Drukuj Powrót do artykułu

Kalwaria Pacławska: zakończyło się 27. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (opis)

26 lipca 2014 | 13:29 | pab Ⓒ Ⓟ

Wolność była tematem 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) 20-26 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uczestnikom z całej Polski, których było ok. 1200, o swoim życiu i wierze opowiadali aktorzy, artyści kabaretowi, dziennikarze i muzycy.

Wolność była tematem przewodnim tegorocznego 27. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM), które odbyło się w dniach 20-26 lipca w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uczestniczyło w nim ok. 1200 osób z całej Polski. Z uczestnikami spotkali się aktorzy, artyści kabaretowi, dziennikarze i muzycy, którzy opowiadali o swoim życiu i wierze.

Ks. Marian Rajchel, od wielu lat egzorcysta w archidiecezji przemyskiej, zwracał uwagę, że potrzeba radykalnego zerwania ze złem, aby nie dawać mu żadnej przestrzeni do działania. – Nie ma żadnego kompromisu ze złem. Każdy kompromis ze złem, czyli ze złym duchem, jest naszą przegraną, i to już na starcie. Nikt się nie może umówić, żeby cokolwiek ze złem wygrać – mówił. Egzorcysta przestrzegał przed okultyzmem, jasnowidztwem czy przedmiotami, które mają przynosić szczęście. – W XXI wieku wracamy dobrowolnie z chrześcijaństwa do pogaństwa. Tylko i wyłącznie Bóg może człowieka zbawić, od zła nikt inny nie wybawi – powiedział. Duchowny zapewniał, że Bóg nigdy nie zmęczy się zbawianiem człowieka, zawsze kocha i zawsze przebacza.

Biskup pomocniczy z Przemyśla Stanisław Jamrozek przypomniał pytanie, zadane kiedyś przez św. Franciszka: „Co chcesz Panie, abym czynił?”. – Tak się zachowuje człowiek wolny. Wolność dzieci Bożych będzie polegała na tym, że nie idę za tym, co bym chciał czynić, ale za tym, czego pragnie ode mnie Chrystus. Jeśli będę zadawał pytanie Panu, On pokaże, co mam wypełnić, i będę człowiekiem szczęśliwym – zapewniał.

Aktorzy Jerzy Zelnik i Radosław Pazura podkreślali, że rolą człowieka wierzącego jest dawanie świadectwa także tam, gdzie ludzie mają inne poglądy. Znani z kabaretu "Mumio" Jadwiga i Dariusz Basińscy opowiadali o swojej rodzinie, podkreślając, że dzieci są dla nich ogromną radością i wyrazem zaufania Pana Boga do nich.

Czwartek był poświęcony szczególnie refleksji nad różnymi rodzajami powołania. O. Marcin Załuski mówił o charyzmacie franciszkańskim, w który mocno wpisuje się cierpienie i krzyż. Kapłan przypominał również, że powołań jest wiele i każdy musi się modlić o odnalezienie własnej drogi. O powołaniu do małżeństwa opowiadali Małgorzata i Tomasz Terlikowscy. Pokazali, jak wygląda punkt widzenia mężczyzny i kobiety na wspólne życie, podając przy tym wiele zabawnych przykładów z własnego doświadczenia. Dziennikarze Joanna Kryńska i Marcin Żebrowski opowiadali o swoim życiu prywatnym i zawodowym. O pracy reporterskiej mówił także Bogdan Zalewski.

Raper Dobromir „Mak” Makowski, uwikłany niegdyś w zażywanie narkotyków, przedstawił swoje świadectwo uzależnienia i wyjścia z nałogu. – Dzisiaj w mojej wolności każdego dnia decyduję się być człowiekiem, który podaje rękę drugiemu człowiekowi – powiedział „Mak”.

