Polska
Przewodniczący KEP spotkał się z Zarządem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, spotkał się 6 września z Zarządem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, działającej w Polsce od ponad 30 lat i obecnie zrzeszającej 38 ruchów i organizacji prorodzinnych. Członkowie Zarządu Federacji Życia przedstawili opinie odnośnie szeroko rozumianej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Rozmawiano m.in. o ostatnich wytycznych Ministerstwa Zdrowia odnośnie aborcji i uznano je za niedopuszczalne.
Abp Galbas: chrześcijaństwo w Europie zagrożone jest przez obojętność samych chrześcijan
– Duchowa walka trwa, jednak zwycięstwo nie jest prawdopodobne, lecz pewne. Czasem wymaga długiego czasu, lat, dziesięcioleci, zdarza się, że i całego życia – mówił abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu k. Wiednia, w 341. rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Metropolita katowicki wskazał, że chrześcijaństwo w Europie nie jest dzisiaj zagrożone przez inwazję wojsk tureckich, ale przez inwazję duchowej obojętności chrześcijan.
Bp Muskus: ewangeliczne życie nie jest kwestią rządowych ustaw, ale osobistych decyzji
Ochrona ludzkiej godności, stawanie po stronie słabszych, pogłębianie więzi z Bogiem i ewangeliczne życie to nie jest kwestia ustaw i decyzji takich czy innych rządów. To jest kwestia naszych wyborów i naszej osobistej odpowiedzialności – mówił bp Damian Muskus OFM w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył tam Mszy św. odpustowej.
Białystok – dobiegła końca roczna peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników i „Solidarności”
W białostockiej archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w niedzielę 8 września 2024 r. zakończyła się trwająca od 24 września ubiegłego roku peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników i „Solidarności”. W tym czasie obraz nawiedził wiele wspólnot parafialnych, kościołów oraz instytucji na terenie archidiecezji białostockiej.
Abp Szal rok po beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów: źródłem ich szczęścia był Bóg
– Rodzina ta choć nie obfitowała w luksusy, do których jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj, była bogata Bogiem. Źródłem ich szczęścia był Bóg, Jego sprawy, Jego plan – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w 1. rocznicę beatyfikacji rodziny Ulmów. W homilii metropolita przemyski stwierdził, że współczesne rodziny często są skażone „ideologią nowych poglądów, wrogą życiu dziecka nierodzonego, czy chorego; ideologią wrogą człowiekowi”. – Otwarcie krytykuje się rodziny otwarte na życie i na działanie Boga. W sposób oficjalny lub nieoficjalny zwalcza się odwieczne prawa ustalone przez Boga – mówił.
Bp Włodarczyk: świeckich traktuje się czasem jak owieczki, które mają siedzieć cicho
„Świeckich traktuje się czasem jak owieczki, które mają coś przynieść, coś zaśpiewać, odejść i siedzieć cicho” – przyznał bp Krzysztof Włodarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. W Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie duchowny przewodniczył Mszy św. w ramach podsumowania rocznej pracy Domowego Kościoła.
Bp Turzyński do nauczycieli: macie wielką misję do spełnienia
Szkoła jest bardzo ważna, edukacja stanowi wielką wartość. To jest przyszłość cywilizacji, Polski, Kościoła. Dziękuję nauczycielom, tym w Polsce i na emigracji, za trud podejmowany, aby formować młode pokolenie. Macie wielkie zadanie i wielką misję – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz delegat ds. Duszpasterstwa Nauczycieli bp Piotr Turzyński, zwracając się do nauczycieli za pośrednictwem portalu Polskifr.fr.
Kard. Ryś o funkcji biskupa na prymicji bp. Nykla: wyjść na spotkanie ze światem, spotkać człowieka, wejść w dialog
W katedrze łódzkiej celebrowana była Msza św. prymicyjna nowego biskupa, kapłana z archidiecezji łódzkiej Krzysztofa Nykla. Bądź takim apostołem jak Jezus! Taka jest funkcja biskupa – wyjść na spotkanie ze światem, spotkać człowieka, wejść w dialog – mówił podczas sobotniej Eucharystii kard. Grzegorz Ryś. 1 maja br. Stolica Apostolska ogłosiła decyzję papieża Franciszka, że ks. prał. Krzysztof Nykiel został mianowany biskupem.
Rozpoczyna się XIV Tydzień Wychowania. Biskupi apelują: Wychowujmy razem
Drodzy Rodzice, zadbajcie o to, aby Wasze dzieci uczestniczyły w szkolnych lekcjach religii. W dniu chrztu świętego podjęliście decyzję, aby weszły one na drogę wiary – piszą biskupi w Liście Pasterskim Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania, który rozpocznie się w niedzielę 8 września br. Będzie on przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”.
Włoska artystka wystąpi na festiwalu „Organy Archikatedry”
Giulia Biagetti, organistka katedry San Martino w miejscowości Lukka we Włoszech, wystąpi w niedzielę 8 września o godz. 16.00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana. Artystka, która już niejednokrotnie gościła na warszawskim Festiwalu Muzyki Organowej, zaprezentuje dzieła mistrzów baroku i romantyzmu.


