Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra czeka na papieża

27 lipca 2016 | 14:02 | it Ⓒ Ⓟ

Już jutro papież Franciszek przybędzie z pielgrzymką na Jasną Górę. 28 lipca z udziałem prezydenta RP, rządu, parlamentu, biskupów z Polski i świata oraz tysięcy pielgrzymów, odbędzie się narodowe dziękczynienie za chrzest naszej Ojczyzny w 1050. rocznicę.
W Sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa nade wszystko na modlitwie zanoszonej w dzień i w nocy. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat Chrztu Polski”. W orędziu przed przyjazdem papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka na Jasną Górę będzie dla niego „zanurzeniem w wypróbowanej wierze”.

W dzień Jasną Górę nawiedzają głównie pielgrzymi z zagranicy. Częstochowa jest pierwszym etapem w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Już przybyło kilka tysięcy młodych nawet z tak odległych krajów jak: Indii, Gwatemali, Meksyku, Kolumbii, Australii, Chin czy Korei Południowej. Najwięcej jest jednak Europejczyków. Dominują Francuzi, którzy na terenie województwa śląskiego przeżywają dni w diecezjach.

Bp Dominique Rey z francuskiej diecezji Fréjus-Toulon podkreśla, że młodzi zaczynają „pielgrzymkę z Maryją, tak jak zaczęło się życie Jezusa”. – To Ona pozwala nam wejść w tajemnicę Chrystusa, w tajemnicę miłosierdzia, którego będziemy doświadczać podczas Światowych Dni Młodzieży – podkreślił biskup.

W sumie swą modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zapowiedziało ponad 200 tys. młodych z 30 krajów świata. Specjalnie dla nich zmieniony został porządek nabożeństw w Sanktuarium. Na inne terminy przeniesione zostały także niemal wszystkie pielgrzymki piesze, które w tym czasie docierały do Częstochowy. Wyjątek stanowi kompania z Gdańska, która przybyła 21 lipca, dla której Jasna Góra jest w tym roku tylko etapem w drodze do Krakowa.

W nocy w Sanktuarium trwają czuwania modlitewne w ramach nowenny przed papieską pielgrzymką do Polski. – To nasz duchowy dar dla Ojca Świętego. Mamy nadzieję, że papież zechce go przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla niego, ale także dla nas, którzy oczekujemy na spotkanie z namiestnikiem Chrystusa – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Nocną modlitwę prowadzą siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Rozpoczyna się ona Apelem Jasnogórskim. O północy sprawowana jest Msza św. w intencji papieża Franciszka i o błogosławione owoce pielgrzymki do Polski.

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem uda się do wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim. Przejedzie pomiędzy sektorami na błoniach, a następnie uda się do sanktuarium.

Po cichej modlitwie papieża Franciszka przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na Wałach Jasnogórskich, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu. Główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski odbędą się w Częstochowie na życzenie samego papieża i stanowić będą symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz.

W specjalnym orędziu, wygłoszonym przed pielgrzymką Franciszek wyznał, że traktuje spotkanie z Polakami jako wielki dar od Pana, ponieważ naród polski, który „w swojej historii przeszedł przez wiele prób, czasem bardzo ciężkich, szedł naprzód z siłą wiary, wspierany matczyną dłonią Najświętszej Maryi Panny”. Papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka do sanktuarium na Jasnej Górze będzie dla niego „zanurzeniem w tej wypróbowanej wierze”.

Msza św. pod przewodnictwem papieża celebrowana będzie w języku łacińskim, a liturgia Słowa po polsku. Części stałe pochodzą z Mszy Polskiej Stefana Stuligrosza opartej na motywach pieśni „Bogurodzica”.

Uroczystą liturgię zainauguruje prastara „Bogurodzica”. Eucharystia sprawowana będzie według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zabrzmi ponad 20 utworów w wykonaniu 120 osób z połączonych chórów oraz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

Przejazdowi Ojca Świętego, który będzie pozdrawiał pielgrzymów zgromadzonych w sektorach, będą towarzyszyły utwory: „Tu es Petrus” w wykonaniu chóru wraz z orkiestrą, Intrada Królewska w wykonaniu orkiestry odgrywana tradycyjnie na odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz śpiewana pieśń przez zgromadzonych wiernych „Gwiazdo śliczna, wspaniała”.

