Temat dnia
Spotkanie Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP
Wnioski z wizyty „ad limina”, sytuacja w mediach publicznych oraz integracja radiofonii katolickiej znalazły się wśród głównych tematów obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, jakie odbyło się 14 marca w Warszawie. Obradom przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który stoi na czele Rady.
Proszę nie ratyfikować Konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet
Grupa członkiń Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet Episkopatu Polski, zwróciła się premiera RP Donalda Tuska z prośbą o zaprzestanie działań rządu w kierunku ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz wspierania innych projektów prawnych, definiujących płeć nie poprzez biologię, tylko tzw. role społeczne.
Będzie seminarium dla kandydatów 35+
Seminarium duchowne dla kandydatów 35+ rozpocznie od nowego roku akademickiego działalność w Krakowie. Biskupi na 364. zebraniu plenarnym przyjęli jego statut – potwierdził KAI przewodniczący Rady Prawnej Episkopatu Polski abp Andrzej Dzięga.
Priorytety duszpasterskie i wybory władz KEP
Debata nad priorytetami Kościoła w Polsce w świetle adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium” była głównym punktem zakończonego dziś w Warszawie 364. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania wybrano też nowego przewodniczącego KEP. Został nim metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, zaś jego zastępcą – metropolita łódzki abp. Marek Jędraszewski.
Nowi przewodniczący i wiceprzewodniczący Episkopatu o 364. zebraniu KEP
Przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 1. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka – to tematy, jakimi abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski, nowi przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podzielili się z dziennikarzami po kończącym się w czwartek 364. zebraniu plenarnym biskupów.
Abp Jędraszewski wiceprzewodniczącym KEP
Abp Marek Jędraszewski został w czwartek wybrany nowym wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Ks.Tomáš Halík laureatem Nagrody Templetona 2014
Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog został laureatem tegorocznej Nagrody Templetona 2014, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno-religijnej. Otrzymują ją corocznie osoby, które przełamują bariery między nauką a religią. Przyznawana od 40 lat Nagroda Templetona, zwana też „teologicznym Noblem”, jest jedną z najwyżej dotowanych na świecie, i wynosi w tym roku 1,8 miliona dolarów.
Pierwsza rocznica pontyfikatu Franciszka
Papież Franciszek obchodzi dzisiaj 1. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Wiadomość o decyzji Kolegium Kardynalskie o wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskupa Buenos Aires na papieża podał 13 marca 2013 r. kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra „radość wielką; mamy papieża”.
Rok papieża Franciszka – rewolucja czy reforma?
Do wybranego przed rokiem nowego biskupa Rzymu niemal od razu przywarła etykieta rewolucjonisty.
Kościół w dynamice „duszpasterskiego nawrócenia”
Trwający już rok pontyfikat Franciszka potwierdza fenomen tego papieża. Potrafi on ukazać przesłanie Ewangelii w sposób nowy i frapujący, odpowiadając na duchowy głód świata – niosąc mu nadzieję i sens. Ojciec Święty podkreśla, że Kościół – by sprostać temu zadaniu – winien przejść wewnętrzną metamorfozę. Dlatego wspólnotę wiernych i jej pasterzy wzywa do „duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia”.


