Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: 50 tys. osób na czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

16 maja 2015 | 16:16 | it Ⓒ Ⓟ

XX Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze. Bierze w nim udział ponad 50 tys. osób. Spotkanie jest dziękczynieniem za 40 lat posługi wspólnot w Polsce i modlitwą o odnalezienie impulsu do odważnego działania.

Jak zauważył ks. Sławomir Płusa, od niedawna koordynator krajowy, najważniejszym wyzwaniem dla Odnowy w Duchu Świętym jest przygotowanie ludzi do ewangelizacji ochrzczonych i jej prowadzenie. – Odnowa ma ewangelizować, tak jak to było u początku naszego istnienia, bo trochę można mieć wrażenie, że ten dynamizm osłabł. Dlatego trzeba nowego przebudzenia i nowej energii – powiedział ks. Płusa.

Jego zdaniem, inicjacja chrześcijańska musi nabrać nowej mocy, dlatego potrzeba ludzi dobrze przygotowanych do prowadzenia np. rekolekcji ewangelizacyjnych, różnych spotkań formacyjnych i rozmaitych działań mających ukazać piękno bycia chrześcijaninem.

– Przybywa ludzi zranionych brakiem miłości, rozpadają się rodziny, małżeństwa, ludzie zostają sami i potrzebują uzdrowienia wewnętrznego, dlatego zadaniem Odnowy jest budowanie wspólnot, które mogą pomóc odkryć na nowo miłość Chrystusa do każdego z nas – podkreśla ks. Płusa.

Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym podkreśla, że okrągła rocznica chrztu Polski, którą obchodzić będziemy w przyszłym roku powinna być dla nas wszystkich impulsem do działania i do radosnego dawania świadectwa wiary.

Zadaniem na dziś jest także dawanie zachęty do brania odpowiedzialności za życie społeczne. – W sposób szczególny oddajemy sprawy Polski, zbliżające się wybory, bierzemy odpowiedzialność za życie społeczne – podkreśla kapłan i przypomina, że „papież Franciszek bardzo podkreśla w „Evangelii gaudium”, że życie charyzmatyczne, komunia ma wymiar społeczny. Jesteśmy tego świadomi i oto się modlimy, chcąc dać impuls do odważnego działania – powiedział ks. Płusa.

To odważne działanie to także wyjście do młodych. To dlatego od dwóch lat działa w Odnowie zespół „Młodzi młodym”, który z różnymi inicjatywami dociera zwłaszcza do przygotowujących się do bierzmowania.

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym rozpoczęło się o godz. 9.30 na błoniach jasnogórskich zawiązaniem wspólnoty. Po czym poprowadzona została modlitwa do Ducha Świętego, a następnie rozpoczęły się konferencje i świadectwa dotyczące w tym roku początków działalności Odnowy w Polsce.

Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadzi o 14.30 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na 16.30 zaplanowano uroczystą Mszę św. stanowiącą najważniejszy punkt programu. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Piotr Turzyński z diecezji radomskiej.

Oprawę muzyczną podczas Czuwania sprawuje zespół Gospel Rain.

Czuwanie Odnowy poprzedziło spotkanie animatorów i liderów wspólnot, których w Polsce jest ok. 800. Swą przynależność do tego ruchu charyzmatycznego deklaruje ok. 25 tys. osób.

Początki Odnowy w Polsce to rok 1975 r., kiedy we wspólnotach oazowych obchodzony był rok Ducha Świętego i modlono się o Nową Pięćdziesiątnicę. Inicjatorem pierwszych wspólnot był bp Bronisław Dembowski, który wykorzystał swoje doświadczenia przeżycia Odnowy w Stanach Zjednoczonych.

Jak czytamy w preambule Statutów Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, „Odnowa w Duchu Świętym w Kościele katolickim, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków.

Jest to wysoce zróżnicowany zespół jednostek i grup podejmujących różne działania, często od siebie niezależne, na różnym etapie rozwoju i o różnorodnie rozłożonych akcentach. Te osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele”.

Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom.

