Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Bertone przebywał z wizytą na Kubie

28 lutego 2008 | 09:19 | po, kg, marf, ml RV//mam Ⓒ Ⓟ

Spotkania z nowo wybranym przywódcą Kuby i ministrem spraw zagranicznych, poświęcenie pomnika papieża Jana Pawła II oraz Msza św. na placu przed hawańską katedrą – to najważniejsze wydarzenia 6-dniowej wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone w tym wyspiarskim kraju.

Okazją do jej odbycia była obchodzona obecnie 10. rocznica historycznej pielgrzymki Jana Pawła II na Kubie. Przedstawiciel watykański odwiedził wszystkie te miejsca, w których w styczniu 1998 przebywał papież.

Szczególnym zbiegiem okoliczności ta dawno już zaplanowana wizyta sekretarza stanu przypadła na okres wyjątkowych zmian na wyspie, co podkreślają zgodnie wszyscy obserwatorzy. 19 lutego Fidel Castro, po 49 latach dyktatorskich rządów ogłosił, że zrzeka się władzy.

Już następnego dnia, 20 lutego kard. Bertone przyleciał na Kubę, na zaproszenie miejscowej Konferencji Biskupów Katolickich. Na stołecznym lotnisku im. José Martiego powitali go przedstawiciele episkopatu z arcybiskupem Hawany kard. Jaime Ortega y Alamino na czele oraz władz kubańskich. Byli wśród nich minister spraw zagranicznych tego kraju Felipe Pérez Roque, wicepremier Eumelio Caballero i dyrektorka Biura do Spraw Religijnych przy KC Komunistycznej Partii Kuby Caridad Diego. Przybyli także nuncjusz apostolski na wyspie abp Luigi Bonazzi i ambasador Kuby w Watykanie Raúl Roa Kourí. Z lotniska kardynał odjechał do nuncjatury, w której mieszkał podczas pobytu na wyspie.

Oficjalna część pobytu zaczęła się 21 lutego rano, kiedy to watykański purpurat spotkał się ze wszystkim biskupami kubańskimi w należącym do Kościoła Domu Kapłańskim pw. św. Jana Marii Vianneya. Kardynał wyraził nadzieję, że „uroczystości dziesiątej rocznicy wizyty Jana Pawła II na Kubie przyczynią się do ożywienia relacji między Kościołem a państwem”. Salezjański kardynał przekazał również biskupom wyspy specjalny list od Ojca Świętego Benedykta XVI, który zachęcał ich, by 10. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II stała się okazją do ożywienia „nowej ewangelizacji” na Kubie i zapewnił biskupów, że czuje się duchowo obecny wśród nich.

Po południu watykański sekretarz stanu spotkał się z klerykami w seminarium św. Karola i św. Ambrożego. Zachęcił ich do pogłębiania rozwoju i formacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na wymiar duchowy, ludzki i kulturalny. „Wyzwania są wielkie i skomplikowane. Nie bójcie się” – pokrzepiał seminarzystów kardynał, wzywając ich również, by „upodabniali się Chrystusa – Dobrego Pasterza”.

Wieczorem tego samego dnia gość z Watykanu przewodniczył Mszy św. na placu przed stołeczną katedrą z udziałem przedstawicieli rządu, członków korpusu dyplomatycznego i licznych wiernych. Była to trzecia liturgia w tym miejscu – po raz pierwszy odprawił ją tam kard. Ortega w 1997 w ramach przygotowań do wizyty Jana Pawła II na wyspie a następnie sam Ojciec Święty 25 stycznia 1998. W ostatnim dniu swego pobytu na wyspie 10 lat temu, polski papież odwiedził katedrę a na placu przed nią odprawił Mszę św. z udziałem niezliczonych rzesz wiernych z całego kraju.

W homilii kard. Bertone podkreślił wkład Kościoła w rozwój całej Ameryki Łacińskiej, a w szczególności Kuby. „Kościół pragnie bez ograniczeń rozszerzyć promień swego działania na innych obszarach, by przyczynić się do wspólnego dobra ludu kubańskiego” – mówił purpurat. Wymienił w tym kontekście męskie i żeńskie instytuty zakonne, które w ciągu wieków służyły biednym, chorym i potrzebującym, jak również działalność Caritas na Kubie. Wspomniał również o zasłużonym dla kultury całego kraju uniwersytecie papieskim w Hawanie oraz o stołecznym seminarium duchownym św. Karola i św. Ambrożego.

