„Ja jestem z wami!” – list abp Depo na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
30 maja 2025 | 16:29 | ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

„Ja jestem z wami!” – to tytuł listu pasterskiego abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 2025 r. List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 1 czerwca br.
Arcybiskup przypomina w liście, że Chrystus jest naszą nadzieją. „Nadzieja, jako jedna z trzech cnót Boskich, jest darem Ducha Świętego nierozerwalnie związanym z wiarą i miłością. Dana w zalążku podczas chrztu św. powinna być przez chrześcijan pielęgnowana i rozwijana poprzez słuchanie słowa Bożego oraz głębokie życie modlitewne i sakramentalne. Dla jej wzrostu ogromne znaczenie ma świadectwo innych, a szczególnie chrześcijańskiej wspólnoty w wymiarach rodziny, parafii i wielorakich form zrzeszeń kościelnych. Przedmiotem nadziei, a zarazem głębokim pragnieniem ludzkiego serca, jest szczęśliwe życie wieczne w niebie, a co za tym idzie pewność drogi i środków prowadzących do niego” – napisał abp Depo.
Dużo miejsca metropolita częstochowski poświęcił Mszy św. jako zbawczej ofierze i Eucharystii, która jest tajemnicą obecności Zmartwychwstałego Pana. Arcybiskup przypomniał, że „Eucharystia jest naszą najpewniejszą drogą do nieba”.
„Tę prawdę doskonale zrozumiał nastoletni Carlo Acutis, który trafnie nazwał Eucharystię „autostradą do nieba”. Ponieważ ten współczesny błogosławiony bardzo pragnął, by wszyscy ludzie też odkryli kochające Serce Boga w Najświętszym Sakramencie, dlatego z wielką pieczołowitością i zapałem przygotował wystawę na temat cudów eucharystycznych. Jego mama Antonia zachęcała go przy tym, by prosił Pana Jezusa o inne, nowe cuda, które pokazywałyby, że Chrystus ze swoją ofiarą jest prawdziwie obecny w konsekrowanej Hostii. Prośby Carla – o czym przekonana jest jego mama – zostały wysłuchane. W zaledwie dziewięć dni po jego śmierci, czyli 21 października 2006 r. w Tixtli w Meksyku miał miejsce cud eucharystyczny. Kolejne dwa wydarzyły się w Polsce – pierwszy z nich w drugą rocznicę śmierci Carla, 12 października 2008 r. w Sokółce, a drugi – w Boże Narodzenie 25 grudnia 2013 r. w Legnicy. Wszystkie te cuda, zbadane przez wybitnych naukowców i potwierdzone przez władze kościelne, przypominają wydarzenie z Lanciano sprzed kilkunastu wieków, kiedy to konsekrowana Hostia zmieniła się w ciało, które po szczegółowej naukowej analizie okazało się fragmentem mięśnia konającego serca ludzkiego” – napisał abp Depo.
„Msza św. jest ofiarą, a jednocześnie ucztą, dziękczynieniem, uobecniającą pamiątką i komunią. Wszystkie te wymiary Eucharystii łączą się i nabierają pełnego znaczenia dopiero wtedy, gdy pamiętamy, że Msza św. jest tajemnicą realnej obecności Chrystusa. Ten aspekt Najświętszego Sakramentu bardziej niż inne wystawia na próbę wiarę wierzących i domaga się jednoznacznego nauczania. Dlatego z całą mocą powtórzmy, że Chrystus Pan ofiaruje się w sposób bezkrwawy w Eucharystii uobecniającej moc Jego zbawczej ofiary Krzyża w momencie, gdy przez słowa konsekracji zaczyna być realnie obecny pod postaciami chleba i wina” – podkreślił arcybiskup i przypomniał o odnowieniu wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. „Eucharystia – zdaniem Benedykta XVI – została zdewaluowana do zwykłej ceremonii, przy czym uważa się za oczywiste i czego zwyczaj wymaga, by była sprawowana na rodzinnych uroczystościach jak np. śluby i pogrzeby. Również sposób, w jaki ludzie często przyjmują Komunię św., pokazuje, że wielu postrzega ją jako gest czysto ceremonialny” – wskazał arcybiskup.
„Znamienne jest pod tym względem świadectwo św. Faustyny Kowalskiej. Sekretarka Bożego Miłosierdzia zanotowała w swoim Dzienniczku następujące słowa Pana Jezusa: „Ach, jak Mnie to boli, że dusze tak mało łączą się ze Mną w Komunii św. Czekam na dusze, a one są dla Mnie obojętne. Kocham ich tak czule i szczerze, a One mi nie dowierzają. Chcę je obsypać łaskami – one przyjąć ich nie chcą. Obchodzą się ze Mną, jak z czymś martwym, a przecież mam serce pełne miłości i miłosierdzia. – Abyś poznała choć trochę Mój ból, wyobraź sobie najczulszą matkę, która bardzo kocha swe dzieci, jednak te dzieci gardzą miłością matki, rozważ jej ból, nikt jej nie pocieszy. – To słaby obraz i podobieństwo Mojej miłości” (Dzienniczek 1447)” – zaznaczył.
Metropolita częstochowski przypomniał, że rok 2025 to 100-lecie najpierw diecezji, a od 1992 r. archidiecezji częstochowskiej. Najważniejszym wydarzeniem jubileuszowym będzie dziewiąty w historii Kościoła częstochowskiego Kongres Eucharystyczny. Podczas gdy poprzedniemu, który odbył się w 2005 r., towarzyszyły słowa: „Panie, pozostań z nami!”, ten będziemy przeżywać pod hasłem „Oto Ja jestem z wami”. „Setna rocznica powstania Kościoła częstochowskiego skłania nas do dziękczynienia za ogrom łask i darów, którymi Bóg nas obdarzył” – zaapelował do wiernych archidiecezji częstochowskiej.
Kongres Eucharystyczny archidiecezja będzie przeżywać od 3 czerwca do 29 października br. Pierwszą stacją kongresową będzie w dniach 3–5 czerwca 2025 r. Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego zaplanowane pod hasłem „Duchowość eucharystyczna kapłana”. Następnie 14 czerwca br. w Bazylice archikatedralnej w Częstochowie odbędzie się Kongres Eucharystyczny Dzieci „Eucharystia – moja autostrada do nieba” połączony z pielgrzymką Liturgicznej Służby Ołtarza. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przypadająca 19 czerwca będzie okazją do zorganizowania i głębokiego przeżycia parafialnej stacji kongresowej. Dla częstochowian będzie to centralna procesja Bożego Ciała, która rozpocznie się Mszą św. na Jasnej Górze o g. 10.00. Wszystkich wiernych Kościoła częstochowskiego arcybiskup zaprasza w tym samym dniu do udziału w koncercie uwielbienia pt. „Ja Jestem”, który odbędzie się o godz. 19.30 na Placu kościelnym im. św. Jana Pawła II w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 28.
Kolejne stacje kongresowe będą miały miejsce w czterech regionach duszpasterskich we wrześniu i październiku br. ze specjalnym uwzględnieniem młodzieży. Punktem kulminacyjnym Jubileuszu Kościoła częstochowskiego, a zarazem zakończeniem kongresu będzie uroczysta Eucharystia sprawowana w Bazylice archikatedralnej w Częstochowie 29 października 2025 r.
List abp Wacława Depo został opublikowany na stronie archiczest.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.