Watykan
Papież Franciszek przyjął Elona Muska
Jak podaje Paolo Rodari w dzienniku w La Repubblica, papież Franciszek przyjął w piątek jednego z najbogatszych ludzi Ziemi Elona Muska, któremu towarzyszyło czworo z jego siedmiorga dzieci.
Watykan sprzedał kontrowersyjną londyńską nieruchomość
W minionych dniach Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) sfinalizowała sprzedaż na rzecz Bain Capital budynku przy 60 Sloane Avenue w Londynie, z łącznym przychodem 186 mln GBP. Sekretariat ds. Gospodarki śledził całą procedurę na poszczególnych jej etapach – poinformowano w Watykanie.
Papież Franciszek o „psychologii lustra”
Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła – to niektóre z tematów, podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.
Kard. Parolin leci do Afryki jako wysłannik papieża
W tych dniach miała się odbyć podróż apostolska Papieża Franciszka do Sudanu Południowego i Demokratycznej Republiki Konga. Jak wiadomo ze względu na problemy zdrowotne Ojca Świętego została ona odłożona. Zamiast niego na Czarny Ląd udaje się watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin ma zapewnić o bliskości Papieża z mieszkańcami tych afrykańskich krajów.
W lipcu nie będzie audiencji ogólnych
Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.
Papież: osoby starsze jak chleb dla naszego życia
W intencji modlitewnej na lipiec, przekazanej za pośrednictwem Światowej Sieci Modlitwy Papieża, Franciszek poleca pamięci Kościoła osoby starsze. W ten sposób Ojciec Święty kolejny raz zwraca uwagę na wartość ludzi w podeszłym wieku. Pod koniec lutego rozpoczął poświęcony im cykl katechez.
Franciszek: zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem Jezusa
„Musimy uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” – powiedział papież Franciszek do delegacji prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Delegacji przewodniczy arcybiskup Telmissos Hiob, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.
Papież do Żydów: dawajmy świadectwo o Bogu miłości
„Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia i sprawiedliwości, który kocha i troszczy się o wszystkich ludzi” – stwierdził Franciszek w pozdrowieniu do przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych. Jego tekst papież przekazał prefektowi Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynałowi Kurtowi Kochowi, który odpowiada także za dialog z judaizmem.
Rozwój doktryny Kościoła tematem obrad uczniów Ratzingera
Uczniowie Benedykta XVI i młodzi adepci jego dzieła spotkają się od 22 do 25 września w Rzymie na zwyczajowym dorocznym spotkaniu, które już czwarty rok obejmuje publiczne sympozjum, które odbędzie się po dyskusji w kręgu zamkniętym. Temat zaczerpnięty jest z fragmentu listu do Koryntian („Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem”, 1 Kor 11,23) i nosi podtytuł „Prawdy wiążące i rozwój doktryny Kościoła”.
Papież: nie możemy czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi
„Nie możemy czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi, musimy wyjść im naprzeciw” – napisał Papież w liście do hiszpańskiej Caritas, która świętuje 75. rocznicę powstania. Ojciec Święty podziękował pracownikom i wolontariuszom tej instytucji za lata wypełniania ewangelicznej misji, polegającej na dostrzeganiu oblicza ukrzyżowanego Chrystusa w ludziach cierpiących, ofiarowywanie im przyjaźni, pomocy i pocieszenia.