobec wojny” – dyskusja na Zjeździe Gnieźnieńskim o liście do prawosławnych chrześcijan w Rosji
„Ten list nie jest oskarżeniem, lecz braterskim wołaniem o prawdę i pokój” – mówił ks. Walerian Dunin-Barkowskij podczas dyskusji na XII Zjeździe Gnieźnieńskim poświęconej „Listowi chrześcijan z Niemiec, Polski i Ukrainy do chrześcijan Prawosławnego Kościoła w Rosji”. W panelu uczestniczył również ks. Manfred Deselaers, duszpasterz z Oświęcimia, który podkreślił, że „chrześcijanie nie mogą milczeć, gdy wojna odbiera życie niewinnym”.
XII Zjazd Gnieźnieński: czego Kościół może się dziś nauczyć od osób skrzywdzonych?
Jak tworzyć mechanizmy zaangażowania społeczności kościelnej na rzecz ochrony najsłabszych i czego Kościół może dziś nauczyć się od osób skrzywdzonych? – temu zagadnieniu poświęcone było spotkanie „Siła skrzywdzonych” zorganizowane w ramach XII Zjazdu Gnieźnieńskiego.
XII Zjazd Gnieźnieński: poszukiwanie dróg pokoju
O tym, jak w chrześcijaństwie odnajdywać źródła prawdziwego pokoju mówili uczestnicy formu dyskusyjnego „Drogi pokoju”, które odbyło się dziś w czasie XII Zjazdu Gnieźnieńskiego „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”. W rozmowie brali udział m.in. Kard. Fridolin Ambongo Besungu, abp Światosław Szewczuk, Bp Mounir Khairallah i Olga Babakova.
Dialog i jeszcze raz dialog – o depolaryzacji na XII Zjeździe Gnieźnieńskim
Czym jest polaryzacja i bipolaryzacja? Jak z niej wyjść? I co zwykli ludzie mogą zrobić na rzecz dialogu? – pytano podczas forum poświęconego zjawisku polaryzacji na trwającym w Gnieźnie XII Zjeździe Gnieźnieńskim. Uczestnicy byli zgodni, że konieczny jest dialog, dialog i jeszcze raz dialog, pod warunkiem, że nie jest on narzucany.


