Zagranica
Bp Szyrokoradiuk: wizyta Jana Pawła II na Ukrainie była historyczną podróżą apostolską i lekcją jedności
25 lat po pielgrzymce św. Jana Pawła II na Ukrainę biskup Stanisław Szyrokoradiuk OFM, który wówczas kierował komitetem organizacyjnym wizyty ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, wspomniał przygotowania do tego wydarzenia i jego znaczenie dla kraju. Biskup odesko-symferopolski mówił o tym przed rozpoczęciem Mszy św. w kijowskiej konkatedrze św. Aleksandra, z okazji ćwierćwiecza tego historycznego wydarzenia.
Nasza wiara domaga się silnego zakotwiczenia w Bogu
„Trzeba, abyśmy zakorzeniali naszą wiarę i naszą misję w silnej relacji z Bogiem” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 21 czerwca.
Abp Kulbokas o Janie Pawle II – „Nie lękajcie się” aktualnym przesłaniem dla Ukrainy
Podczas uroczystości upamiętniających 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainie nuncjusz apostolski w Kijowie, abp Visvaldas Kulbokas podkreślił znaczenie papieskiego przesłania: „Nie lękajcie się”, wskazując je jako fundament chrześcijańskiej wiary, wolności i odpowiedzialności społecznej. W Mszy św. wziął udział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Abp Szewczuk: Ukraińcy uważają dziś Polaków za swoich braci i przyjaciół
„Dzisiaj, jeśli chodzi o Ukrainę, która jest w stanie wojny, historyczna pamięć o stosunkach ukraińsko-polskich, samo wspomnienie wydarzeń z udziałem UPA, nie ma w żadnym wypadku charakteru antypolskiego. Odwołanie się do bohaterskiej historii ukraińskiej walki narodowowyzwoleńczej przeciwko sowieckiej dominacji nie ma absolutnie żadnego antypolskiego wydźwięku, ponieważ dzisiaj Ukraina jest w stanie wojny o niepodległość z Rosją. Dziś dla nas Polska jest przyjacielem i partnerem. Przez myśl nikomu nie przechodzi, że możemy dziś zrobić coś, co mogłoby urazić Polaków. Przede wszystkim Ukraińcy uważają dziś Polaków za swoich braci i przyjaciół” – podkreśla arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Abp Peta przypomniał w Oziornoje o losach Polaków deportowanych do Kazachstanu
O dramatycznych losach zesłańców, którzy mimo prześladowań, głodu i represji zachowali wiarę, polską tożsamość oraz więzi wspólnotowe przypomniał w homilii w sanktuarium w Oziornoje metropolita Astany, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta.
Poświęcono pomnik wdzięczności Polaków narodowi kazachstańskiemu
20 czerwca, w liturgiczne wspomnienie bł. Władysława Bukowińskiego, „apostoła Kazachstanu”, w Oziornojem, wiosce, założonej przez polskich zesłańców, odsłonięto pomnik, upamiętniający wielkoduszność, z jaką mieszkańcy Kazachstanu pomagali Polakom. Uroczystość, której przewodniczył metropolita Astany abp Tomasz Peta, wpisała się w 90. rocznicę deportacji Polaków z Kresów Wschodnich.
Leon XIV spotkał się z augustianami i Kościołem Pawii
Po poruszającym spotkaniu z chorymi dziećmi i ich rodzinami w Krajowym Centrum Hadronoterapii Onkologicznej, Leon XIV udał się Bazyliki św. Piotra w „Złotym Niebie”, gdzie znajduje się grób świętego Augustyna. Modlitwa w tym miejscu była głównym motywem pielgrzymki do Pawii, którą papież augustianin doskonale zna, gdyż bywał tam wielokrotnie jako zakonnik i przełożony generalny Zakonu Świętego Augustyna.
Leon XIV odwiedził Centrum Onkologiczne w Pawii: Bóg nie chce, aby ktokolwiek cierpiał
Pierwszym etapem wizyty Leona XIV w Pawii było Narodowe Centrum Hadronoterapii Onkologicznej (CNAO). W tym włoskim ośrodku, gdzie nowotwory leczy się zaawansowaną radioterapią, Gianluca Vago, prezes Fundacji CNAO, i Sandro Rossi, dyrektor, powitali Papieża. Kierownictwo i pracowniecy medyczni wymienili uściski dłoni papieżem. Tutaj każdy dzień poświęca pracy na rzecz przywrócenia nadziei dzieciom i dorosłym; lekarze, fizycy, naukowcy, pielęgniarki i profesjonaliści współpracują, aby przekształcać energię i wiedzę naukową.
Leon XIV w Pawii: Miasto jest darem i zadaniem dla mieszkańców
Miasto powinno być miejscem, w którym tworzy się społeczeństwo, solidarność, postawę troski o dobro wspólne – wskazał Leon XIV w przemówieniu do mieszkańców i burmistrza Pawii. We włoskim mieście, które odwiedził 20 czerwca, Papież wezwał do podejmowania troski o miejsce, w którym mieszkamy, środowisko, w którym przebywamy i o szacunek dla każdego ludzkiego życia.
Papież przy grobie św. Augustyna: musimy towarzyszyć ludziom na drodze odkrywania wiary
„Najważniejsze jest życie z Chrystusem i głoszenie Jego Ewangelii” – powiedział Leon XIV podczas Liturgii Słowa sprawowanej w Bazylice św. Piotra w „Złotym Niebie”, gdzie znajduje się grób świętego Augustyna. W tym miejscu papież spotkał się symbolicznie z Kościołem Pawii, reprezentowanym przez biskupów, kapłanów, diakonów, przedstawicieli życia zakonnego oraz różnych wspólnot i ruchów kościelnych.


