Zagranica
50. rocznica kapłaństwa o. Pawła Janocińskiego OP – polskiego misjonarza w Japonii
Japońska Polonia uczciła 50. rocznicę kapłaństwa polskiego dominikanina o. Pawła Janocińskiego. W dziękczynnej Mszy św. w kościele św. Ignacego w Tokio w obchodzone w Japonii w niedzielę 7 czerwca w uroczystość Bożego Ciała, uczestniczył ambasador Rzeczpospolitej Polski w Japonii Paweł Milewski z małżonką, kapelan wojskowej bazy USA w Zamie, w Japonii, ks. Przemysław Nowak i japońska Polonia. Mszę św. koncelebrował ks. Cezariusz Wala, który przybył do Japonii z pielgrzymami ze Śląska.
O. Wilkowski: chrześcijaństwo ma przemieniać serce człowieka
Chrześcijaństwo, nasza wiara, nie jest tylko etyką. Chrześcijaństwo jest doświadczeniem spotkania z żywym Chrystusem, który przemienia serce człowieka, który prowadzi tego człowieka do zbawienia – wskazał karmelita bosy o. Rafał Wilkowski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię przy grobie św. Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra.
Leon XIV wyruszył na Wyspy Kanaryjskie
Leon XIV wyruszył na Wyspy Kanaryjskie. Papieska wizyta jest wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy głowa Kościoła katolickiego odwiedza archipelag. Jej głównym tematem jest migracja.
Papież w bazylice Sagrada Família
Piękno architektury, światła i symboli pomaga odkrywać obecność Boga i głosić Ewangelię współczesnemu światu – powiedział Leon XIV sprawując Mszę św. w słynnej bazylice Sagrada Família, która jest nieustannie wznoszona od ponad 140 lat. Po Mszy papież poświęcił Wieżę Jezusa, która stała się najwyższą wieżą kościelną na świecie, wznoszącą się ku niebu na 172,5 metra.
Leon XIV: chrześcijanie są wezwani do uobecniania miłości Boga
„Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do zadania uobecniania miłości Boga do każdego mężczyzny i każdej kobiety w konkretnej tkance historii” – powiedział papież spotykając się z diecezjalnymi organizacjami charytatywnymi i dobroczynnymi Barcelony. Odbyło się ono w prowadzonej przez jego zakonnych współbraci – augustianów parafii św. Augustyna.
W Montserrat papież podziękował za świadectwo wiary
Podczas swego pobytu w benedyktyńskim opactwie Matki Bożej z Montserrat Ojciec Święty zwrócił się z balkonu do wiernych ze słowami improwizowanego pozdrowienia.
Leon XIV w Montserrat: niech nienawiść ustąpi miejsca nadziei i pokojowi
„Prośmy Maryję, Królową Pokoju, aby uczyła nas wyrzekać się raniących słów, pochopnego osądu, obmowy i oszczerstw. I abyśmy nauczyli się strzec i pielęgnować miłość w rodzinie, wśród przyjaciół, w miejscu pracy, w mediach społecznościowych, w debatach politycznych oraz we wspólnotach chrześcijańskich, tak aby nienawiść ustąpiła miejsca nadziei i pokojowi” – zachęcił Leon XIV wiernych w sanktuarium Matki Bożej w Montserrat.
Antonio Gaudí na drodze do chwały ołtarzy
W setną rocznicę śmierci Antonia Gaudiego, postulator procesu beatyfikacyjnego twórcy bazyliki Sagrada Família w Barcelonie podkreślił duchowe motywacje katalońskiego architekta. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku.
Izraelskie naloty na Tyr – na celowniku armii dzielnice chrześcijańskie
Izrael intensyfikuje swoje działania na południu Libanu i atakuje cele, które do tej pory stanowiły bezpieczne schronienie dla tysięcy rodzin, które musiały opuścić swe wioski i miasteczka, zniszczone w wyniku trwającej wojny. Pilne ostrzeżenie i nakaz natychmiastowej ewakuacji otrzymali mieszkańcy Tyru, największego miasta na południu Libanu. Oznacza to, że Izrael znacząco zamierza rozszerzyć swoją „strefę buforową”, która coraz bardziej wykracza poza pierwotnie wskazaną granicę, którą miała być rzeka Litani.
„Nie ma takiej sytuacji, która sprawiłaby, że Pan odwróciłby od nas swoje spojrzenie”. Leon XIV odwiedził więźniów
„Każda istota ludzka jest `godna` już przez sam fakt, że `była chciana, stworzona i umiłowana przez Boga`” – powiedział Leon XIV odwiedzając więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym „Brians 1” pod Barceloną.


