Drukuj Powrót do artykułu

Jan Paweł II znał duszę rosyjską

02 października 2012 | 13:13 | tk (KAI) / br Ⓒ Ⓟ

Jan Paweł II znał duszę rosyjską, dlatego szkoda, że nie doszło do jego spotkania z patriarchą Moskwy i Wszechrusi – powiedział KAI kard. Stanisław Dziwisz przed rozpoczęciem zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie.

Polsko-rosyjskie przesłanie Kościołów o pojednaniu jest jednym z głównych tematów dwudniowego spotkania biskupów.

To ważny krok dla Kościoła i naszych narodów, wreszcie trzeba dojść do pojednania z sąsiadami – podkreślił metropolita krakowski. Przypomniał, że wielkim orędownikiem pojednania Kościołów był Jan Paweł II.

„Właściwie było już ustalone spotkanie z poprzednim patriarchą [Moskwy i Wszechrusi – przyp. KAI]. Nie doszło do tego, ale papież dążył do pojednania narodów i Kościołów” – przypomniał były osobisty sekretarz Jana Pawła II.

„Szkoda, że do spotkania nie doszło, bo Papież znał duszę rosyjską, studiował rosyjską kulturę” – zauważył kard. Dziwisz. Wyraził przy tym nadzieję, że możliwe będzie spotkanie Benedykta XVI z patriarchą Cyrylem.

Podczas zebrania biskupów arcybiskup Józef Michalik przedstawi przebieg rozmów z patriarchą Cyrylem I. Przewodniczący Episkopatu Polski zrelacjonuje wszystkim biskupom rezultaty rozmów z przywódcą rosyjskiego prawosławia.

Oprócz przesłania o pojednaniu, biskupi dyskutować będą o rozpoczynającym się 11 październiku Roku Wiary. Arcybiskup Stanisław Gądecki omówi ogólnopolskie przedsięwzięcia duszpasterskie związane z tym wydarzeniem.

W kontekście Roku Wiary biskupi rozważać też będą zagrożenia ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.