Papież odprawi Mszę św. na Jasnej Górze w specjalnie przygotowanym ornacie. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do jubileuszu chrztu Polski.

W uroczystościach zapowiedzieli swój udział nie tylko najwyżsi dostojnicy kościelni i państwowi, ale także spodziewana jest obecność wielotysięcznej rzeszy wiernych. Stąd konieczność zastosowania wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa. Dlatego w dniach poprzedzających i w samą uroczystość nastąpi zmiana ruchu kołowego w Częstochowie, z wyłączeniem niektórych ulic. Natomiast teren Jasnej Góry łącznie z „błoniami jasnogórskimi” zostanie objęty strefą „0”. Przy czym na teren sanktuarium będą mogli wejść tylko ci, którzy posiadają specjalną przepustkę Biura Ochrony Rządu.

Wierni świeccy, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w czterech sektorach na placu, w parkach przy błoniach, w III Alei NMP i na Placu Biegańskiego. Miejsca te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy.

Nie są przewidziane karty wejściowe do tych miejsc, z wyjątkiem dwóch sektorów na „błoniach”: tzw. narodowego (białego), w którym zaplanowano obecność ok. 10 tys. osób (po 200 przedstawicieli każdej polskiej diecezji) oraz dla niepełnosprawnych i dla kapłanów celebrujących Eucharystię (niebieskiego).

Wszystkie cztery sektory znajdujące się na błoniach stanowić będą strefę specjalną, z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa. W tych miejscach kontrole prowadzone będą bardzo szczegółowo, co powinno zostać uwzględnione przez osoby planujące swoją obecność na placu jasnogórskim. Wejście do tych sektorów odbywać się będzie przez bramki bezpieczeństwa od godz. 2.00 do godz. 7.00 – 28 lipca.

W celu przygotowania wizyty Ojca Świętego, bramy klasztoru jasnogórskiego i Kaplicy Matki Bożej zostaną zamknięte 27 lipca od godz. 16.00. Ponownie zostaną otwarte dopiero po wyjeździe papieża Franciszka, a więc po południu 28 lipca.

Modlitwa oczekiwania na papieża trać będzie na placu przed szczytem. Czas oczekiwania rozpocznie się już o godz. 5.00. Wtedy przypomniane zostaną teksy św. Jana Pawła II wygłoszone na Jasnej Górze podczas pielgrzymek do Sanktuarium.

O godz. 6.00 zostanie uroczyście wniesiony Obraz Nawiedzenia, czyli kopia ikony jasnogórskiej, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Obraz był świadkiem wszystkich stacji milenijnych podczas uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 r. Był także podczas narodowych uroczystości dziękczynnych, które w kwietniu tego roku odbywały się w Poznaniu i Gnieźnie.

Po intronizacji Obrazu Nawiedzenia odśpiewane zostaną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, po czym ok. 6.30 rozpocznie się uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Potem na telebimach pokazany zostanie film poświęcony jasnogórskiemu Sanktuarium.

Następnie zaplanowano występ częstochowskiego biskupa Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka. Odbędzie się także próba chóru z wiernymi przed liturgią.

Bezpośrednio przed przybyciem papieża na Jasną Górę rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Służby miejskie Częstochowy przewidują miejsca parkingowe dla autobusów w różnych miejscach miasta i poza jego granicami. Należy się liczyć z trudnościami z wjazdem do Częstochowy i koniecznością przejścia ostatniego odcinka pieszo.

Na Jasnej Górze wielokrotnie przeprowadzane były i nadal są ćwiczenia różnych służb: straży pożarnej, policji, straży jasnogórskiej. Na parkingu przed Domem Pielgrzyma kolejny raz wylądowały wczoraj helikoptery.

