Świat
Franciszek będzie pierwszym papieżem odwiedzającym Mongolię
Papież Franciszek odwiedzi Mongolię w dn. 31 sierpnia, 4 września. Informację tę podał dyrektor watykańskiego Biura Prasowego.
Katolicy w USA rozpoczynają kampanię przeciwko bluźnierstwom organizacji gejowskiej
Brian Burch, przewodniczący organizacji CatholicVote, walczącej o prawa katolików w Stanach Zjednoczonych, poprosił ponownie władze klubu baseballowego „Los Angeles Dodgers” o zrezygnowanie z popierania jawnie antykatolickiej organizacji gejowskiej „Siostry od Wieczystego Pobłażania Sobie” (Sisters of Perpetual Indulgence – SPI). W maju br. Dodgersi zaprosili m.in. działaczy SPI do udziału w „Paradzie Równości”, która ma się odbyć w czerwcu.
Kościół nadal odgrywa kluczową rolę w edukacji w Afryce
W Afryce od samego początku, od pojawienia się chrześcijaństwa na Czarnym Lądzie, Kościół był też głównym nauczycielem tamtejszych ludów – wskazuje kard. Fridolin Ambongo, metropolita Kinszasy, który uczestniczył w Rzymie w spotkaniu promującym zainicjowany przez papieża Franciszka Afrykański Pakt Edukacyjny. Ma on wzmocnić szkolnictwo na tym kontynencie, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu Kościoła.
Rozpoczęło się posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Katolicko-Prawosławnego
W siedzibie prawosławnego Patriarchatu Aleksandrii rozpoczęło się 1 czerwca kolejne posiedzenie Wspólnej Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego między Kościołami Rzymskokatolickim a Prawosławnym. W obradach, które potrwają do 7 czerwca bierze udział 24 przedstawicieli prawosławnych i 18 katolickich – duchownych i świeckich.
Zmarła była przewodnicząca Światowej Rady Kościołów
W wieku 73 lat zmarła 31 maja w swojej rodzinnej Kenii Agnes Abuom, była wieloletnie moderatorka (przewodnicząca) Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) – najwyższego organu zarządzającego i decyzyjnego tej organizacji w okresie między jej kolejnymi zgromadzeniami ogólnymi. O śmierci „niezmordowanej budowniczej pokoju” poinformowała 1 czerwca ŚRK w Genewie. Świecka anglikanka, z wykształcenia pedagog, była […]
Dymisja biskupa oskarżonego o gwałt na zakonnicy
Papież przyjął dziś rezygnację ordynariusza diecezji Dźalandhar w Indiach, bp. Franco Mulakkala, który został oskarżony o wielokrotny gwałt przez jedną z sióstr zakonnych. Choć w styczniu 2022 roku sąd w Kottayam, w stanie Kerala uwolnił hierarchę od zarzutu, to do stanowego sądu najwyższego wpłynęła apelacja od tego wyroku.
Weigel: watykańska misja pokojowa nie może stawiać na tej samej płaszczyźnie agresora i ofiary
Federacja Rosyjska prowadzi na Ukrainie wojnę agresywną, dopuszczając się szeregu niewyobrażalnych zbrodni wojennych, podczas gdy Ukraina broni swojego istnienia i suwerenności. Dlatego watykańska misja pod przewodnictwem kardynała Matteo Zuppiego nie może traktować symetrycznie obydwu stron – pisze w swoim felietonie na łamach portalu The First Things znany amerykański intelektualista katolicki i biograf Jana Pawła II, prof. George Weigel.
Kult maryjny przekracza granice religijne i państwowe
Powszechnie znana jest wielka pobożność maryjna katolików i prawosławnych, okazuje się jednak, że w Azji Matka Najświętsza cieszy się dużym szacunkiem i jest otaczana wielką czcią także wśród niechrześcijan. Nie jest to oficjalny kult mieszczący się w nauczaniu i tradycji ich wierzeń, niemniej jednak ma on wyraźne i zróżnicowane przejawy zewnętrzne. Temat ten poruszył niedawno dziennikarz Michel Chambon w amerykańskim czasopiśmie „National Catholic Reporter”.
Ponad 240 ofiar masakry, dokonanej przez sektę „Dobrej Nowiny”
Do 241 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar – członków sekty “Międzynarodowy Kościół Dobrej Nowiny”, działającej w miejscowości Shakahola we wschodniej Kenii. Autopsja pierwszych 129 zwłok wykazała, że większość osób zmarła z powodu wycieńczającego postu, narzuconego wyznawcom przez założyciela sekty Paula Mackenzie Nthenge, “aby spotkać Jezusa”. Ciała zagłodzonych członków sekty znaleziono na przełomie kwietnia i maja w zbiorowych grobach, wykopanych w lesie koło Shakaholi, na ranczu Kilifi koło miasta Malindi na wschodzie kraju.
24-letni chrześcijanin skazany na śmierć
30 maja w Pakistanie sąd skazał 24-letniego chrześcijanina na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw prorokowi Mahometowi. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i obrona zapowiedziała apelację, wskazując na liczne uchybienia w procesie.