Kampania: Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy
09 czerwca 2025 | 10:34 | PKWP | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W maju 2025 roku sytuacja humanitarna w Strefie Gazy osiągnęła bezprecedensowy poziom kryzysu. Po ponad 11 tygodniach pełnej blokady, która uniemożliwiała dostarczanie żywności, leków i paliwa, mieszkańcy Gazy zmagają się z narastającym głodem i niedożywieniem. W tej ciemności każdy gest solidarności ma znaczenie. Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy – pokaż, że nie są sami.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, około 304 000 posiłków dziennie jest przygotowywanych i dostarczanych przez około 70 kuchni charytatywnych w całej Strefie Gazy. Jednakże, jak podkreślają partnerzy z sektora bezpieczeństwa żywnościowego, jeden gotowany posiłek dziennie jest daleki od zaspokojenia minimalnych dziennych potrzeb kalorycznych i różnorodności dietetycznej człowieka. Co więcej, spośród ofiar wojny aż 70 procent to kobiety i dzieci.
Sytuacja jest szczególnie dramatyczna wśród dzieci i osób starszych. Minister zdrowia Autonomii Palestyńskiej poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch dni z powodu głodu zmarło co najmniej 29 dzieci i osób starszych. Organizacje humanitarne ostrzegają, że region stoi na krawędzi klęski głodu, a liczba ofiar może gwałtownie wzrosnąć bez natychmiastowej i skoordynowanej pomocy.
Głos z Gazy: „Nadzieja gaśnie”
Pomimo pewnego złagodzenia blokady i wpuszczenia ograniczonej liczby ciężarówek z pomocą humanitarną, sytuacja pozostaje dramatyczna. Dostawy są wciąż niewystarczające wobec potrzeb ponad dwóch milionów mieszkańców Gazy. Wielu z nich przebywa w prowizorycznych schronieniach bez dostępu do podstawowych usług, co dodatkowo pogarsza ich sytuację.
Parafia Świętej Rodziny w Gazie
Proboszcz katolickiej parafii Świętej Rodziny w Gazie, ks. Gabriel Romanelli, opisuje dramatyczną sytuację lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej: „Od trzech miesięcy nie dociera do nas żadna pomoc. Ludzie czują się porzuceni. Nadzieja gaśnie, ale trwamy na modlitwie. Wspólnota chrześcijańska, schroniona w parafii, trwa w modlitwie, mimo braku jedzenia, lekarstw i dostępu do podstawowych warunków życia”.
Przypomina również: „Izrael 22 maja br. zezwolił na wjazd do Strefy Gazy jedynie 90 ciężarówkom z pomocą humanitarną, co stanowi liczbę znacznie niższą od szacowanego dziennego zapotrzebowania na 500 ciężarówek. – Najpoważniejszą rzeczą, jaką widzimy, jest to, że nikt nie mówi o zakończeniu wojny ani o prawie do pozostania tutaj, ani o odbudowie domów, o rozpoczęciu wszystkiego od nowa” – mówi ks. Romanelli. „Więc modlimy się i prosimy ludzi, aby modlili się i pracowali na rzecz pokoju” – dodaje.
Nasza odpowiedź – kampania „Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy”
Nie jesteśmy obojętni na tę sytuację. Pomoc Kościołowi w Potrzebie od kilku miesięcy przekazuje pomoc dla najbardziej potrzebujących w Gazie. Dzięki hojności darczyńców dostarczamy wsparcie materialne i duchowe, ale potrzeby są wciąż ogromne. Dlatego kontynuujemy naszą kampanię „Rozpal światło nadziei dla Strefy Gazy”, aby nieść nadzieję tam, gdzie dominuje bezradność.
Działania PKWP obejmują:
- żywność i leki – przekazywanie produktów spożywczych i środków medycznych niezbędnych do przetrwania,
- paliwo – zapewnienie dostaw paliwa do generatorów, które umożliwiają funkcjonowanie szpitali, szkół i parafii, zwłaszcza w trudnym okresie zimowym,
- materace – pomoc wewnętrznie przesiedlonym rodzinom, które zmuszone są spać na gołej ziemi w przeludnionych schronieniach.
Nasze wsparcie ma na celu umożliwienie rodzinom prowadzenia godnego życia w skrajnych warunkach i złagodzenie ich dramatycznej sytuacji. Wsparcie można okazać przez stronę pkwp.org – wpłacając darowizny.
Dystrybucja pomocy. Zaangażował się Łaciński Patriarchat Jerozolimy
Wprowadzenie pomocy humanitarnej do Gazy jest wynikiem bardzo ciężkiej pracy, negocjacji i „uporu” – mówi Patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa. „Wprowadzenie żywności i artykułów humanitarnych do północnej Gazy nie jest łatwe – trzeba koordynować działania z wieloma osobami po obu stronach granicy. Jesteśmy uparci, zajęło to dużo czasu, ale teraz mamy pewne możliwości logistyczne. Lokalna wspólnota chrześcijan, jest tam po to, by pomagać innym i budować sieć pomocy między wszystkimi rodzinami, nie tylko chrześcijańskimi.”
Sytuacja w Gazie i rys historyczny
Gaza znajduje się w oblężeniu od czasu ataków terrorystycznych z 7 października 2023 roku, przeprowadzonych przez Hamas i inne grupy dżihadystyczne działające na tym terytorium. Izrael odpowiedział kampanią bombardowań i inwazją lądową, które trwają do dziś i spowodowały dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Około 52 członków społeczności chrześcijańskiej – która przed wojną liczyła około 1000 osób (prawosławnych i katolików) – zginęło bezpośrednio w atakach lub zmarło z powodu braku opieki medycznej.
Zamieszki polityczne i wyzwania społeczno-ekonomiczne stały się chronicznym problemem w Ziemi Świętej, a kolejne katastrofy miały miejsce w nowożytnej historii, bezpośrednio wpływają na ten region. Wszystko zaczęło się od wojny w 1948 roku, następnie wojny z 1967 roku między Izraelem a krajami arabskimi, wojny z Egiptem w 1973 roku, potem wojny z Libanem w 1982 roku, a następnie dwóch palestyńskich powstań w 1987 i 2002 roku, po których nastąpiły intensywne fale przemocy i masowe zabójstwa bojowników oraz cywilów. Społeczność międzynarodowa okazała się nieskuteczna w egzekwowaniu rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec sił politycznych w regionie.
Wszystkie te wyzwania wpływają na kruchą obecność chrześcijan w Ziemi Świętej – rodziny mają tendencję do emigracji do Europy, Ameryki i Kanady, by zapewnić swoim straumatyzowanym dzieciom normalne życie. Pomimo wszystkich wymienionych okrucieństw, wielu chrześcijan zdecydowało się pozostać w swojej ojczyźnie i wytrwać w wierze, postrzegając siebie jako potomków pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej na świecie. Rola Kościoła musi zostać wzmocniona, aby mógł nieść niezbędne wsparcie cierpiącym społecznościom.
Biuro Prasowe Pomoc Kościołowi w Potrzebie: media@pkwp.org.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.