Polska
Przewodniczący KEP: Niech chrześcijańska nadzieja ożywia wspólnotę Kościoła w Polsce
Niech chrześcijańska nadzieja ożywia każdego dnia zarówno wspólnotę Kościoła w Polsce, jak i naszą wspólnotę narodową w kraju i na emigracji, pomimo złożonej sytuacji i wyzwań, przed którymi stoi Kościół nad Wisłą – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Kard. Nycz na Drodze Krzyżowej: Wojny są porażką ludzkości
– Wojny są porażką ludzkości – powiedział kard. Kazimierz Nycz na zakończenie Centralnej Drogi Krzyżowej, która wieczorem w Wielki Piątek przeszła ulicami stołecznej starówki. Zwracając się do zgromadzonych przed kościołem św. Anny metropolita warszawski powiedział, że droga krzyżowa Jezusa jest także naszą drogą krzyżową, o ile potrafimy złączyć się z Jezusem. On zaś zawsze towarzyszy człowiekowi.
Kard. Ryś przewodniczył w katedrze liturgii Wielkiego Piątku
– Jezus jest gotów wziąć na siebie konsekwencje wszystkich naszych grzechów – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w łódzkiej katedrze.
Górale i strażacy rozpoczęli dwudziestoczerogodzinną wartę przy Grobie Pańskim
Niemal w każdej podhalańskiej parafii górale i strażacy rozpoczęli 24-godzinną wartę przy Grobie Pańskim. – Tradycję trzeba podtrzymywać – mówią dumnie Podhalanie. Honorowa warta prowadzona jest od chwili zakończenia liturgii Wielkiego Piątku aż do końca liturgii Wielkiej Soboty.
Droga Krzyżowa na Jasnogórskich Wałach
Tradycją Wielkiego Piątku jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej miasta Częstochowy odprawiane na Wałach Jasnej Góry. Podobnie, jak w latach poprzednich i w tym roku wzięli w nim udział pielgrzymi i częstochowianie. Modlitwie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Abp Jędraszewski: Miłość Chrystusa przynagla nas, byśmy kochali Ojca i braci
– Miłość Chrystusa przynagla nas, byśmy kochali Ojca, który pierwszy nas umiłował. Ale ta sama miłość Chrystusa przynagla nas, abyśmy kochali braci – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze na Wawelu.
Ponad 85 tys. pątników na wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
W wielkopiątkowym Misterium Męki Pańskiej wzięło udział ponad 85 tys. pątników – poinformował rzecznik sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Tarsycjusz Bukowski OFM. Misterium zakończyło się na górze Ukrzyżowania a wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył bp Robert Chrząszcz.
Nabożeństwo wielkopiątkowe w Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego
Nabożeństwo wielkopiątkowe w Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego poprzedziła Droga Krzyżowa, która tradycyjnie wyruszyła z kościoła w Nowej Słupi i wiodła Traktem Królewskim do świętokrzyskiego sanktuarium. W Wielki Piątek w świątyniach nie sprawuje się Eucharystii.
Paulini – mnisi wsłuchani w mowę krzyża
W głębi duchowości paulińskiej i w życiu każdego mnicha ukryta jest tajemnica krzyża. „Mądrość krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd przypomina ona paulinom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. A Jasnogórski Wizerunek Maryi Prowadzącej do Chrystusa z bolesnymi rysami na twarzy przypomina, że była Ona pierwszą, która do końca trwała przy Synu.
30 marca w TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Wojtyłowie. Drogi do świętości”
„Wojtyłowie. Drogi do świętości” to dokument opowiadający historię rodziny, z której wywodzi się Karol Wojtyła. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. W dokumencie autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk wystąpili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Ewa Czaicka, Jan Wojtyła. Premiera – 30 marca o 10:35 w TVP1.


