Polska
Kampania: Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy
W maju 2025 roku sytuacja humanitarna w Strefie Gazy osiągnęła bezprecedensowy poziom kryzysu. Po ponad 11 tygodniach pełnej blokady, która uniemożliwiała dostarczanie żywności, leków i paliwa, mieszkańcy Gazy zmagają się z narastającym głodem i niedożywieniem. W tej ciemności każdy gest solidarności ma znaczenie. Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy – pokaż, że nie są sami.
Setki motocyklistów na zjeździe organizowanym przez parafię
Pierwszym punktem XIII Zjazdu Motocyklowego w podhalańskim Miętustwie w niedzielę 8 czerwca była parada, która zaczęła się przy sanktuarium na Bachledówce. W wydarzeniu uczestniczyły setki motocyklistów z południa Polski i nie tylko. Uczestnicy wydarzenia modlili się podczas Msza św. a następnie korzystali z atrakcji przygotowanych w ogrodach plebańskich.
Kard. Ryś na zamknięcie Synodu Parafialnego: Synod był po to, by odrodził się Kościół
– Zamykamy dwa lata Synodu Parafialnego, ale Synod był po to, by z niego Kościół odrodził się na nowo – mówił kard. Grzegorz Ryś. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej podczas liturgii Mszy Świętej miało miejsce zamkniecie tzw. Synodów Parafialnych, które od września 2023 roku trwały w parafiach. Dziś popołudniu w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Zgierzu liturgii zamknięcia tzw. Synodu Parafialnego przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
„Versöhnung für Europa” czyli „Pojednanie dla Europy” – wystawa z Wrocławia w Görlitz
To był wieczór bogaty w symbolikę – w sobotę 7 czerwca w dawnej synagodze w niemieckim mieście przeciętym po II wojnie światowej granicą państwową, polski zespół z Wrocławia zagrał utwory muzyki barokowej polskich i niemieckich kompozytorów. Całość dopełnił wernisaż wystawy „Pojednanie dla Europy” („Versöhnung für Europa”) oraz wykład dr. hab. Wojciecha Kucharskiego o Orędziu pojednania z 1965 roku.
Marsze dla Życia przeszły ulicami Torunia, Grudziądza i Lubawy
Ulicami kilku miast diecezji toruńskiej – Torunia, Grudziądza i Lubawy – przeszły w niedzielę Marsze dla Życia. „Dziś wyjdziemy na ulice z miłością, wraz z rodzinami, aby ta miłość wypełniła wszystkie miejsca, gdzie jej brakuje, gdzie zagrożone jest szczęście i życie. Chcemy podjąć rolę obrońców życia” – powiedział bp Arkadiusz Okroj podczas Mszy św. sprawowanej w toruńskiej katedrze, w intencji życia.
33. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych na Jasną Górę
Na Jasnej Górze odbyła się dziś 33. Pielgrzymki Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. – Poprzez dbanie o zdrowie zwierząt ratujemy zdrowie człowieka – powiedział Tomasz Górski, wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Przyznał, że dziś jest to coraz trudniejsze, i wymaga różnych sposobów kontroli nad zwierzętami i ich stanem zdrowia. Podczas wydarzenia wskazywano, że każdy dzień pracy lekarza weterynarii przynosi nowe wyzwania ze względu na migrację, nie tylko ludzi, ale również zwierząt i żywności pochodzenia zwierzęcego, która napływa z całego świata.
Abp Galbas na stadionie Legii Warszawa: Po rekolekcjach wszyscy są wygrani
Po rekolekcjach nie ma remisu ani porażki: wszyscy są wygrani – powiedział w sobotnią noc abp Adrian Galbas podczas ośmiogodzinnego wydarzenia rekolekcyjnego „Jezus na Stadionie Legii”. Kulminacyjnym punktem spotkania, które przebiegło pod hasłem „Świat rani, Bóg leczy” była Msza św. sprawowana przed północą przez metropolitę warszawskiego.
Abp Kupny: pobożność maryjna i adoracja Ducha Świętego są zespolone
W parafii pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu wierni świętowali 50-lecie obecności cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w swoim kościele. – Pobożność maryjna prowadzi do głębszej relacji z Duchem Pocieszycielem, który zamieszkuje w naszym sercu i jest w nas wewnętrznym źródłem wolności, miłości i nowego życia – mówił podczas Mszy świętej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Prymas Polski dziękuje księżom za ich posługę i prosi wiernych o modlitwę za duszpasterzy
„Dziękuję Wam, drodzy Prezbiterzy, za Wasze życie i posługę: za każdą Eucharystię sprawowaną z wiarą, za sakrament pojednania, który niesie nadzieję, za obecność wśród powierzonych Wam ludzi, za trud osobistego wzrostu w codzienności” – pisze Prymas Polski do kapłanów z okazji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
Ormiański patriarcha katolicki sprawował liturgię w Warszawie
Przebywający z wizytą oficjalną w Polsce patriarcha ormiańskokatolicki Rafael Bedros XXI Minasjan odprawił 7 czerwca liturgię w obrządku ormiańskim w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej w Warszawie. Wraz z nim koncelebrowali ją patriarszy egzarcha Jerozolimy i Ammanu ks. Narek Naamojan i duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej w Polsce ks. prał. Józef Naumowicz.


