Temat dnia
Franciszek uczy nas radości i prostoty wiary
Ojciec Święty Franciszek uczy nas że wiara wyraża się w prostych gestach i daje człowiekowi autentyczną radość – powiedział abp Henryk Hoser. 13 marca mija rok od wyboru na stolicę Piotrową kard. Jorge Mario Bergoglio.
15. rocznica wstąpienia Polski do NATO
Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 15 rocznicę wejścia Polski do NATO.
Abp Gądecki dla KAI: do każdego wychodzimy z życzliwością
Nikogo nie wykluczamy, do każdego wychodzimy z życzliwością – deklaruje nowy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Kilka minut po wyborze na to stanowisko metropolita poznański powiedział KAI, że sprawy priorytetowe dla Kościoła w dzisiejszej Polsce to: młodzież, rodzina, powołania i troska o ubogich.
Abp Gądecki o swoich priorytetach
Młodzież, rodzina, powołania, ubodzy – to priorytety nowego przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Powiedział o nich dziennikarzom podczas briefingu tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów. Został on wybrany w drugiej turze głosowania. Metropolita poznański podkreślił, że "współpraca jest rzeczą podstawową w prowadzeniu duszpasterstwa".
Kościół zawsze powinien się reformować
Obawiam się, że wcielanie w życie stylu papieża Franciszka może okazać się dla naszego Kościoła niełatwym problemem – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Stanisław Gądecki po powrocie z wizyty ad limina Apostolorum.
Abp Gądecki nowym przewodniczącym Episkopatu
Abp Stanisław Gądecki został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Jego kadencja potrwa 5 lat – poinformował rzecznik KEP.
Konwersatorium medialne dla biskupów
Jednym z punktów 364. zebrania plenarnego Episkopatu było pierwsze w historii szkolenie medialne dla polskich księży biskupów. Prowadził je bp Wojciech Polak, a w roli wykładowców wystąpili: prof. Jerzy Olędzki z UW i UKSW, ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, dr Monika Marta Przybysz z UKSW oraz Marcin Przeciszewski z KAI.
Biskupi o priorytetach duszpasterskich
Chwała Panu Bogu – tak krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś skomentował bardzo merytoryczną, jak podkreślił w rozmowie z KAI, dyskusję nt. priorytetów duszpasterskich. Debata o duszpasterskich wyzwaniach dla Kościoła w Polsce w świetle adhortacji „Evangelii gaudium” papieża Franciszka była jednym z pierwszych punktów programu 364. Zebrania Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w Warszawie. Jej moderatorem był pelpliński biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.
Bp Bernacki wzywa państwa do powstrzymania rosyjskiej agresji
O powstrzymanie agresywnych planów władz Federacji Rosyjskiej dążących do włączenia Krymu, ale zapewne także podporządkowania sobie i całej Ukrainy zaapelował do rządów całego świata ordynariusz obejmującej Krym diecezji odesko-symferopolskiej, Bronisław Bernacki.
Jaki nowy przewodniczący KEP? – biskupi przed zebraniem plenarnym
Potrzeba przewodniczącego, który dobrze poprowadzi Konferencję Episkopatu Polski oraz będzie służył Panu Bogu i ludziom – odpowiedzieli biskupi dziennikarzom, pytani przed rozpoczynającym się w środę 364. zebraniem plenarnym KEP.


