Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: finał konkursu na Wieczernikową Choinkę

10 stycznia 2017 | 16:29 | it Ⓒ Ⓟ

Na Jasnej Górze odbył się we wtorek 10 stycznia, finał IX Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Jego celem od początku jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i zachęta do wykonywania świątecznych ozdób własnoręcznie. Tegoroczna edycja konkursu nawiązywała do obchodów 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Dzieci z 27 szkół i 13 przedszkoli udekorowały też jubileuszową choinkę, która stanęła na dziedzińcu przed bazyliką. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.

Co roku konkurs cieszy się wielką popularnością a chętnych do udziału w nim jest znacznie więcej niż ustawionych w kaplicy – namiocie w Wieczerniku świerków. To przybywający na Jasną Górę, w okresie świątecznym, pielgrzymi wybierają najpiękniej przyozdobione drzewko. Ale jak podkreślają organizatorzy, klasztor jasnogórski i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także oglądający choinki wierni, wszystkie świerki zasługują na wyróżnienie i są piękne.

O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podkreśla wyjątkowość ozdób wykonanych przez najmłodszych. – Kiedy te choinki były ubierane to uświadomiłem sobie, że te piękne ozdoby wpisują się w cały szereg wot składanych Matce Bożej. To wota zupełnie inne, pełne radości, ale i trudu, bo wykonane przez dzieci, ich nauczycieli i rodziców, one niosą w sobie dar duchowy dla Maryi, chcą Ją uradować, a wraz z Nią uradować też Boże Dzieciątko – powiedział jasnogórski przeor.

Podczas „gali finałowej”, w której wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli, o. Przeor podziękował za wielkie zaangażowanie, za wysiłek i pomysły, którymi dzieci obdarowały Matkę Bożą. – Za każdą ozdobą jest dar serca i ja z serca wam za nie dziękuję, one wszystkie są włączone w koronę chwały Najświętszej Maryi Panny – mówił o. Waligóra.

Głosowanie na najpiękniejszą „wieczernikową choinkę” trwało od Bożego Narodzenia do 30 grudnia. W sumie jasnogórscy pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.

Najwięcej specjalnych karteczek, prawie 1400, wrzuconych było do urny z numerem 8. To choinka, którą udekorowały dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Poraju.

II miejsce zajęła choinka numer 39, na którą ozdoby przygotowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Czerwony Kapturek” w Częstochowie. Na to drzewko oddano 1260 głosów.
III miejsce, z ilością głosów ponad 1200, zajęła choinka z numerem 40. Ozdoby przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.

– Jesteśmy mile zaskoczeni i radośni, że udało nam się wygrać – powiedziała Ewelina Chmielewska nauczycielka w przedszkolu „Leśne Skrzaty” w Poraju.
Zwycięska choinka jest cała złota. – To nawiązanie do jubileuszu koronacji Obrazu Matki Bożej. Złoty kolor symbol królowania, złotej korony – wyjaśniali zwycięzcy. Mały Szymon, przedszkolak z „Leśnych Skrzatów” podkreślał, że nad choinkowymi ozdobami pracowali długo, a zwycięstwo jest zasługą wszystkich. Choć, jak powiedział, wszystkie choinki są ładne, to ich jest najpiękniejsza, a wykonali ją, by ucieszyć Matkę Bożą.

Zdobywcy trzeciego miejsca podkreślają, że to dla nich zaszczyt móc udekorować choinkę na Jasnej Górze. – Napracowaliśmy się bardzo, ale było warto. Cieszyliśmy się z robienia tych ozdób, wtedy rozmawialiśmy o jubileuszu koronacji i bardzo dużo dowiedzieliśmy się – powiedziała Natalia ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.

Małgorzata Słabosz, katechetka z Kościelca podkreśla, że taki jubileusz zdarza się raz na 300-lat i „grzechem” było by nie uczestniczyć w jakimś sensie w jego obchodach. – To wyjątkowy moment i chcieliśmy, by zostawił ślad, bo gdzie indziej, jak nie tutaj, wychowamy nasze dzieci. Musimy i chcemy docenić to miejsce – powiedziała nauczycielka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem swojej choinki, a zwycięzcy również ryngrafy Matki Bożej, gry i książki edukacyjne.

Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali także ufundowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach wycieczkę edukacyjną do lasu.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę w tym roku wpisał się w wiele wydarzeń związanych z Jubileuszem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Inne inicjatywy to comiesięczne Wieczory Maryjne, czy możliwość składania duchowych darów w ramach akcji Żywa Korona Maryi.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: finał Konkursu na Wieczernikową Choinkę

08 stycznia 2016 | 15:20 | it Ⓒ Ⓟ

Kolejny rekord w Konkursie Choinkowym na Jasnej Górze. Pielgrzymi oglądający świerki udekorowane przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej, zaledwie w ciągu 8 dni, oddali prawie 52 tysiące ważnych głosów. Dziś z udziałem uczestników Konkursu, przeora klasztoru i jasnogórskiej orkiestry dętej, odbył się wielki finał.