Grupy modlitewne spotykają się co tydzień na dwu-trzygodzinnych spotkaniach modlitewnych, których głównym elementem jest głośna, żywa modlitwa. Mają one najczęściej strukturę otwartą, lecz pewne elementy spotkania powtarzają się: zaproszenie Ducha Świętego do prowadzenia spotkania, uwielbienie Boga (ten rodzaj modlitwy przeważa), słuchanie Słowa Bożego, nauczanie, osobiste świadectwo życia niektórych uczestników spotkania. Na spotkaniach modlitewnych ujawniają się charyzmaty.

Charyzmaty nadnaturalne dary Ducha Świętego, udzielane różnym osobom dla budowania całej wspólnoty. Do charyzmatów zalicza się m.in. tzw. dary epifanijne, czyli nadzwyczajne: dar języków pojawiający się często w modlitwie jednoczesnej uczestników, dar tłumaczenia języków, polega na wyjaśnieniu treści usłyszanego przed chwilą przesłania w językach; dar proroctwa – nie polega na przepowiadaniu przyszłości, lecz na przemawianiu w imieniu Boga z przesłaniem zachęty lub napomnienia skierowanym do uczestników spotkania, dar uzdrawiania, czyli dar modlitwy o duchowe, psychiczne i fizyczne zdrowie osoby proszącej o to Boga. Znaki cudownych uzdrowień potwierdzają prawdziwość przepowiadanej ewangelii o Jezusie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: 80 tys. osób na czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

19 maja 2012 | 19:01 | it Ⓒ Ⓟ

O nowe siły i pomysły w dziele ewangelizacji modli się na Jasnej Górze ponad 80 tys. uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Spotkaniu towarzyszą słowa „Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego”. Katolicka Odnowa w Polsce, po włoskiej, jest najliczniejszą wspólnotą w Europie.

Tegoroczne spotkanie jest zachętą do jeszcze aktywniejszego włączenia się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym podkreśla, że dziś konieczne jest wyjście z orędziem Chrystusa poza mury kościołów. – Potrzebna jest bezpośrednia ewangelizacja poza świątynią. Ci, którzy mają ożywioną wiarę, żeby nie bali się wyjść na ulicę, mówić do ludzi: nie martw się, Jezus Cię kocha – powiedział bp Dembowski.

Biskup modlił się, „żeby ożywiała się w nas wiara, żeby się ożywiał nasz osobisty stosunek do Pana naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. O 17.00 bp Bronisław Dembowski przewodniczyć ma na szczycie uroczystej Mszy św.

Zdaniem Norberta Dawidczyka, wiceprzewodniczącego krajowego zespołu koordynatorów, misja ewangelizatora to nic innego, jak dzielenie się tym, co sami otrzymaliśmy. „Doświadczamy Bożej obecności w życiu, którą traktujemy jako największą przygodę swojego życia i o tej przygodzie chcemy mówić. O tej przygodzie chcemy sobie przypominać, że tak jest i że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, że w pewnym sensie nie mam prawa tego zatrzymać dla siebie. Ktoś kiedyś mnie głosił Dobrą Nowinę, dzisiaj ja muszę głosić” – powiedział przedstawiciel zespołu koordynatorów.

Od rana na jasnogórskich błoniach trwa modlitwa o podjęcie dzieła ewangelizacji. Głoszone są świadectwa i konferencje. Czuwanie jest też okazją do przypomnienia o trzej osobie Trójcy Świętej, tzn. o Duchu Świętym.

Przed południem konferencję „Służcie sobie nawzajem takim darem, jaki każdy otrzymał” wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz z Magdalenki. Po Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwę Anioł Pański poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Czuwanie Odnowy poprzedziło spotkanie animatorów i liderów wspólnot, których w Polsce jest ok. 800. Swą przynależność do tego ruchu charyzmatycznego deklaruje ok. 20 tys. osób.

