Polska
Abp Jędraszewski: wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, ginie człowiek
– Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.
Prymas Polski: dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga
„Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzeba nam prymatu Boga. Potrzeba, aby On był w naszym życiu naprawdę na pierwszym miejscu. Potrzeba naszej wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Potrzeba naszego wiernego i ciągle pogłębianego uczestnictwa w Mszy świętej, przyjmowania Komunii świętej i wchodzenia w jej logikę” – mówił w Boże Ciało w Inowrocławiu Prymas Polski abp Wojciech Polak.
W Lublinie odbyła się ukraińska procesja Bożego Ciała
Rzymskokatolickie wspólnoty duszpasterstwa dla Ukraińców z Lublina i z pobliskiego Świdnika przeżyły uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa z procesją eucharystyczną. Mszę św. w kościele św. Wojciecha na lubelskiej Starówce z udziałem uchodźców wojennych i studentów ukraińskich koncelebrowali ks. Grzegorz Draus – duszpasterz Ukraińców w tych dwóch miastach oraz o. Józef Klimurczyk OP ze społeczności ukraińskiej przy bazylice dominikanów.
Kard. Nycz: nasza obecność na ulicach Warszawy z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności
Po Mszy św. sprawowanej w archikatedrze św. Jana w Warszawie ulicami stolicy wyruszyła centralna procesja Bożego Ciała. Jej motywem przewodnim były słowa wypowiedziana przez Jezusa w Wieczerniku: „To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na Moją pamiątkę”. Słowa te rozważał też kard. Kazimierz Nycz w kazaniu wygłoszonym przy czwartym ołtarzu, na pl. Piłsudskiego. Mówił też o tym, że procesja Bożego Ciała na ulicach Warszawy jest wyrazem normalności. – Choć dyskusja o świeckości państwa pewnie będzie nas czekała, jesteśmy przekonani, że świeckości nie przekreślają znaki religijne. Nie potrzeba też nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy – mówił.
Abp Gądecki: Eucharystia jest sercem Kościoła i świata
– Eucharystia zajmuje centralne miejsce, jest ona sercem Kościoła i świata. Doświadczamy tego szczególnie w dzień Bożego Ciała, gdy zapatrzeni w Najświętszy Sakrament idziemy ulicami naszych miast i osiedli, przemierzając drogę pomiędzy czterema ołtarzami – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu, abp Stanisław Gądecki.
Abp Galbas: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność
Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność ‒ mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po liturgii wziął udział w procesji teoforycznej ulicami Śródmieścia Katowic.
Twarzą w twarz z Jezusem, czyli o filmie „Oblicze Jezusa”
– Uczestnicząc w procesjach Bożego Ciała ulicami naszych miast, osiedli, ale też adorując Jezusa w Najświętszej Hostii, adorujemy Najświętsze Oblicze. My tego Oblicza nie widzimy, ale oczami duszy możemy Go zobaczyć – powiedziała portalowi Polskifr.fr Monika Rędziak, producentka filmu „Oblicze Jezusa”. Reżyser Jarosław Rędziak wraz z żoną przygotowują się do realizacji kolejnej produkcji, tym razem o Obliczu Boga Ojca.
ABC obchodów uroczystości Bożego Ciała – rozmowa z liturgistą
Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do 4 ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.
Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich
Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.
W Warszawie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań
Utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW, tematyka zbliżających sie kongregacji powołań oraz Spotkanie Młodych Lednica 2000 – znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 29 maja br. obradowała w Warszawie pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp. Andrzeja Przybylskiego.