Na szczycie trwają intensywne prace dekoracyjne. Zamontowana jest dużych rozmiarów biało-czerwona flaga. Obok niej umieszczone są: herb papieski na żółto-białym tle, logo Światowych Dni Młodzieży, emblemat narodowych obchodów rocznicy chrztu Polski. Nad całością widnieje napis „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra czeka na papieża

20 lipca 2016 | 10:20 | it Ⓒ Ⓟ

Już za tydzień papież Franciszek przybędzie z pielgrzymką na Jasną Górę. 28 lipca z udziałem prezydenta RP, rządu, parlamentu, biskupów z Polski i świata oraz tysięcy pielgrzymów, odbędzie się narodowe dziękczynienie za chrzest naszej Ojczyzny w 1050. rocznicę. W Sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa nade wszystko na modlitwie zanoszonej w dzień i w nocy. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”. We wczorajszym orędziu papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka na Jasną Górę będzie dla niego „zanurzeniem w wypróbowanej wierze”.

W dzień Jasną Górę nawiedzają głównie pielgrzymi z zagranicy. Częstochowa jest pierwszym etapem w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Już przybyło kilka tysięcy młodych nawet z tak odległych krajów jak: Indii, Gwatemali, Meksyku, Kolumbii, Australii, Chin czy Korei Południowej. Najwięcej jest jednak Europejczyków. Dominują Francuzi, którzy na terenie województwa śląskiego przeżywają dni w diecezjach.

Bp Dominique Rey z francuskiej diecezji Fréjus-Toulon podkreśla, że młodzi zaczynają „pielgrzymkę z Maryją, tak jak zaczęło się życie Jezusa”. – To Ona pozwala nam wejść w tajemnicę Chrystusa, w tajemnicę miłosierdzia, którego będziemy doświadczać podczas Światowych Dni Młodzieży – podkreślił biskup.

W sumie swą modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zapowiedziało ponad 200 tys. młodych z 30 krajów świata. Specjalnie dla nich zmieniony został porządek nabożeństw w Sanktuarium. Na inne terminy przeniesione zostały także niemal wszystkie pielgrzymki piesze, które w tym czasie docierały do Częstochowy. Wyjątek stanowi kompania z Gdańska, która przyjdzie 21 lipca, dla której Jasna Góra jest w tym roku tylko etapem w drodze do Krakowa.

W nocy w Sanktuarium trwają czuwania modlitewne w ramach nowenny przed papieską pielgrzymką do Polski. – To nasz duchowy dar dla Ojca Świętego. Mamy nadzieję, że papież zechce go przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla niego, ale także dla nas, którzy oczekujemy na spotkanie z namiestnikiem Chrystusa – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Nocną modlitwę prowadzą siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Rozpoczyna się ona Apelem Jasnogórskim. O północy sprawowana jest Msza św. w intencji papieża Franciszka i o błogosławione owoce pielgrzymki do Polski.

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem uda się do wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim. Przejedzie pomiędzy sektorami na błoniach, a następnie uda się do sanktuarium.

Po cichej modlitwie papieża Franciszka przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na Wałach Jasnogórskich, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu. Główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski odbędą się w Częstochowie na życzenie samego papieża i stanowić będą symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz.

We wczorajszym specjalnym orędziu Franciszek wyznał, że traktuje spotkanie z Polakami jako wielki dar od Pana, ponieważ naród polski, który „w swojej historii przeszedł przez wiele prób, czasem bardzo ciężkich, szedł naprzód z siłą wiary, wspierany matczyną dłonią Najświętszej Maryi Panny”. Papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka do sanktuarium na Jasnej Górze będzie dla niego „zanurzeniem w tej wypróbowanej wierze”.

Msza św. pod przewodnictwem papieża celebrowana będzie w języku łacińskim, a liturgia Słowa po polsku. Części stałe pochodzą z Mszy Polskiej Stefana Stuligrosza opartej na motywach pieśni „Bogurodzica”.

Uroczystą liturgię zainauguruje prastara „Bogurodzica”. Eucharystia sprawowana będzie według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zabrzmi ponad 20 utworów w wykonaniu 120 osób z połączonych chórów oraz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

Przejazdowi Ojca Świętego, który będzie pozdrawiał pielgrzymów zgromadzonych w sektorach, będą towarzyszyły utwory: „Tu es Petrus” w wykonaniu chóru wraz z orkiestrą, Intrada Królewska w wykonaniu orkiestry odgrywana tradycyjnie na odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz śpiewana pieśń przez zgromadzonych wiernych „Gwiazdo śliczna, wspaniała”.

