Polska
Kapłan z Nigerii: mój kraj nie jest bezpieczny dla chrześcijan
„Terrorystyczna grupa Boko Haram spaliła setki kościołów i zabiła ponad 50 tys. chrześcijan. Mój dom rodzinny również został spalony” – powiedział ks. Aleksander Dung z Nigerii, stypendysta Pomocy Kościołowi w Potrzebie, którego świadectwo usłyszeli wierni z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Świadek zamachu i świadek cudu – 43. rocznica zamachu na Jana Pawła II
13 maja, mijają 43 lata od zamachu na Jana Pawła II. W zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie znajduje się „niemy świadek” tych wydarzeń. To wykonany metodą słomkową, z ziaren pszenicy, gorczycy i kukurydzy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Do Rzymu – jako dar dla Ojca Świętego – przywieźli go pielgrzymi z wielkopolskich Kościan, którzy byli świadkami zamachu na papieża Polaka.
Zakonnicy w areszcie na Białorusi. Oblaci proszą o modlitwę
O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. „Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat” – pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Zamach na Jana Pawła II – wstrząsające pamiątki wydarzenia sprzed ponad 40 lat
13 maja mijają 43 lata od zamachu na Jana Pawła II. W wielu miejscach w Polsce i poza granicami, przechowywane są różnego rodzaju przedmioty związane z tym dramatycznym wydarzeniem: przestrzelona sutanna, pocisk, który ranił papieża, pistolet, z którego strzelał Mehmet Ali Agca. Te szczególne pamiątki – z których część z uwagi na ślady krwi mają charakter relikwii – przechowywane są m.in. w Wadowicach, Krakowie i portugalskiej Fatimie.
27. Pielgrzymka na Jasną Górę Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym
Ich życie wpisało się w historię Polski, a poniesione ofiary zaowocowały mobilizacją społeczną, solidarnością i wolnością. Na Jasnej Górze po raz 27. odbyła się pielgrzymka osób represjonowanych w stanie wojennym. Spotkanie rozpoczęło oddanie hołdu wielkim nauczycielom polskiej wolności – św. Janowi Pawłowi II i bł. Prymasowi S. Wyszyńskiemu, z prośbą za ich wstawiennictwem o jedność Polaków i troskę o dobro wspólne.
Zakończyła się pielgrzymka Polonii do Lourdes
Chcemy się wsłuchać w to, co Maryja do nas mówi, jaka jest wola Jej Syna. Za wasze świadectwo, za waszą obecność na tej pielgrzymce jak co roku chcę wam podziękować – powiedział rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, zwracając się do uczestników zakończonej w sobotę 11 maja 147. Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes.
88. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę
„Todos” to hasło jednoczy dziś na Jasnej Górze młodzież, wykładowców i duszpasterzy podczas 88. Pielgrzymki Akademickiej. Dla wielu studentów to spełnienie pragnienia spotkania z Matką, której zawierzają swoje wkraczanie w dorosłość. Mszy św. o godz. 19.30 przewodniczył bp Marek Marczak.
Polsko-niemieckie obchody 900-lecia powołania diecezji lubuskiej
W kościele w Ośnie Lubuskim odbyły się dziś główne uroczystości z okazji 900-lecia powołania diecezji lubuskiej. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył arcybiskup i metropolita gnieźnieńskiego Wojciech Polak, Prymasa Polski, a wspólnie z nim modlili się biskupi z Polski i Niemiec. Na wstępie Mszy św. bp Tadeusz Lityński podkreślił, że jubileusz to okazja do budowania jedności i braterstwa pomimo różnic narodowych, kulturowych i doświadczeń historycznych.
Bp Ważny: Nie zamieniajmy sensu życia na „święty spokój”
– Dzisiaj wielu ludzi zamieniło poczucie sensu na poczucie bezpieczeństwa, na „święty spokój” – mówił bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny w czasie święceń diakonatu, które 11 maja odbyły się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Przyjął je, pochodzący z parafii Jakub Glinka, alumn V roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę
Nie tylko samochody, głównie terenowe, busy czy rowery, ale nawet skutery śnieżne do Arktyki czy pływająca przychodnia zdrowia do Peru, trafiły na rzecz misji od kierowców i ludzi dobrej woli. Dziś 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasnej Górze jest też czasem wdzięczności wszystkim za ich duchowe i materialne wsparcie dla polskich misjonarek i misjonarzy posługujących w 99 krajach świata. Także z daru kierowców pół tysiąca wózków inwalidzkich trafi do kilkunastu krajów świata, zarówno do osób indywidualnych, jak i instytucji.


