Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Dziwisz o sanktuarium św. Jana Pawła II: to miejsce wzywa do wdzięczności

13 października 2016 | 14:20 | pra Ⓒ Ⓟ

Obowiązkiem wdzięczności i obowiązkiem serca nazwał kard. Stanisław Dziwisz oddanie Bogu i wiernym w akcie konsekracji kościoła przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, który odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Na niedzielę, 16 października zaplanowano konsekrację kościoła przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Z tej okazji w papieskim centrum na „Białych Morzach” zorganizowano konferencję prasową, w której wziął udział m.in. metropolita krakowski.

„To był nasz obowiązek i przywilej pamięci o człowieku, który zmienił świat” – mówił kard. Dziwisz o budowie papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” podkreślając, że w czasie pontyfikatu Jana Pawła II świat stał się bliższy Kościołowi, a Kościół światu. „To wszystko trzeba było zapamiętać ale i starać się przekazać innym pokoleniom” – mówił kard. Dziwisz zaznaczając, że pamięć o Janie Pawle II nie ustaje. „Ta świątynia ma na celu przekazanie pamięci i dziedzictwa, które nam zostawił, ale przede wszystkim wyjątkowej osoby, która ciągle pociąga ludzi za sobą” – dodał kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski zaznaczył, że papież Franciszek, który w sanktuarium św. Jana Pawła II sprawował Mszę św. w czasie Światowych Dni Młodzieży powiedział mu: „To jest naprawdę piękne i tu czuje się obecność Jana Pawła II”. Kard. Dziwisz dodał, że konsekracja świątyni będzie okazją, żeby „ukazać ją jeszcze raz ludziom, że to jest ich”. Hierarcha zwrócił uwagę, że wiele osób ma swój udział w budowie sanktuarium a świadczą o tym chociażby tabliczki z nazwiskami ofiarodawców na ścianach budowli.

„To wszystko pragniemy w niedzielę oddać Panu Bogu, podziękować Mu i oddać ludziom i powiedzieć „to wasze” – mówił kard. Dziwisz zapraszając do „domu Jana Pawła II”.

Hierarcha zaznaczył, że Jan Paweł II nigdy nie miał swojego domu, zawsze mieszkał u kogoś. Sanktuarium na „Białych Morzach” jest takim domem Jana Pawła II, w którym może przyjmować ludzi z całego świata.

W czasie konferencji prasowej architekt Andrzej Mikulski przybliżył założenia architektoniczne, które odwołują się do dziedzictwa Jana Pawła II. Ks. Jan Kabziński, kustosz sanktuarium, przybliżył historię jego powstawania, a ks. Stanisław Mieszczak SCJ opowiedział jak będzie przebiegała liturgia niedzielnej konsekracji kościoła.

Sanktuarium świętego Jana Pawła II to pierwsza w Krakowie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi, zbudowana dla uczczenia Jego osoby i pontyfikatu. Sanktuarium jest częścią Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które powstaje na tzw. „Białych Morzach” w Krakowie, na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w których w czasie okupacji, w latach 1940-1944 pracował młody Karol Wojtyła. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą powstania Centrum Jana Pawła II jest metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Autorem projektu architektonicznego papieskiego Centrum jest krakowski architekt inż. Andrzej Mikulski.

18 maja 2007 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie placu pod budowę Centrum oraz krzyża wykonanego z elementów konstrukcyjnych ołtarza, które pozostały po ostatniej podróży apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 2002 r. Budowa Centrum „Nie lękajcie się!” została rozpoczęta jesienią 2008 roku, w przededniu obchodów 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Kamień węgielny pod przyszłą budowę pobłogosławił papież Benedykt XVI podczas spotkania z młodzieżą na Błoniach 27 maja 2006 roku w czasie pielgrzymki do Polski. Uroczystość jego wmurowania w ścianę kościoła odbyła się 23 października 2010 roku.

11 czerwca 2011 roku, po beatyfikacji papieża Polaka, na mocy dekretu kard. Stanisława Dziwisza zostało erygowane sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. W tym dniu miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Ojca Świętego do kościoła dolnego. Pierwszym kustoszem został ustanowiony prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, ks. Jan Kabziński.

Miesiąc wcześniej do sanktuarium trafiła kamienna płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Umieszczono ją w Kaplicy Kapłańskiej zbudowanej na wzór Krypty św. Leonarda na Wawelu, gdzie ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę świętą. Na płycie umieszczono relikwiarz z krwią papieża przekazany przez klinikę Gemelli we Włoszech, wykonany na wzór otwartego ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.

W kościele dolnym, w szklanej szkatule wewnątrz marmurowego ołtarza, został złożony relikwiarz z krwią Ojca Świętego. Na posadzce z tureckiego i hiszpańskiego marmuru umieszczono herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Stanisława Dziwisza. Ściany zdobią obrazy przedstawiające papieskie wizyty w sanktuariach maryjnych na całym świecie. Sklepienie z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy nawiązuje do postaci Matki Bożej – Stella Maris.