– Odnowa charyzmatyczna nie jest zarezerwowana dla jakichś szczególnych ludzi. Ona jest właściwie podarowana Kościołowi. Ruch Odnowy w Duchu Świętym w Kościele rzymskokatolickim powstał nie z powodu jakiegoś człowieka, tylko go naprawdę zainicjował Duch Boży i on jest dla wszystkich ludzi. A jego istotą jest to, aby Duch Święty odnawiał nas wewnętrznie, żeby starego człowieka uczynił nowym – podkreślił ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Jasna Góra: 130 tys. osób na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

16 maja 2009 | 16:24 | it / ju. Ⓒ Ⓟ

Z udziałem ponad 130 tys. osób na Jasnej Górze trwa 15. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Jego uczestnicy zastanawiają się nad sposobami podjęcia duchowej walki o zdobycie dla Chrystusa młodych.

Ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym podkreślił, że dziś Duch Święty przynagla Odnowę w Polsce do zaangażowania się nie tylko w różne formy duszpasterstwa młodzieży, ale „wręcz w walkę o młodych, bez których nie ma przyszłości ani dla kraju, ani dla Kościoła”. – Siły ciemności usiłują zniszczyć naszą młodzież za pomocą różnych środków: przez okultyzm, nałogi, rozpasany seksualizm i my musimy jej pomóc” – powiedział kapłan.

Dodał, że w gronie koordynatorów Odnowy istnieje przeświadczenie, że „miłość Chrystusa przynagla dziś do szczególnej troski o młodzież”. Wyjaśnił, że chodzi o „przynaglenie do podjęcia duchowej walki o zdobycie młodych dla Chrystusa”, o „otwarcie ich serc na moc Ducha Świętego i uchronienie ich przed licznymi zagrożeniami duchowymi”. – Jesteśmy przekonani, że Duch Święty pragnie ożywić w naszych sercach tę miłość, która nikomu z nas, niezależnie od wieku i zaangażowania, nie pozwoli na obojętność wobec losu młodego pokolenia” – podkreślił ks. Nowacki.

Gośćmi tegorocznego spotkania są ojcowie Antonello i Enrico, włoscy misjonarze posługujący w Brazylii. Są oni założycielami wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, której szczególnym charyzmatem jest modlitwa wstawiennicza i posługa ewangelizacyjna wśród młodych.

Zdaniem o. Antonello, dziś konieczne jest odważne wyjście z Dobrą Nowiną do różnych środowisk, tak jak czynili to pierwsi apostołowie. „Wyjdźmy z kościołów, wyjdźmy tam, gdzie są ludzie. Krzyczmy do biskupów i wszystkich chrześcijan, wyjdźmy z murów kościelnych i podejmijmy ewangelizację, tak jak to czynili pierwsi apostołowie, Piotr i Paweł” – powiedział misjonarz.

O. Enrico podkreślił, że poważnym zagrożeniem dla młodych są dziś narkotyki, rozwiązłość seksualna i wielkie zobojętnienie, ale „wobec zła nie jesteśmy sami”.

„Wierzymy, że w tym czasie tak szczególnych cierpień, Bóg również udziela nam szczególnych darów, charyzmatów Ducha Świętego dla uzdrowienia wewnętrznego, dla uwolnienia i nawrócenia” – dodał o. Enrico.

Na program czuwania składają się modlitwy uwielbienia i uzdrowienia, katechezy i świadectwa oraz o godz. 17.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Bronisława Dembowskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym to jedno z największych jasnogórskich zgromadzeń pielgrzymów. Organizatorami spotkań są specjalne zespoły – diakonie, odpowiedzialne m.in. za śpiew, liturgię, porządek i obsługę medialną. W tym roku animację oraz śpiewy prowadzi zespół „Mocni w Duchu”.

Odnowa to wspólnota, której zadaniem jest ożywienie życia Kościoła przez otwarcie na charyzmaty Ducha Świętego. Jest to najliczniejszy katolicki ruch działający w Polsce. Identyfikuje się z nią kilkaset tysięcy osób. 30 tys. regularnie uczestnicy w spotkaniach ok. 800 wspólnot.

Czuwanie poprzedziło doroczne spotkanie liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.