Jubileuszowa Pielgrzymka Myśliwych i Rolników do Lichenia
10 marca 2025 | 11:54 | BP Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej | Licheń Ⓒ Ⓟ

W Licheniu odbyła się jubileuszowa pielgrzymka myśliwych i rolników, wpisująca się w obchody Roku Jubileuszowego 2025. Wydarzenie miało wymiar duchowy i społeczny, podkreślając rolę tych grup w zachowaniu bioróżnorodności oraz lokalnych tradycji.
Kapelan Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic zwrócił uwagę na szczególny wymiar pielgrzymki w Roku Jubileuszowym: „Hasło ‚Pielgrzymi nadziei’ wpisuje się w dzisiejsze spotkanie. Myśliwi przybywają do tego szczególnego miejsca, by powierzać Matce Najświętszej swoje codzienne troski i sukcesy” – powiedział duchowny. Podkreślił także, że rola myśliwych i rolników w ochronie przyrody jest często uproszczona przez medialne przekazy.
Mszy Świętej przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC, który podziękował uczestnikom za obecność. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta koniński Katarzyna Fryza, Senator Leszek Galemba, burmistrz Ślesina Piotr Maciejewski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak oraz kierownik ARiMR Przemysław Szafran. Obecni byli również przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, w tym łowczy krajowy PZŁ Eugeniusz Grzeszczak oraz prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek.
Podczas uroczystości wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Ogar”, a także zaprezentowały się poczty sztandarowe Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie i wielu okręgów Polskiego Związku Łowieckiego.
W pielgrzymce licznie uczestniczyli także rolnicy, którzy podkreślali swoje przywiązanie do ziemi i ojczyzny. „Rolnicy zawsze byli z ojczyzną i odpowiadali na jej potrzeby, jednak ich rola jest coraz bardziej pomniejszana” – mówił Zbigniew Zbierski z Helenowa. Uczestnicy modlili się o zdrowie i pomyślność w gospodarstwach.
Biskup diecezji włocławskiej Krzysztof Wętkowski w liście odczytanym przez ks. kan. Łukasza Grabiasza podkreślił znaczenie bazyliki jako świątyni jubileuszowej, bogatej w rolniczą symbolikę. „Bryła bazyliki przypomina falujące łany zboża, a dekoracje okienne zdobią kłosy” – wskazywał duchowny. Rolnicy, trzymając biało-czerwone flagi, podkreślali swój patriotyzm, a wizerunek Matki Boskiej Licheńskiej przytulającej białego orła stanowił wymowny symbol duchowej opieki nad Polską.
Wielu pielgrzymów modliło się o pokój, nawiązując do sytuacji w Ukrainie. „Nie ma sensu się wysilać, jeśli wszystko może pójść na marne. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie wartości i patriotyzmu” – zauważył jeden z uczestników.
Kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC zaprosił wszystkich do częstych odwiedzin licheńskiego Domu Matki, podkreślając, że jest to miejsce, gdzie można czerpać siłę do pielgrzymowania przez życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.