Papież odprawi Mszę św. na Jasnej Górze w specjalnie przygotowanym ornacie. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do jubileuszu chrztu Polski.

W uroczystościach zapowiedzieli swój udział nie tylko najwyżsi dostojnicy kościelni i państwowi, ale także spodziewana jest obecność wielotysięcznej rzeszy wiernych. Stąd konieczność zastosowania wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa. Dlatego w dniach poprzedzających i w samą uroczystość nastąpi zmiana ruchu kołowego w Częstochowie, z wyłączeniem niektórych ulic. Natomiast teren Jasnej Góry łącznie z „błoniami jasnogórskimi” zostanie objęty strefą „0”. Przy czym na teren sanktuarium będą mogli wejść tylko ci, którzy posiadają specjalną przepustkę Biura Ochrony Rządu.

Wierni świeccy, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w czterech sektorach na placu, w parkach przy błoniach, w III Alei NMP i na Placu Biegańskiego. Miejsca te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy.

Nie są przewidziane karty wejściowe do tych miejsc, z wyjątkiem dwóch sektorów na „błoniach”: tzw. narodowego (białego), w którym zaplanowano obecność ok. 10 tys. osób (po 200 przedstawicieli każdej polskiej diecezji) oraz dla niepełnosprawnych i dla kapłanów celebrujących Eucharystię (niebieskiego).

Wszystkie cztery sektory znajdujące się na błoniach stanowić będą strefę specjalną, z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa. W tych miejscach kontrole prowadzone będą bardzo szczegółowo, co powinno zostać uwzględnione przez osoby planujące swoją obecność na placu jasnogórskim. Wejście do tych sektorów odbywać się będzie przez bramki bezpieczeństwa od godz. 2.00 do godz. 7.00 – 28 lipca.

W celu przygotowania wizyty Ojca Świętego, bramy klasztoru jasnogórskiego i Kaplicy Matki Bożej zostaną zamknięte 27 lipca od godz. 16.00. Ponownie zostaną otwarte dopiero po wyjeździe papieża Franciszka, a więc po południu 28 lipca.

Modlitwa oczekiwania na papieża trwać będzie na placu przed szczytem. Czas oczekiwania rozpocznie się już o godz. 5.00. Wtedy przypomniane zostaną teksy św. Jana Pawła II wygłoszone na Jasnej Górze podczas pielgrzymek do Sanktuarium.

O godz. 6.00 zostanie uroczyście wniesiony Obraz Nawiedzenia czyli kopia ikony jasnogórskiej, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Obraz był świadkiem wszystkich stacji milenijnych podczas uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 r. Był także podczas narodowych uroczystości dziękczynnych, które w kwietniu tego roku odbywały się w Poznaniu i Gnieźnie.

Po intronizacji Obrazu Nawiedzenia odśpiewane zostaną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, po czym ok. 6.30 rozpocznie się uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Potem na telebimach pokazany zostanie film poświęcony jasnogórskiemu Sanktuarium.

Następnie zaplanowano występ częstochowskiego biskupa Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka. Odbędzie się także próba chóru z wiernymi przed liturgią.

Bezpośrednio przed przybyciem papieża na Jasną Górę rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Służby miejskie Częstochowy przewidują miejsca parkingowe dla autobusów w różnych miejscach miasta i poza jego granicami. Należy się liczyć z trudnościami z wjazdem do Częstochowy i koniecznością przejścia ostatniego odcinka pieszo.

Na Jasnej Górze wielokrotnie przeprowadzane były i nadal są ćwiczenia różnych służb: straży pożarnej, policji, straży jasnogórskiej. Na parkingu przed Domem Pielgrzyma kolejny raz wylądowały wczoraj helikoptery.

Na szczycie trwają intensywne prace dekoracyjne. Zamontowana jest dużych rozmiarów biało-czerwona flaga. Obok niej umieszczone są: herb papieski na żółto-białym tle, logo Światowych Dni Młodzieży, emblemat narodowych obchodów rocznicy chrztu Polski. Nad całością widnieje napis „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.