Kalisz – siostry felicjanki modliły się w dniu 200. rocznicy urodzin swojej założycielki
16 maja 2025 | 17:14 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ

– To jest wielkie wyzwanie waszej założycielki, żeby wyjść, zatroszczyć się i pomóc bliźniemu w potrzebie – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 200. rocznicy urodzin bł. Marii Angeli Truszkowskiej. Założycielka zgromadzenia sióstr felicjanek urodziła się 16 maja 1825 r. w Kaliszu, a 1 stycznia 1826 r. została ochrzczona w kolegiacie św. Józefa.
W homilii celebrans wyraził radość, że siostry felicjanki z wszystkich trzech prowincji zgromadziły się w świątyni, w której ich założycielka przyjęła chrzest św. – To spojrzenie na chrzcielnicę przypomina nam nasze pierwotne obdarowanie. Przypomina nam, że Pan Bóg zawsze jest pierwszy, że to On przyszedł ze swoją łaską, to On przyszedł, dotknął, przemienił i uzdolnił – powiedział bp Bryl.
Wskazywał, że bł. Angela Truszkowska była osobą bardzo wrażliwą na ludzką biedę i potrafiła dostrzec, że obok jest człowiek, którego nie można zostawić bez pomocy. – Wasza założycielka uczy nas, że trzeba wyjść, że trzeba zostawić swój komfort, że trzeba czasami pobrudzić się, namęczyć, bo jest człowiek, bo jest brat lub siostra, którzy mnie potrzebują, którzy też są kochani przez Jezusa, mają swoją godność i nie chcemy ich zostawić – zaznaczył kaznodzieja.
Zachęcał siostry, aby w dobry sposób pomagały osobom będącym w potrzebie. – „Potrzebna jest dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim tak, aby gest pomocy nie był odczuwany jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr. Winniśmy postępować w taki sposób, aby w każdej chrześcijańskiej wspólnocie ubodzy czuli się jak u siebie w domu” – mówił za św. Janem Pawłem II.
Wskazywał, że bł. Angelę Truszkowską charakteryzowało posłuszeństwo wobec woli Bożej. – „To miłująca Boga i ludzi zakonnica, idąc śladami św. Franciszka zapragnęła odnowić świat poprzez spełnienie woli Bożej i służbę bliźniemu. Chrystusowe słowa: „moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który mnie posłał” były dla niej natchnieniem w realizowaniu jednego tylko pragnienia: aby stać się żertwą miłości, służyć do końca, iść za Chrystusem drogą krzyża bez względu na cenę, jaką trzeba za to zapłacić. Życie jej naznaczone było miłością. Była to troska o wszystkich głodnych chleba, serca i domu oraz prawdy Ewangelii” – cytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas beatyfikacji 18 kwietnia 1993 r.
Podkreślał, że jubileusz to czas wspomnień, ale też nabierania ducha i Bożego światła, żeby pójść dalej. – Drogie siostry, idźcie dalej i niech to jubileuszowe świętowanie pomoże wam nabrać dobrą perspektywę, żeby z nadzieją i z dobrym duchem pójść dalej. Bądźcie pielgrzymami nadziei – mówił biskup kaliski.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa siostry zawierzyły patronowi całą wspólnotę zakonną.
Po Mszy św. przy chrzcielnicy, gdzie została ochrzczona bł. Maria Angela Truszkowska siostry odmówiły modlitwę.
W uroczystości uczestniczyły przełożona generalna s. Danat Marie Brysch i przełożone prowincjalne z prowincji warszawskiej, przemyskiej i krakowskiej.
Zofia Kamila Truszkowska urodziła się 16 maja 1825 r. w Kaliszu. Jej powołanie związane było z postacią bł. o. Honorata Koźmińskiego. 21 listopada 1855 r. Zofia Truszkowska i jej kuzynka Klotylda Ciechanowska poświęciły się Najświętszej Maryi Pannie. Datę tę przyjmuje się jako początek nowego zgromadzenia. Siostry wraz ze swymi podopiecznymi często modliły się w kościele ojców kapucynów przed ołtarzem św. Feliksa z Cantalice, dlatego też nazwano je felicjankami.
10 kwietnia 1857 r. siostry przyjęły habit zakonny. Pod koniec 1859 r. matka Angela stanęła oficjalnie na czele nowego zgromadzenia. W latach 1858-1864 siostry felicjanki założyły 27 ochronek wiejskich i rozwinęły wielostronną działalność charytatywną w Warszawie.
Na kilka miesięcy przed śmiercią matka Angela przeżyła wielką radość, przyjmując z rąk kard. Jana Puzyny dekret papieża Leona XIII zatwierdzający zgromadzenie. Zmarła 10 października 1899 r. w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.