Na koniec homilii watykański sekretarz stanu przekazał wiernym wyrazy „bliskości duchowej” Benedykta XVI oraz „jego zachętę, by dalej kroczyli tą drogą, którą podążają”. Zapewnił też zgromadzonych, że papież „z ojcowską troską śledzi życie i działalność Kościoła w tym ukochanym narodzie” i pamięta o nim w swoich modlitwach.

Wizyta miała również wymiar ekumeniczny – „jest ona symbolem braterstwa, pokoju i solidarności między narodami, który bardzo wzmacnia jedność” – stwierdziła Nerva Cot Aguilera, biskup Kościoła Episkopalnego Kuby. Na Mszy św. pod przewodnictwem gościa z Watykanu obecni byli bowiem również liczni przedstawiciele innych wyznań i religii, m.in. prawosławni, protestanci i żydzi.

W piątek 22 lutego gość z Watykanu odwiedził klasztor karmelitanek pw. św. Teresy. Przewodniczył tam Mszy św., na którą przybyły także mniszki dominikańskie, mieszkające na Kubie. Sekretarz stanu prosił je, by „pomagały ludowi kubańskiemu patrzeć w przyszłość z nadzieją, która znajduje się tylko w Chrystusie”. „Dziękuję wam za waszą obecność na tej ziemi, charakteryzującej się tak szczególną historią. Kuba was potrzebuje, bo Kubańczycy, jak wszyscy ludzie, potrzebują Boga” – mówił do mniszek kard. Bertone. Następnie spotkał się z zakonnikami i zakonnicami skupionymi w CONCUR – Kubańskiej Konferencji Osób Zakonnych.

Po południu tego samego dnia kardynał udał się samolotem rządowym wraz z towarzyszącymi mu osobami do miasta Santa Clara w środkowej części wyspy – gdzie 22 stycznia 1998 r. papież z Polski odprawił swoją pierwszą Mszę św. na kubańskiej ziemi. Rankiem 23 lutego sekretarz stanu odsłonił tam pierwszy na Kubie pomnik Jana Pawła II, postawiony na terenie publicznym, nie będącym własnością Kościoła. Oprócz figury znalazła się tam dzwonnica i krzyż, ustawione naprzeciwko rzeźby papieża. Całość ozdobiono napisem, przypominającym słowa Ojca Świętego: „Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Podczas tej uroczystości kard. Bertone mówił, iż ma nadzieję, że pomnik pomoże „nie tylko uwiecznić pamięć o obecności papieża w tym mieście”, ale także pamiętać papieskie przesłanie.

Po południu kard. Bertone nawiedził narodowe sanktuarium maryjne Kuby – Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre w Santiago de Cuba. Przed cudownym wizerunkiem Maryi, ukoronowanym przed 10 laty przez papieża, sekretarz stanu odmówił różaniec z młodzieżą miasta. Wezwał młodych ludzi, by byli „głosem tych, co nie mają głosu”. Podziękował również młodym za ich „wymowną obecność”, która świadczy o tym, że Kuba to „młody kraj z obiecującą przyszłością”. „Pokazujecie dzisiejszemu społeczeństwu, że, jak powiedział Jan Paweł II, «można być nowoczesnym i głęboko wiernym Jezusowi»” – apelował hierarcha, wskazując jednocześnie, że młodzież kubańska ma przed sobą „nowe wyzwania, liczne problemy, ale też nadzieje, przede wszystkim gdy chodzi o godność osoby i jej podstawowe prawa”. Kardynał zaapelował do młodych, by chronili rodzinę i dbali o nią oraz aby z różańcem w ręku odkrywali oblicze Chrystusa.

Na zakończenie modlitwy purpurat zawierzył Matce Bożej życie wszystkich zgromadzonych w sanktuarium, składając „w jej ręce trudności i aspiracje wszystkich synów tej kochanej ziemi”. „Niech, tak jak w przeszłości, kieruje Ona i wspiera wasze kroki do nieba” – powiedział wysłannik papieski. Zapewnił też obecnych, że mogą „liczyć na szczególną bliskość Benedykta XVI” i przekazał im jego „serdeczne apostolskie błogosławieństwo”.

W niedzielę 24 lutego sekretarz stanu odwiedził sąsiadującą z Santiago diecezję Guantánamo-Baracoa, położoną najdalej na wschód i najmłodszą w kraju. Ustanowił ją 24 stycznia 1998 Jan Paweł II. Na placu im. Pedro Agustina kardynał odprawił Mszę św. „Kościół nie ustanie w działaniach na rzecz pokoju, zgody, gojenia ran przeszłości oraz pomocy ubogim czy cierpiącym”, mówił do miejscowych wiernych, którzy przybyli na uroczystości związane z obchodami 10-lecia. Po liturgii poświęcił nową siedzibę miejscowego biskupa, po czym powrócił do stolicy kraju.

