Temat dnia
Uczczono pamięć zabitych na Majdanie
Na Majdanie Niepodległości w Kijowie duchowni i kilkadziesiąt tysięcy wiernych z różnych wyznań uczcili w niedzielę pamięć śmiertelnych ofiar zajść w tym miejscu, zwłaszcza tych, którzy zginęli tu w dniach 18-20 lutego. Mija 40 dni od tamtych tragicznych wydarzeń, toteż – zgodnie z prastarym zwyczajem chrześcijańskim, szczególnie żywym na Wschodzie – odbyło się nabożeństwo żałobne za dusze poległych, nazywanych obecnie „Niebieską Sotnią” (Niebieskim Legionem).
Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia wyruszyła w Polskę
Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odebrali w niedzielę z rąk kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych. Podczas uroczystej Mszy św. w łagiewnickiej bazylice, specjalny lampion odebrał jako pierwszy prezydent Bronisław Komorowski. Przypominając, że już za trzy tygodnie Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że każdy może i powinien nosić w sobie Bożą iskrę miłosierdzia i zapalać nią swoich bliźnich, swoje rodziny i środowiska.
IX Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy
Nie ma życia beznadziejnego, z każdego życia – najsłabszego, najbardziej poszkodowanego – należy wykrzesać nadzieję, i ta nadzieja nas tutaj gromadzi i mobilizuje, bo życie jest super! – mówił abp Henryk Hoser na zakończenie IX Marszu Świętości Życia, który przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Marsz poprzedziły Msze św., odprawione w archikatedrze warszawskiej przez kard. Kazimierza Nycza oraz w katedrze warszawsko-praskiej przez abp. Henryka Hosera.
Módlmy się, abyśmy nie byli zaślepieni na Boga i Jego łaskę
Dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do stałego otwierania się na światło i łaskę Chrystusa, abyśmy następnie przynosili owoce tego w swoim życiu. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 30 marca w Rzymie. Poświęcił je czytanemu w tę niedzielę fragmentowi 9. rozdziału Ewangelii św. Jana, mówiącemu o uzdrowieniu przez Jezusa niewidomego od urodzenia. Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił zgromadzonym na placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił pielgrzymów z Włoch i zagranicy.
I Archidiecezjalna Konferencja Parafialnych Rad Duszpasterskich
Zachęcić większą liczbę świeckich, zwłaszcza młodych, do angażowania się w parafię, współpracować i podejmować decyzje na co dzień, a nie doraźnie – to główne postulaty stołecznych wiernych wypowiadane podczas I Konferencji Parafialnych Rad Duszpasterskich archidiecezji warszawskiej.
Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia wyruszy w niedzielę
Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odbiorą w niedzielę od kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych. „Przed kanonizacją Jana Pawła II chcemy zjednoczyć Polaków przy Ogniu Miłosierdzia” – mówią inicjatorzy akcji, przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas uroczystej Mszy św. w łagiewnickiej bazylice, jako pierwszy odbierze płomień Bronisław Komorowski.
Nawrócenie to zobowiązanie, które trwa całe życie
Nawrócenie nie jest tylko wydarzeniem jakiejś chwili czy danego okresu liturgicznego, ale jest to zobowiązanie, które trwa całe życie – w ten sposób papież Franciszek skomentował rozbrzmiewający w Wielkim Poście apel o nawrócenie. 28 marca po południu w Bazylice Watykańskiej rozpoczął nabożeństwo i święto przebaczenia „24 godziny dla Pana Boga”, które odbywa się równolegle w wielu kościołach na całym świecie. Również papież, ubrany w komżę i stułę, poszedł do jednego z konfesjonałów Bazyliki św. Piotra i przystąpił do sakramentu pojednania.
Bóg zawsze na nas czeka i nam wybacza
Bóg kocha, „nie umie niczego innego”, a przy tym zawsze na nas czeka i nam wybacza – powiedział Franciszek w kazaniu podczas porannej Mszy św., którą 28 marca odprawił, jak każdego dnia, w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Podkreślił, że Pan jest „Bogiem miłosierdzia”, który urządza przyjęcie, gdy wracamy do Niego.
Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia zjednoczy Polaków
Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odbiorą w niedzielę od kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych. "Przed kanonizacją Jana Pawła II chcemy zjednoczyć Polaków przy Ogniu Miłosierdzia” – mówią inicjatorzy akcji, przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podczas uroczystej Mszy św. w łagiewnickiej bazylice, jako pierwszy odbierze płomień Bronisław Komorowski.
Szósta Wielkanocna Zbiórka Żywności Caritas – „Tak, POMAGAM!”
W dniach 28-29 marca 2014 roku w godzinach od 12:00 do 20:00 w piątek oraz w sobotę od godziny 10:00 do 20:00 lub do zamknięcia sklepu, 32 diecezjalne Caritas zorganizują szóstą zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”.


