Polska
Bp Osial o katechezie szkolnej: wyrażamy gotowość do rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej
Widzimy, różne niepokojące zapowiedzi, dotyczące organizacji lekcji religii, jest stanowisko Kościoła, wydane poprzez Komisję Wychowania Katolickiego sprzed miesiąca – wyrażamy gotowość do rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej – powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Zapowiedział też, że powstanie specjalny zespół do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
XXIX Targi Wydawców Katolickich – wraca Święto Dobrej Książki
Już po raz 29. czytelnicy, autorzy i wydawcy wspólnie przeżywać będą Święto Dobrej Książki. W dn. 11-14 kwietnia 2024 r. odbędą się XXIX Targach Wydawców Katolickich. Po raz kolejny w gościnnych progach Arkad Kubickiego swoją ofertę zaprezentują oficyny kościelne, zakonne i świeckie z całego kraju. rganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie.
W Warszawie zakończyła się konferencja międzynarodowa nt. badań naukowych informacji w obliczu wojny
Badania naukowe i informacje w obliczu wojny w Europie i na świecie były przedmiotem konferencji naukowej, która w dniach 11-12 marca odbywała się w Warszawie. Jej uczestnicy wskazywali na wielkie zmiany w myśleniu zarówno rządów, elit intelektualnych i środowisk naukowych, jak i zwykłych obywateli, jakie wywołała rosyjska agresja przeciw Ukrainie. Dotyczy to szczególnie postrzegania tego kraju i jego miejsca na politycznej mapie naszego kontynentu i świata.
Kapłaństwo jakiego potrzebujemy – debata w 100-lecie święceń kard. Stefana Wyszyńskiego
W tym roku przypada 100-lecie święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Czego dzisiaj wymagałby Prymas od księży w Polsce? – to pytanie na które potrzeba dziś konkretnej odpowiedzi, myśląc o Kościele przyszłości, w kontekście trudnych bieżących wydarzeń. Dlatego w przededniu Wielkiego Tygodnia, tydzień przed Wielkim Czwartkiem – wspomnieniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa, odbędzie się ogólnopolska, publicystyczno-duszpasterską rozmowę na temat kapłaństwa dzisiaj.
Czy państwo może obyć się bez Kościoła? – debata fakultetów na UKSW
– Nasi naukowcy interdyscyplinarnie podchodzą do bieżących tematów i poszukują odpowiedzi na niełatwe pytania. Cieszę się, że kolejna debata z cyklu Debat Fakultetów na naszym Uniwersytecie stwarza taką możliwość – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, otwierając inspirowaną myślą bł. Stefana Wyszyńskiego debatę dotyczącą stosunków państwo-Kościół.
Rozpoczęło się 397. Zebranie Plenarne Episkopatu
Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP są głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się dziś o 11-tej w Warszawie.
Bp Jacek Kiciński: duszpasterstwo obecności – to dziś zakony mają do zaoferowania
– Życie zakonne dziś doświadcza „zadyszki” ale ta zadyszka jest potrzebna – mówi bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Mamy się zatrzymać, dokonać „rewizji pozycji”, zastanowić się, co Duch Święty chce nam dziś powiedzieć i do czego nas zaprasza – wyjaśnia. Zdaniem biskupa, to, co zakony mają do zaoferowania światu, w którym samotność staje się epidemią – to obecność i czas dla drugiego człowieka.
Dzięki oknom życia uratowano kolejne dzieci, to dwie dziewczynki i chłopiec
W ciągu kilku dni w trzech polskich miastach: Wrocławiu, Toruniu i Łodzi w oknach życia odnaleziono pozostawione niemowlęta. To dwie dziewczynki i chłopiec. Okna życia, których jest w Polsce 60, to specjalne miejsca, w których można bezpiecznie i anonimowo pozostawić noworodki, jeśli rodzice nie są w stanie ich samodzielnie wychowywać. Inicjatywna od początku miała na celu ocalenie życia tych dzieci i zapewnienie im szansy na przyszłość.
Spotkanie Rady przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży
Spotkanie Rady przy Delegacie KEP dotyczyło wyzwań związanych z organizacją tegorocznych szkoleń oraz wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka. Odbyło się ono pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka 12 marca w siedzibie Fundacji Świętego Józefa KEP w Warszawie.
397. zebranie plenarne KEP – wśród tematów m.in wybory nowego prezydium
Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP będą głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca.