Głównym celem konkursu jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób. Jak zwykle i tym razem pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskoczyły wszystkich. Ozdoby choinkowe nawiązują do 1050. rocznicy chrztu Polski, wzywają do modlitwy za Ojczyznę, przypominają o Roku Miłosierdzia, o polskich świętych. Są drzewka „ekologiczne”, na których zawisły zużyte żarówki, reniferki z rolek z papieru, gwiazdki z butelek, korków czy patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich.

W ósmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę wzięło udział 27 szkół i 13 przedszkoli. Głównym jego celem jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób. Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie własnoręcznie choinkowych ozdób, przyniesienie ich na Jasną Górę i przystrojenie drzewek.

Konkursowe jury stanowią jasnogórscy pielgrzymi, którzy poprzez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn, wybierają ich zdaniem najpiękniej udekorowany świerk.

Pierwsze miejsce zajęła „siedemnastka”, to choinka Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie. Na tym drzewku znalazły się różne ozdoby wykonane z papieru, folii a nawet starych żarówek.
Drzewko zwycięzców doceniło ponad 7,8 tys. pielgrzymów. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wygraliśmy. Cieszymy się bardzo, bo bardzo dużo się napracowaliśmy – mówili uczniowie.

Zwycięzcy otrzymali sprzęt sportowy a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki.

– Gratuluję wam tylu pięknych pomysłów, każda choinka to swoiste arcydzieło – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podsumowując Konkurs.

Ozdobione przez dzieci choinki można jeszcze podziwiać w Jasnogórskim Wieczerniku do 9 lutego, czyli wtorku przed środą popielcową.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikowi Choinkę są: klasztor OO.Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Inicjatywę wsparły Lasy Państwowe i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: finał konkursu na „Wieczernikową Choinkę”

07 stycznia 2014 | 15:00 | kar Ⓒ Ⓟ

VI konkurs na „Wieczernikową Choinkę” rozstrzygnięty. Przez 9 dni, jury, czyli jasnogórscy pielgrzymi, wybrali najpiękniej udekorowany świerk. W tej edycji padł rekord – ponad 53 tys. osób oddało swój głos. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym.

40 bożonarodzeniowych drzewek udekorowanych przez dzieci z 15 przedszkoli i 25 szkół archidiecezji częstochowskiej, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przybywających do Sanktuarium. Świadczą o tym głosy. Pierwszy raz w historii konkursu pielgrzymi oddali ich ponad 53 tys. – Nie spodziewałam się, że te choinki oglądać będzie aż tyle osób. Faktycznie są bardzo piękne i widać, że dzieciaki włożyły sporo pracy, ale liczba oddanych głosów robi wrażenie – przyznała s. Elżbieta, która przybyła na ogłoszenie wyników z uczniami ze Szkoły Podstawowej numer 30 w Częstochowie.

Pierwsze miejsce zdobyli wychowankowie Katolickich Szkół Specjalnych SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. To najpiękniej – zdaniem pielgrzymów – przyozdobione bożonarodzeniowe drzewko, z numerem 19, zdobyło ponad 6 200 głosów. Inspiracją do stworzenia ozdób były wspólne posiłki, a na świerku znalazły się wyroby z plastikowych naczyń. – Wykorzystaliśmy materiał wtórny, czyli plastikowe łyżeczki, talerzyki, kubki. Z tego powstały piękne kwiaty, bombki, motyle czy ważki. Ciszymy się, że nasz pomysł spodobał się jury – powiedziała jedna z nauczycielek Katolickich Szkół Specjalnych w Częstochowie.

Drugie miejsce – uzyskując ponad 4 200 głosów – przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie, którzy przyozdobili choinkę z numerem 12. Trzecie miejsce – z ilością ponad 4000 głosów – zajęło drzewko nr 33 przyozdobione przez maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Częstochowie.

Jak zwykle pielgrzymów zaskoczyły: pomysłowość, materiały i wykonanie ozdób. – Jestem pod wrażeniem, że z takich prostych rzeczy można wykonać tak wiele wspaniałości. Przyjechaliśmy z całą naszą rodziną zobaczyć te choinki i nie tylko je podziwiamy, ale w przyszłym roku na pewno niektóre pomysły przenieśmy na nasze świąteczne drzewko – podkreśliła pani Anna z Łodzi.

