Świat
Chrześcijanie w Syrii – między radością i strachem
Syria zawsze była znana z silnej mniejszości chrześcijańskiej. Przy tym sytuacja chrześcijan różni się w zależności od regionu. Według różnych szacunków w kraju żyje obecnie ok. 500 000 chrześcijan, ale wiarygodne dane nie są dostępne. “W każdym razie miejscowa ludność ma mieszane uczucia po upadku dyktatora Bashara al-Assada”, powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress żyjący w Wiedniu, pochodzący z Syrii melchicki kapłan ks. Hanna Ghoneim. Podkreślił, że te mieszane uczucia, to „radość i strach: radość, że nadchodzi coś nowego i strach przed chaosem”.
Dyrektor Polskiej Sekcji PKWP: chrześcijanie w Syrii są niepewni i przerażeni. Proszą o modlitwę
W Syrii panuje chaos. Sytuacja się zmieniła ale nie wiadomo, czy na lepsze. Syryjscy chrześcijanie nie wiedzą, co ich czeka. Są niepewni i przerażeni. Proszą o modlitwę – mówi ks. prof. Jan Żelazny, dyrektor Polskiej Sekcji PKWP. Jak podkreśla, chrześcijanie w Syrii to szczególna społeczność o tradycji sięgającej początków chrześcijaństwa. – Wiele już wytrzymali. Ich świadectwo jest bardzo ważne – podkreśla kapłan. Obecnie w centrali PKWP w Niemczech trwa spotkanie między innymi na temat możliwych form pomocy syryjskim chrześcijanom, przede wszystkim takich, które pozwolą im nie opuszczać swego kraju.
150 mln „niewidzialnych” dzieci – mimo rosnącego wskaźnika rejestracji urodzeń
W ciągu ostatnich pięciu lat na świecie zarejestrowanych zostało ponad 500 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Oznacza to wzrost wskaźnika rejestracji urodzeń i pewien postęp w staraniach o zapewnienie tożsamości prawnej nowo narodzonym dzieciom. Raport UNICEF wskazuje jednak, że na całym świecie nadal 150 mln najmłodszych wciąż pozostaje niewidocznych dla systemów państwowych.
Kard. Parolin o sytuacji w Syrii: Oczekujemy szacunku wobec wszystkich wspólnot chrześcijańskich
Watykański sekretarz stanu uczestniczy w spotkaniu poświęconym dialogowi ze światem islamu, które odbywa się na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. Rozmawiając z dziennikarzami, odniósł się również do sytuacji w Syrii po upadku dotychczasowego reżimu Baszara al-Asada. „Zobaczymy jakie scenariusze się otworzą. Oczekujemy szacunku wobec wszystkich wspólnot chrześcijańskich” – mówił, zapewniając, że Stolica Apostolska w każdej sytuacji szuka „warunków do dialogu i rozwiązywania problemów”.
Prał. Gollnisch: chrześcijanie w Syrii muszą zachować roztropność po upadku Asada
Chrześcijanie w Syrii muszą zachować roztropność po upadku Baszara al-Asada – uważa prał. Pascal Gollnisch, dyrektor dzieła pomocy L’Œuvre d’Orient i wikariusz generalny ordynariatu dla katolików obrządków wschodnich we Francji. W wywiadzie dla dziennika „La Croix” duchowny zwraca uwagę, że władzę w Syrii przejęli islamiści i nikt nie zna ich planów na przyszłość, choć znane jest stosowanie przez nich przemocy w przeszłości.
Raport Caritas Włochy o zapomnianych wojnach i konfliktach
“Światowa wojna w kawałkach” stale przywoływana przez papieża Franciszka obejmuje wiele krajów o różnym stopniu intensywności i jest często ignorowana przez główne media. 170 700 osób zginęło bezpośrednio w wyniku działań wojennych (153 100 w 2022 r.), podczas gdy 11 649 dzieci zostało zabitych lub okaleczonych w 2023 r., co stanowi 35-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak wynika z ósmego raportu Caritas Włochy na temat zapomnianych wojen i konfliktów, zaprezentowanego 9 grudnia w Rzymie, zatytułowanego: “Powrót broni. Wojny naszych czasów” pod redakcją Paolo Beccegato i Waltera Nanni, we współpracy z CSVnet, krajową siecią centrów wolontariatu.
Apel biskupów USA do prezydenta Bidena o złagodzenie wyroków śmierci
Amerykańscy biskupi wezwali prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, aby przed odejściem z urzędu złagodził wyroki wszystkim skazanym na karę śmierci. Zainicjowali kampanię obywatelską wysyłania petycji do prezydenta USA w tej sprawie.
W Ghanie osoby konsekrowane walczą z zanieczyszczeniem plastikiem
W tym kraju siostry zakonne i zakonnicy, oprócz pełnienia wielu innych zajęć, znajdują czas, aby pomóc ludziom dostrzec konieczność ochrony Stworzenia, koncentrując się w szczególności na zanieczyszczeniu plastikiem, poważnym problemie zwłaszcza na obszarach podmiejskich.
Wikariusz apostolski Aleppo: przywódca rebeliantów obiecał poszanowanie chrześcijan
Abu Muhammad al-Dżaulani, przywódca rebeliantów, którzy w dziesięć dni zdobyli Aleppo, Hamę, Darę, Homs i Damaszek, obalając rządzącego Syrią od 24 lat Baszara al-Asada, obiecał poszanowanie dla chrześcijan i innych mniejszości tego kraju. Ujawnił to wikariusz apostolski Aleppo bp Hanna Jallouf, który rozmawiał z szefem sojuszu islamskich grup fundamentalistycznych Hajat Tahrir asz-Szam.
Nowy film o św. ojcu Pio pozwala spojrzeć na jego życie oczami tych, którzy go znali
Film dokumentalny o znanym i czczonym na całym świecie XX-wiecznym kapucynie włoskim św. Ojcu Pio z Pietrelciny trafił 7 grudnia na ekrany katolickiej telewizji EWTN. Wyprodukowany wspólnie przez tę stację i Fundację Świętego Ojca Pio obraz „Święty Pio z Pietrelciny. Człowiek nadziei i uzdrowienia” przedstawia historię człowieka, którego prosta pokora i głęboka wiara wpłynęły na życie milionów ludzi na całym świecie.