25 lutego przedstawiciel papieża spotkał się w siedzibie MSZ z szefem dyplomacji kubańskiej Felipe Perezem Roque i z korpusem dyplomatycznym, akredytowanym na Kubie. Podczas tego spotkania mówił m.in. o „pozytywnym impulsie” w stosunkach między państwem a Kościołem katolickim na Kubie. Zwrócił też uwagę na konieczność zagwarantowania przez państwo wolności religijnej. „Wolność religijna nie będzie integralna i autentyczna, jeśli nie wyrazi się także w wymiarze publicznym” – podkreślił kard. Bertone, podkreślając na koniec, że „pozytywny impuls” pozwala z „pogodną nadzieją” patrzeć na nową fazę, w jaką wkracza Kuba.

Podczas spotkania z ministrem F. Pérezem Roque gość z Watykanu przypomniał słowa Jana Pawła II sprzed 10 lat o tym, że „embargo jest etycznie niedopuszczalne”. Potwierdził ponownie stanowisko Stolicy Apostolskiej na temat sankcji gospodarczych, którymi Stany Zjednoczone obłożyły Kubę, a które są krzywdzące dla ludności wyspy.

Potem, w rozmowie z dziennikarzami purpurat poinformował, że Stolica Apostolska zabiegała u władz USA o zniesienie embarga. „Ja sam prosiłem rząd Stanów Zjednoczonych o ułatwienie łączenia rodzin kubańskich uchodźców” – powiedział duchowny. Wspomniał także o swojej nadziei na dalsze postępy w stosunkach między państwem a Kościołem na Kubie. Zapytany o sytuację więźniów, stwierdził, że Stolica Apostolska prosi nie o amnestię, ale o umożliwienie wszystkim więzionym opieki duszpasterskiej przez obecność kapelanów.

Po południu tegoż dnia kard. Bertone wygłosił wykład na Uniwersytecie Hawańskim o „Kulturze i podstawach etycznych życia ludzkiego”. Zwrócił uwagę, iż nie można ulegać „dyktaturze relatywizmu” oraz że należy „mocno postulować istnienie porządku prawdy, która wykracza poza uwarunkowania osobiste, kulturalne i historyczne i która posiada niezmienną ważność”.

W ostatnim dniu swego pobytu, 26 lutego kardynał, który jest salezjaninem, spotkał się rano w konwencie sióstr salezjanek w Peñalver – wschodniej dzielnicy Hawany, z członkami tej rodziny zakonnej. A po południu w siedzibie nuncjatury przyjął grupę księży i świeckich, pracujących w katolickich środkach przekazu na Kubie. Reprezentowali oni 11 miesięczników i dwumiesięczników wydawanych przez diecezje oraz ok. 40 pism parafialnych

Przed odlotem do Rzymu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odbył bodaj najważniejsze rozmowy z nowym prezydentem Kuby – Raulem Castro, będąc przy tym pierwszym zagranicznym gościem następcy Fidela Castro. Tuż przed odlotem, komentując to spotkanie, kard. Bertone potwierdził, że mówił o poparciu Stolicy Apostolskiej dla większego zbliżenia między Kubą a światem. „Władze obiecały mi większe otwarcie w prasie i w radiu, a przy wyjątkowych okazjach także w telewizji – powiedział hierarcha. „Zaczyna się zawsze od obietnic, ale miejmy nadzieję, że do pewnego otwarcia dojdzie” – dodał watykański sekretarz stanu.

Podkreślił, że nie zwracał się o amnestię dla więźniów, by nie wyglądało to na wtrącanie się w sprawy wewnętrzne suwerennego kraju. „Kościół nie narzuca, ale proponuje – powiedział purpurat. – Nie prosiłem więc o szkoły katolickie, ale tylko o więcej miejsca dla Kościoła w formacji i edukacji, czyli o udział w kulturze”. Watykański gość nazwał to „polityką małych kroków”.

Nawiązał też do faktu, że na początku jego wizyty (21 lutego) wielu ludzi nie dopuszczono na plac przed hawańską katedrą, by w telewizji nie pokazywać tłumów. Przekazując kubańskiemu episkopatowi zajęcie się tą sprawą, kard. Bertone zwrócił uwagę, że tego typu manipulacje zdarzają się również w mediach włoskich czy hiszpańskich. Pomniejszały one np. liczbę uczestników manifestacji prorodzinnych.

Kardynał powrócił do Rzymu 26 lutego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.