Polska
Abp Szewczuk: proszę Polaków, aby Ukraińcy nie stali się ofiarami obojętności
„Chciałbym prosić nasze siostry i naszych braci Polaków, żeby nie zapominali o Ukrainie, żeby czas pokoju, w którym dane jest wam żyć, nie znieczulił waszych serc i sumień. Żeby Ukraińcy nie stali się ofiarami obojętności” – podkreśla arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w rozmowie z KAI mówi m. in. o znaczeniu historycznego polsko-ukraińskiego ekumenicznego spotkania modlitewnego w Sejmie RP, potrzebie realizacji duchowego testamentu św. Jana Pawła II oraz przestrzega: „wszelkie spory polsko-ukraińskie są na rękę Rosji”.
Kard. Ryś: celibat to otwarcie na doświadczenie miłości dla każdego
„Celibat jest wyborem pozytywnym, jest otwarciem na doświadczenie miłości – miłości, która jest dla każdego” – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. posłania odprawianej w łódzkiej katedrze, tuż przed rozpoczęciem wakacji. W czasie liturgii metropolita łódzki wręczył kapłanom Archidiecezji Łódzkiej dekrety związane ze zmianą miejsca ich posługi duszpasterskiej.
Rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Chrystusowców dla Polonii
W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zgromadzenia zakonnego powołanego do duchowej opieki nad Polonią. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich prowincji i regionów, w których posługują chrystusowcy – z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Australii.
KUL i Politechnika Lubelska razem dla Hospicjum
Budowa nowego skrzydła, montaż windy, utworzenie ogrodu zimowego oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. To tylko niektóre z działań, które umożliwia podpisana właśnie umowa pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Politechniką Lubelską i Hospicjum Dobrego Samarytanina.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: pół miliona podpisów to ważny głos dla rządzących
Jako Stowarzyszenie Katechetów Świeckich liczymy na to, że w ciągu tego roku uda się tę ustawę przeprocedować. Pół miliona podpisów to ważny głos dla rządzących – powiedział w rozmowie z KAI Dariusz Kwiecień, rzecznik prasowy Stowarzyszenia, po złożeniu w Sejmie ponad 500 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy mającej na celu obronę obecności religii i etyki w szkołach.
PFROŻ: projekt urzędowych rozwodów godzi w powagę małżeństwa
„Prawo rodzinne nie różnicuje rodzaju małżeństwa. Konstrukcja prawna budująca związek małżeński jest taka sama zarówno w odniesieniu do małżeństw bezdzietnych, jak i do małżeństw z pełnoletnimi czy małoletnimi dziećmi” – podkreśla Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w stanowisku przekazanym KAI, odnoszącym się do projektu ustawy umożliwiającej rozwody w trybie administracyjnym, poza sądami.
500 tys. podpisów w Sejmie w obronie religii i etyki w szkole
Pół miliona podpisów obywateli złożono w Sejmie pod projektem ustawy mającym na celu zagwarantowanie obecności religii i etyki w systemie oświaty. Projekt pod nazwą „Tak dla lekcji religii i etyki w szkole” został opracowany przez Instytut Ordo Iuris dla Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. „Szkoła powinna wychowywać, a nie być przestrzenią ideologicznych eksperymentów” – podkreślają autorzy obywatelskiego projektu ustawy.
Ruszyły zapisy na warsztaty podczas XII Zjazdu Gnieźnieńskiego
Prawie 70 różnorodnych warsztatów z wielu dziedzin, spotkania z inspirującymi mówcami z całego świata, doświadczenie twórczej i różnorodnej wspólnoty – między innymi to czeka na uczestników XII Zjazdu Gnieźnieńskiego. Ruszyły zapisy, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
XVII Msza św. na wodzie na Zalewie Rybnickim
W niedzielę 29 czerwca Mszy św. na Zalewie Rybnickim przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Eucharystia w wyjątkowej scenerii odbywa się co roku w ostatnią niedzielę czerwca.
44. Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę
Łączą tradycję i nowoczesne technologie. Na Jasnej Górze odbyła się 44. Pielgrzymka Rzemiosła. Jej organizatorem była Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Ciereszko z arch. białostockiej.


