Świat
Biskupi w żałobie po śmierci działaczki praw człowieka
Konferencja Episkopatu Argentyny pogrążona w żałobie po śmierć działaczki na rzecz praw człowieka Hebe de Bonafini i przekazała kondolencje dla jej rodziny i przyjaciół. Współzałożycielka i przewodnicząca grupy „Matek z Plaza de Mayo” spędziła życie, prowadząc kampanię na rzecz tych, którzy „zniknęli” w niewyjaśnionych okolicznościach podczas dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976-1983. Bonafini zmarła w wieku 93 lat z powodu problemów zdrowotnych. Jeszcze 10 listopada br. brała udział w marszu protestacyjnym, zaledwie chwilę wyjściu ze szpitala. Prezydent Argentyny, Alberto Fernández po jej śmierci zarządził trzydniową żałobę narodową.
75-lecie polonijnej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze
Parafia w Manchesterze jest jedną z najstarszych, a prawdopodobnie pierwszą na świecie poświęconą Bożemu Miłosierdziu. Założył ją w 1947 r. pochodzący z ziemi lwowskiej ks. Jan Bas. „Był on jednym z prekursorów kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Przesłanie być może dotarło do niego za pośrednictwem Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, ludzi, którzy znali przesłanie św. s. Faustyny oraz nauczanie bł. ks. Sopoćki” – powiedział Family News Service bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który 20 listopada przewodniczył obchodom 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze.
Ksiądz katolicki z Abu Zabi: chrześcijaństwo kwitnie na muzułmańskiej ziemi
Pracujący w Abu Zabi ksiądz katolicki Matthias Renggli, widzi duże możliwości dla Kościoła katolickiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). „Powiedziałbym nawet, że chrześcijaństwo kwitnie na tej ziemi muzułmańskiej” – stwierdził pochodzący ze Szwajcarii duchowny 19 listopada w rozmowie z portalem dom radio.de z Kolonii. Katolicy stanowią ok. 10 proc. mieszkańców ZEA.
100-tysięczny poród przy grocie narodzenia w Betlejem
Chrześcijanie opuszczają Ziemię Świętą. Pozostają po nich szkoły i placówki służby zdrowia, które nadal świadczą pomoc miejscowej ludności, przede wszystkim muzułmanom. Przykładem tego jest Szpital Pediatryczny Świętej Rodziny w Betlejem, położony niespełna kilometr od groty narodzenia. Działa od 1985 r., prowadzi go Zakon Kawalerów Maltańskich, w najbliższych tygodniach spodziewany jest w nim 100-tysięczny poród.
Kościół w Brazylii rozpoczął Rok Powołań
W sanktuarium Narodowym w Aprecidzie uroczyście otwarto po raz trzeci Rok Powołań. Hasło towarzyszące temu wydarzeniu brzmi „Powołanie: Łaska i Misja”. Przeżywanie tego szczególnego roku będzie trwało do 26 listopada 2023 r.
Dzień Praw Dziecka. Najmłodsi ofiarami pandemii, wojen i zmian klimatycznych
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Sytuacja najmłodszych „w ostatnich dwóch latach mocno się pogorszyła ze względu na trzy czynniki: pandemię, wojny i zmiany klimatyczne” – podkreślił Paolo Ferrara, dyrektor organizacji pozarządowej Terres des Hommes Italia, która troszczy się o los dzieci.
Beatyfikacja o. Józefa Ambrosolego – misjonarza i społecznika
W niedzielę 20 listopada podczas Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Kalongo w Ugandzie nuncjusz apostolski w tym afrykańskim kraju abp Luigi Bianco ogłosi błogosławionym ks. Józefa Ambrosolego, kombonianina. Ten dwudziestowieczny misjonarz, urodzony we Włoszech, niemal całą posługę kapłańską pełnił w Ugandzie, gdzie nie tylko ewangelizował i katechizował, ale również pracował jako lekarz, założył szpital i leprozoria.
Pochodzi z archidiecezji poznańskiej. Będzie biskupem na Madagaskarze
Ojciec Święty mianował 19 listopada bp. Zygmunta Robaszkiewicza ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, dotychczasowego ordynariusza diecezji Morombe, biskupem diecezji Mahajanga na Madagaskarze.
Biskupi USA chcą przypomnieć wiernym nauczanie Kościoła nt. aborcji i homoseksualizmu
Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.
Dziś I Światowy Dzień Przeciw Wykorzystywaniu Dzieci
Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciw Seksualnemu Wykorzystywaniu Dzieci. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta przez ONZ 7 listopada. Inicjatywę poparło 120 krajów, a także Stolica Apostolska, która ma status stałego obserwatora przy tej organizacji. – Kościół przebył w owej dziedzinie długą drogę, ale musi postępować w taki sposób, aby mógł być wzorem dla innych – uważa ks. Hans Zollner.