Według uczestników FSM, temat tegorocznego Spotkania jest bardzo bliski młodzieży. – Nasze pokolenie mówi, że wolność jest najważniejsza, ale ta wolność nie zawsze jest dobrze rozumiana. Myślę, że tutaj właśnie możemy zobaczyć wolność prawdziwą, a nie złudną, która jest teraz pokazywana i promowana – mówi Michalina. – Myślę, że wolność jest naszym wielkim darem od Boga i bardzo podoba mi się to hasło, bo mogę się głębiej zastanowić, czym ona jest i w jaki sposób chciałabym ją wykorzystać – dodaje Anna.

Każdego dnia odprawiana była Msza św. oraz tematyczne nabożeństwo, z bardzo bogatą oprawą. Był czas na spowiedź i indywidualne rozmowy.

Organizatorzy zadbali także o część rozrywkową. Z koncertami wystąpili: Fioretti, PANdamusic, Full Power Spirit, 40 i 30 na 70. oraz duet RYMcerze, czyli Bęsiu i DJ Yonas. Były także seanse filmowe.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem chrześcijańskiej młodzieży. Pierwsze odbyło się w 1988 r. z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Odbywa się w malowniczo położonej Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, u podnóża Bieszczad, tuż przy granicy z Ukrainą. Większość uczestników nocuje na polu namiotowym. W Kalwarii jest także Dom Pielgrzyma, ze stołówką, w której można zawsze zjeść ciepły posiłek.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów oraz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kalwaria Pacławska: zakończyło się 25. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (opis)

28 lipca 2012 | 17:13 | pab Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Projekt Mesjasz – Ocaleni” w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla od 22 do 28 lipca odbywało się 25. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Zgromadziło ponad 1100 osób.

– Hasło „Ocaleni” nawiązuje do tego, że każdy człowiek jest zaproszony, aby w tej łodzi, jaką jest Kościół odnaleźć swoje miejsce – mówi o. Piotr Reizner, dyrektor Franciszkańskich Spotkań Młodych.

Uczestnicy podkreślali, że głównym motywem ich przyjazdu były chęć pogłębienia wiary i przemiany oraz spotkanie ciekawych ludzi i zawarcie nowych znajomości. – Chcę znaleźć odpowiedzi na pytania, które rodzą mi się w głowie. Myślę, ze jest to dobre miejsce, żeby to zrobić – mówiła na początku Kama, która przyjechała aż z Wrocławia.

– Przyjechałyśmy na FSM pogłębić naszą wiarę oraz spotkać się z takimi ludźmi jak tutaj przyjeżdżają. Wszyscy są sympatyczni, uśmiechnięci, skorzy do pomocy. Jest świetna atmosfera, można poznać wielu wspaniałych ludzi – powiedziały Anita i Gabrysia z Głowienki.
Organizatorzy po raz kolejny postawili na świadectwa wiary. Stąd spotkania ze znanymi osobami, m.in. Pawłem Kukizem, Jackiem Pulikowskim, Anną Seniuk czy Brygidą Grysiak.

– Zło zdarza się wszędzie, również w Kościele – powiedział Paweł Kukiz. – Niemniej na każdy atak na Kościół mam jeden argument: gdyby nie Kościół, nie mówilibyśmy dzisiaj po polsku, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. A zło mamy wszędzie i coraz częściej jest podawane w tak atrakcyjnej formie, że zaczyna nam się mylić z dobrem – dodał.

Aktorka Anna Seniuk stwierdziła, że gdyby nie Kościół nie byłaby tym, kim jest obecnie. Przyznała, że wiara przychodziła do niej „falami” i w swoim życiu miała okresy poszukiwań. Cieszyła się też z obecności tylu ludzi młodych na tego typu spotkaniu. Z kolei Edward Linde-Lubaszenko podkreślał, że wiara jest receptą na to, żeby być szczęśliwym i zapukać do bram Pana Boga. – Nieprzypadkowo mówi się, że Bóg jest opoką dla każdego z nas i w najtrudniejszych chwilach modlitwa przynosi nam ukojenie i przypomina nam, że mamy się na kim oprzeć – powiedział.

