Świat
USA wzywają do natychmiastowego uwolnienia biskupa
Władze Stanów Zjednoczonych wezwały lewicowy reżim Daniela Ortegi w Nikaragui do natychmiastowego uwolnienia biskupa Rolando Alvareza. Został on skazany na 26 lat więzienia dzień po tym, jak odmówił wejścia na pokład samolotu, wiozącego 222 więźniów politycznych na wygnanie do USA. Wyrok odczytany przez sędziego sądu apelacyjnego uznał 56-letniego biskupa Matagalpy za „zdrajcę ojczyzny” i orzekł, […]
Abp Chaput: na synodzie trzeba się pytać, czy jest z nami Jezus
Jedynym programem godnym synodu jest ten, który Jezus przekazał nam w Ewangelii – mówi w kontekście rozpoczynającego się w Orlando północnoamerykańskiego zgromadzenia synodalnego abp Charles Chaput. Podkreśla on, że Kościół jest dziś domem podzielonym. Zarówno lewica, jak i prawica forsują swoje programy. Tymczasem kościelne zgromadzenia powinny dotyczyć głoszenia Ewangelii, a nie promowania jakiejś ideologii czy socjologicznej analizy.
Lekarz z Aleppo: nie może być ofiar drugiej kategorii!
Dramatyczna sytuacja w Aleppo pokazuje, że dla świata wciąż są ofiary drugiej kategorii i mieszkają one w Syrii. Wskazuje na to pracujący w tym mieście doktor Emile Ketty, który jako dyrektor szpitala Al Arjaa (Nadzieja) włącza się w niesienie pomocy ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi. Lekarz bije na alarm w sprawie dzieci, których z powodu braku leków nie można odpowiednio leczyć. „Chcemy podobnej pomocy medycznej jak ta, która płynie do Turcji” – mówi Radiu Watykańskiemu.
Kard. Grech: nie bójcie się zmienić zdania na podstawie tego, co słyszycie
Nie bójcie się mówić i nie bójcie się słuchać. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie. Z takim apelem zwrócił się kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów, do uczestników rozpoczętego wczoraj w Orlando kontynentalnego zgromadzenia synodalnego Ameryki Północnej.
Biskupi kubańscy: słowa Jana Pawła II sprzed 25 lat wciąż są aktualne
Biskupi kubańscy dziękują papieżowi Franciszkowi za przesłanie, a kardynałowi Beniamino Stelli za obecność na zakończonych właśnie obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na wyspie. Szczególnie są wdzięczni za skierowane do Kubańczyków słowo oraz gesty bliskości. Kard. Stella upomniał się m.in. o osoby więzione od czasu protestów z 2021 r.
Trwa zgromadzenie synodalne Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu
Od 12 do 18 lutego trwa w Libanie zgromadzenie synodalne Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu. Odbywa się ono w Jounieh koło Bejrutu. Jest to jedno z kilku gromadzeń kontynentalnych przygotowujących zgromadzenie Synodu Biskupów nt. synodalności w październiku br. w Watykanie.
Włoska misjonarka: Haiti to kraj bez żadnych zahamowań
Porwania są tutaj na porządku dziennym. Staramy się jak najmniej wychodzić na ulicę, a jeśli już to tylko wtedy, gdy coś jest pilne albo konieczne. Nie wychodzę nawet na Mszę św. Każdego dnia to 3-4 przypadki – powiedziała w rozmowie z KAI siostra Marcella Catozza z Franciszkańskiego Bractwa Misyjnego, pracująca od 20 lat na Haiti.
Ambasadorka Azerbejdżanu: bardzo cenimy wkład Polaków w rozwój naszego kraju
Polacy wnieśli ogromny wkład w powstanie i umocnienie niepodległego Azerbejdżanu w 1918 roku, jak również w rozwój jego stolicy – Baku. Przypomniała o tym w rozmowie z KAI ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanowa. Wspomniała również o pomocy udzielanej przez jej kraj walczącej z obcą przemocą Ukrainie, o roli i miejscu Kościoła katolickiego w przeszłości i w dzisiejszym Azerbejdżanie oraz przedstawiła stanowisko swego kraju w konflikcie z Armenią na tle problemu Karabachu Górskiego.
Biskupi Oceanii chcą rozwinąć „teologię Pacyfiku”
Biskupi i świeccy, którzy uczestniczyli w kontynentalnym etapie procesu synodalnego dla Oceanii, pozytywnie ocenili kilkudniowe obrady. Na zakończenie spotkania w stolicy Fidżi – Suvie – zapewnili, że w procesie tym nadal będzie rozbrzmiewał „charakterystyczny głos Oceanii” – poinformował w poniedziałek raport Konferencji Episkopatu Australii. Odpowiedni dokument Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO) zostanie opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Jego celem jest opracowanie „teologii Pacyfiku”.
„To jest złe” – afrykańscy anglikanie nie chcą błogosławić par homoseksualnych
W Afryce Kościoły anglikańskie sprzeciwiają się projektowi błogosławienia par homoseksualnych. „To jest złe i nie możemy tego zaakceptować” – oświadczył w miniony weekend arcybiskup Kościoła Ugandy Stephen Samuel Kaziimba. Zapowiedział odłączenie się od Kościoła Anglii w związku z liberalnym kursem zaproponowanym w Wielkiej Brytanii.


