Europa
Bp Jan Sobiło: ludziom trudno modlić się o pojednanie z Rosją
„Jest tak wiele ran i zniszczeń, że trudno modlić się za tych, którzy zabijają nas nocnymi atakami” – wyznał w wypowiedzi dla portalu Credo biskup Jan Sobiło. Mieszkający w Zaporożu biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej odniósł się do zmasowanego nocnego ataku wojsk rosyjskich na obiekty cywilne tego miasta.
„Białe Ukrzyżowanie” Chagalla można jeszcze oglądać w Rzymie
Jeszcze do 27 stycznia można oglądać w Rzymie obraz Marca Chagalla pt. „Białe Ukrzyżowanie”. To niezwykłe dzieło o metafizycznym przesłaniu podziwiał m.in. papież Franciszek.
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów katolickich
24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz prasy katolickiej. Każdego roku w dniu św. Franciszka Salezego, Ojciec Święty ogłasza swe orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku jego temat brzmi: „Mówić z sercem: veritatem facientes in caritate – czyniąc prawdę w miłości” (Ef 4, 15). Publikacja papieskiego orędzia spodziewana jest jutro w południe.
Papieski biograf: Franciszek ostrzega przed idealizowaniem minionych epok
„Z jednej strony musi być odważny, z drugiej strony musi pozostać wierny tradycji i doktrynie – i zawsze słuchać Ducha Świętego. Oczywiste jest, że papież Franciszek jest często źle rozumiany, ponieważ musi ważyć wiele rzeczy”, podkreślił brytyjski dziennikarz i watykanista Austin Ivereigh.
Papież przyjął rezygnację kard. Schönborna i mianował administratora
Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Christopha Schönborna w dniu jego 80. urodzin. Od 22 stycznia kard. Schönborn jest emerytowanym arcybiskupem Wiednia. Jednocześnie papież mianował administratorem apostolskim archidiecezji wiedeńskiej dotychczasowego wikariusza biskupiego, ks. Josefa Grünwidla. Obie decyzje zostały ogłoszone 22 stycznia przez watykańskie Biuro Prasowe oraz przez archidiecezję wiedeńską.
80. urodziny kard. Schönborna – „kardynał i menadżer kryzysowy”
Austria uroczyście obchodzi 80. rocznicę urodzin kardynała Christopha Schönborna, dominikańskiego teologa, wybitnego intelektualisty, poligloty, człowieka głębokiej modlitwy. Od dawna uważany jest za jednego z czołowych teologów Kościoła powszechnego. Jest jednym z czterech dominikanów w Kolegium Kardynalskim.
Abp Nuzik nowym przewodniczącym episkopatu Czech
Arcybiskup Josef Nuzík z Ołomuńca został wybrany na nowego przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej (ČBK), a biskup Stanislav Přibyl z Litomierzyc na wiceprzewodniczącego. Wybrano również Radę Stałą ČBK, której członkami na kolejną kadencję, która rozpocznie się 29 kwietnia 2025 r., zostali biskup Martin David z Ostrawy-Opawy i biskup Vlastimil Kročil z Czeskich Budziejowic. Biskupi Republiki Czeskiej spotkali się w Pradze w dniach 21-22 stycznia.
Baranki św. Agnieszki – papieska tradycja z polskim akcentem
Zgodnie z wielowiekową tradycją, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Agnieszki, męczennicy rzymskiej, w bazylice pod jej wezwaniem przy rzymskiej via Nomentana poświęcono dwa baranki, których wełna zostanie użyta do przygotowania paliuszy dla nowych arcybiskupów. Nieprzerwanie od II połowy XIX w. w tym wydarzeniu ważną rolę odgrywają siostry nazaretanki, które przygotowują baranki na tę uroczystość.
Kard. Zuppi: niech Jubileusz będzie okazją do osiągnięcia pokoju
„Niech Jubileusz stworzy okazję do podjęcia wielu długo oczekiwanych i niezbędnych negocjacji, które pozwolą znaleźć sprawiedliwe i trwałe rozwiązania, przy zdecydowanym ożywieniu obecności wspólnoty międzynarodowej i multilateralizmu oraz instrumentów niezbędnych do zagwarantowania prawa, a nie użycia broni do rozwiązywania konfliktów” – zaapelował kard. Matteo Zuppi. Arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch znaczną część swego przemówienia na forum obradującej w Rzymie do środy 22 stycznia Rady Stałej poświęcił trwającemu Rokowi Jubileuszowemu.
Ks. Kureethadam: Kościół musi być zaangażowany w ochronę środowiska, a liderami zmian muszą być świeccy
„Ekologiczny kryzys, jak mówi papież w encyklice Laudato si, zostawia nam kłujące pytanie – jaki świat zostawimy dla dzieci i dla przyszłych pokoleń?” – wskazuje ks. Joshtrom Kureethadam, który był koordynatorem ds. ekologii i stworzenia w watykańskiej Dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka. Z wykształcenia i pasji jest też kosmologiem. W rozmowie z KAI opowiada o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej i Kościoła w ochronę środowiska. „Rola świeckich jest tak fundamentalna w tej sprawie i to świeccy muszą być tu liderami zmiany” – podkreśla.