Z konferencją do młodych wystąpił również Jacek Pulikowski, który mówił o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Kluczem do tego ma być pełne poznanie siebie. Podkreślał, że powołaniem kobiety jest matkowanie, a mężczyzny ojcowanie, zaznaczając, że są różne drogi ich realizacji.
Uczestnicy FSM spotkali się także z Markiem Jurkiem. Były marszałek Sejmu podzielił się swoim doświadczeniem w budowaniu rodziny opartej na chrześcijańskich wartościach.

Dziennikarka TVN24 i autorka książki „Wybieram życie” Brygida Grysiak mówiła, że katolicy nie powinni się bać wyrażać swoich poglądów, bo tak naprawdę jest ich wielu. Stwierdziła, że opowiadanie się za życiem i za wiarą powinno być proste, bo jest to mówienie o prawdzie. – Za życiem są nie tylko katolickie oszołomy, a kobiety rodzą dzieci nie dlatego, że każą im księża albo źli mężowie. Kobiety mają tę niezwykłą wrażliwość, o której Jan Paweł II pisał, że jest geniuszem kobiety – podkreśliła. Zapytana o swoje życie rodzinne, przyznała, że dzięki temu, że oboje z mężem są wierzący, jest im łatwiej budować wspólne życie. – Jak się spotka kogoś, kto chce budować na tym samym, to jest duży komfort i duży spokój, że z tego się rodzi coś dobrego, nawet jeśli jest pod górę i różnie bywa, bo w małżeństwie zwykle różnie bywa. Ale człowiek ma taki spokój, że skoro budujemy na tym samym i budujemy razem, to długofalowo będzie dobrze. I wtedy jest łatwiej, także przed ślubem – mówiła.

Gośćmi spotkania byli także abp Józef Michalik i greckokatolicki biskup Benedykt Aleksijczuk ze Lwowa. Metropolita przemyski zachęcał obecnych, że warto być uczciwym człowiekiem. Przekonywał, że to zawsze przynosi owoc, chociaż nieraz człowiek nie jest tego świadomy. – Bo niekiedy w oparciu o to jedno słowo, jak ziarno wrzucone w serce, da moc temu człowiekowi i wyda potem owoc – podkreślał. Abp Michalik zachęcał, aby walczyć ze swoimi „pochyleniami”, którymi są słabości. Stwierdził, że każdy, kto jest krytyczny wobec siebie, dostrzega je.

Natomiast greckokatolicki duchowny stwierdził, że największym problemem ludzkiego życia jest to, że trudno postawić w centrum swojego życia nie swoje plany, a być otwartym na plany Boga. Wyjaśniał, że postawić Pana Boga w centrum swojego życia, to znaczy zobaczyć, że za każdą rzeczywistością naszego życia i każdym przypadkiem stoi Pan Bóg. – Żaden z nas nie jest urodzony przypadkowo. Dla każdego z nas Pan Bóg ma swój plan od urodzenia – mówił władyka Benedykt.

Z młodymi spotkali się także: Tomasz Terlikowski, Dominik Tarczyński, ks. Tomasz „Dziki” Żwiernik, o. Adam Szustak i Michał Lorenc.
Na koncertowej scenie zagrali: Tomek Kamiński, Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi, Full Power Spirit, Siewcy Lednicy, Propaganda Dei, Fioretti, La Pallotina. Wystąpi również kabaret mimów ze Szczebrzeszyna „Świerszczychrząszcz”.
Program spotkania wypełniły ponadto codzienne Msze św., spowiedź, kierownictwo duchowe, rozmowy w grupach i nabożeństwa. W kaplicy św. Rafała trwała całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Franciszkańskie Spotkania Młodych odbywają się od 1988 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, w swojej tematyce nawiązując do bieżącego hasła roku liturgicznego i sytuacji duszpasterskiej.

Inicjatorem był o. Ryszard Wróbel, który przez 18 lat pełnił funkcję dyrektora Spotkania. W 2005 r. zastąpił go o. Piotr Reizner.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.