Polska
Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych
To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie – tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.
Bp Artur Ważny: Skandale będą zawsze, receptą jest większa wiara
Skandale i zgorszenia zawsze będą, receptą dla nas jest większa wiara – mówił w Radiu eM bp Artur Ważny. Nowy biskup sosnowiecki mówił o swoich pierwszych zadaniach po objęciu diecezji.
Decyzje prezydenta Trzaskowskiego podważają polski model wolności religijnej
Decyzje prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zmierzające do wycofania symboli religijnych z przestrzeni miejskich urzędów wydają się podważać istniejący w Polsce konstytucyjny porządek, gwarantujący wolność religijną obywateli – w sferze zarówno prywatnej jak i publicznej. Stanowią też próbę przesunięcia Polski ze strefy krajów deklarujących bezstronność w sferze religijnej, do grupy państw kierujących się zasadą „radykalnej świeckości”. Przypominamy zatem podstawowe zasady obowiązujące w Polsce w tej jakże ważnej przestrzeni życia publicznego.
Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej
Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości – powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.
Archidiecezja warszawska krytycznie o decyzji Urzędu Miasta ws. symboli religijnych
„Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek” – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu rzecznika prasowego archidiecezji warszawskiej. Rzecznik zwraca uwagę, że w obliczu sytuacji międzynarodowej potrzebna jest raczej jedność ponad podziałami a nie realizowanie postulatów wzmagających polaryzację społeczeństwa. Podkreśla też, że neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących.
Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół
– Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.
Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie
Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem
Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. – Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu – mówiła jedna z matek, Marta Witecka.
Czuwania modlitewne, rekolekcje, wielbienie – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Czuwanie modlitewne, rekolekcje, konferencje, wielbienie – w wielu parafiach w całej Polsce Uroczystości Zesłania Ducha Świętego towarzyszą dodatkowe inicjatywy duszpasterskie, służące pogłębieniu wiary oraz lepszej znajomości nauczania Kościoła o tym wyjątkowym wydarzeniu. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich, jest obchodzona 49 dni po Wielkanocy, w tym roku przypada 19 maja. Tego dnia wierni składają dziękczynne modlitwy za dary Ducha Świętego. W Polsce święto nazywane jest także Zielonymi Świątkami.
Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli w Narodowym Sanktuarium Patrona Polski
W uroczystość św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, Mszę św. w jego narodowym sanktuarium w Warszawie odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Gromadzimy się tu, odczytując za jego przyczyną w naszej modlitwie i refleksji niezmienną powinność do pogłębiania naszej miłości do Ojczyzny” – mówił w kazaniu biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.