Każda placówka biorąca udział w strojeniu 40 wieczernikowych świerków na pamiątkę otrzymała dyplom w formie zdjęcia swojej choinki. Trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały sprzętem sportowym i grami planszowymi.

Od 6 lat idea konkursu jest taka sama. Chodzi o podtrzymywanie i kultywowanie polskich bożonarodzeniowych tradycji. – W tym konkursie piękne jest to, że ręczne ozdoby nadal są wykonywane, a zwyczaje przekazywane są z pokolenia na pokolenie – podkreśliła Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest współorganizatorem konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.

Przyznała także, że takie wspólne robienie bombek, łańcuchów czy aniołów integruje uczniów, nauczycieli i rodziny. – Wracamy do dawnych obyczajów, gdy wspólnie wykonywało się w domu przeróżne ozdoby. Ta praca jednoczy, ale daje także sporo radości, że wykonało się coś własnoręcznie, a nie kupiło się gotowe w sklepie – powiedziała współorganizatorka konkursu.

Zwróciła uwagę na jeszcze jeden wymiar jasnogórskiego konkursu, który przyciąga pielgrzymów i pozwala im „spotkać się” na Jasnej Górze z nowo narodzonym Jezusem i Jego Matką. – Całe rodziny przychodzą na Jasną Górę, nie tylko podziwiać udekorowane choinki, ale także pomodlić się u Maryi, która od zawsze nam przynosi Jezusa i pokazuje nam drogę do swego Syna. Trzeba to powiedzieć, że to udaje się i pięknie łączy, bo z Wieczernika do Kaplicy Matki Bożej już kilka kroków – zaznaczyła Izabela Tyras.

Choć pielgrzymi jasnogórscy wybrali już najpiękniejsze drzewka, to choinki nadal pozostaną w Wieczerniku i wciąż cieszyć będą przybywających do Sanktuarium.

Organizatorami konkursu na „Wieczernikową Choinkę” byli: o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry wraz ze Wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: finał konkursu na Wieczernikową Choinkę

08 stycznia 2013 | 19:22 | it Ⓒ Ⓟ

Ponad 44 tys. głosów oddali jasnogórscy pielgrzymi w Konkursie na „Wieczernikową Choinkę”. To o 14 tys. więcej niż rok temu. Świąteczne drzewka udekorowane przez dzieci ze szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych arch. częstochowskiej, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przybywających do Sanktuarium. Jak zwykle zaskoczyły pomysłowość, materiały i wykonanie ozdób.

Dziś odbył się wielki finał konkursu. W Wieczerniku zebrali się przedstawiciele organizatorów i uczestnicy „choinkowych zmagań”. W imieniu klasztoru głos zabrał o. Michał Legan, który podziękował wszystkim za trud. – To najpiękniejszy las na świecie. Nie tylko dlatego, że jest tu tyle choinek, ale dlatego, że są to drzewka ozdobione przez was – powiedział o. Legan.

Jak dodał, świerki po raz kolejny zachwyciły zarówno ojców i braci paulinów, jak i tysiące jasnogórskich pielgrzymów. – Każda z choinek jest wyjątkowa, bo stworzona z pomysłem, inteligencją, czasem z poczuciem humoru, każda ma swój charakter – powiedział paulin.

Drzewka bożonarodzeniowe udekorowały dzieci z 24 szkół, 14 przedszkoli i 2 ośrodków szkolno–wychowawczych archidiecezji częstochowskiej. Pierwsze miejsce (6053 głosów) zajęły Katolickie Szkoły Specjalne SPSK w Częstochowie. Drugie miejsce (3728 głosów) przypadło Przedszkolu Sióstr Nazaretanek przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie. Trzecie miejsce (2320 głosów) zajęła Świetlica Integracyjna „Pszczółki” w Częstochowie.

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci urządzeń biurowych oraz zestawy gier edukacyjnych.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali także pamiątkowe niezwykłe dyplomy – oprawione w ramki zdjęcia przystrojonych przez dzieci choinek z podpisem wykonawców. Nie zabrakło słodkich upominków i obrazków z Matką Bożą Jasnogórską.Finałowi towarzyszyła orkiestra jasnogórska pod dyrekcją Marka Piątka.

Choć pielgrzymi jasnogórscy wybrali już najpiękniejsze ich zdaniem drzewka, to choinki nadal pozostaną w Wieczerniku i wciąż cieszyć będą przybywających do Sanktuarium. Tak jak szopka, choinki pozostaną do 12 lutego.

Głównym celem Konkursu na Wieczernikową Choinkę jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i podtrzymywanie zwyczajów strojenia świątecznych drzewek wzorem przodków.

Organizatorami Konkursu od początku są: przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.