Kościół Relikwii otaczają kaplice związane z kultem maryjnym Jana Pawła II: Kaplica Matki Bożej Piekarskiej, Kaplica Matki Bożej Śnieżnej, Kaplica Matki Bożej Ludźmierskiej i Kaplica Matki Bożej z Loreto. Wyjątkowy charakter ma kaplica św. Kingi ufundowana przez Kopalnię Soli w Wieliczce. W jej centralnej części znajduje się wykonana z soli figura świętej, zaś ściany zdobią solne płaskorzeźby przedstawiające sceny z Ewangelii. Powstała także kaplica poświęcona św. królowej Jadwidze oraz kaplica św. Jakuba.

W otoczeniu Kościoła Relikwii usytuowana jest Kaplica Pojednania oraz krypty grobowe, w których w kamiennych sarkofagach spoczywają zmarli kardynałowie, przyjaciele św. Jana Pawła II: kard. Andrzej Maria Deskur († 2011) oraz kard. Stanisław Nagy († 2013).

23 czerwca 2013 r. kard. Stanisław Dziwisz, w obecności Episkopatu Polski, dokonał obrzędu pobłogosławienia kościoła górnego. Z tej okazji zostały także zamontowane odlane z brązu drzwi główne przedstawiające św. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni. Razem z papieżem w III Tysiąclecie wprowadzają: św. Siostra Faustyna, Sługa Boży Jerzy Ciesielski, św. Joanna Beretta Molla, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. Jerzy Popiełuszko oraz św. Brat Albert. Drzwi boczne do świątyni zostały wykonane w późniejszym etapie. Przedstawiają one sceny z życia Karola Wojtyły oraz najważniejsze miejsca, z którymi był związany.

W związku z uroczystością pobłogosławienia kościoła zakończono pierwszy etap dekoracji mozaikowej świątyni. Jej autorem jest o. Marko Rupnik SJ, ceniony na świecie artysta, twórca mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Drugi etap prac realizowany przez artystów ze szkoły o. Rupnika zakończył się w kwietniu 2014 roku, a trzeci w kwietniu 2016 roku. Do całkowitego ukończenia dzieła pozostało wykonanie mozaik w trzech kaplicach za prezbiterium, które przypominają miejsca związane z życiem Jezusa Chrystusa: Betlejem, Nazaret i Golgotę. Kaplice zostały fundowane przez Komisariat Ziemi Świętej.

27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II. W tym dniu wierni zgromadzili się w papieskim sanktuarium oraz na placu przed kościołem, aby uczestniczyć w transmisji Mszy św. z Watykanu. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II ustanowiono na dzień 22 października. W tym czasie w sanktuarium na „Białych Morzach” obchodzony jest odpust ku czci papieża Polaka. Pielgrzymi przybywający do sanktuarium mogą uzyskać wtedy odpust zupełny, a także raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami.

Tradycją w sanktuarium stała się Msza święta z procesją Światła, która odprawiana jest każdego 22. dnia miesiąca. Biorą w niej udział pielgrzymi z dekanatów archidiecezji krakowskiej, którzy odmawiają tajemnice światła różańca świętego w ogrodzie różańcowym przy sanktuarium.

13 maja 2015 r., w dniu 34. rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II, były papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do sanktuarium naznaczoną krwią sutannę, w którą ubrany był Ojciec Święty w dniu zamachu 13 maja 1981 r. Obecnie tą bezcenną relikwię można oglądać w szklanej gablocie w kościele górnym.

12 grudnia 2015 roku, w wigilię ogłoszenia przez papieża Franciszka rozpoczęcia Jubileuszu Miłosierdzia Bożego, w sanktuarium Jana Pawła II została otwarta Brama Miłosierdzia, a sanktuarium od tego dnia znalazło się na liście kościołów jubileuszowych archidiecezji krakowskiej z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego.

12 czerwca 2016 roku na placu przed sanktuarium stanął pomnik Jana Pawła II. Prawie 3,5 metrowa, odlana z brązu rzeźba przedstawia papieża-pielgrzyma zwróconego w kierunku sanktuarium Bożego Miłosierdzia, opartego o krzyż, z barankiem u swego boku. Autorem pomnika jest krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek.

W lipcu 2016 roku sanktuarium przeżywało najbardziej doniosłe wydarzenie w swojej krótkiej historii. 30 lipca, z okazji Światowych Dni Młodzieży, sanktuarium poświęcone swojemu poprzednikowi Janowi Pawłowi II, nawiedził papież Franciszek, który odprawił tutaj uroczystą Mszę św. dla osób konsekrowanych. Podczas Światowych Dni Młodzieży sanktuarium nawiedziło ok. 1 mln pielgrzymów, którzy rozpoczynali tu każdego dnia tzw. Pielgrzymkę Miłosierdzia prowadzącą do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Oprócz tego papieskie sanktuarium ugościło ponad tysiąc wolontariuszy, którzy mieszkali na terenie Centrum.

W 2016 roku, po prawie dwóch latach zakończyły się prace związane z wykonaniem organów piszczałkowych dla papieskiego sanktuarium. 52-głosowy instrument wyprodukowała i zainstalowała uznana w Polsce i na świecie firma Zakłady Organowe „Zych” z Wołomina. Organy zostaną poświęcone podczas Mszy konsekracyjnej 16 października.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.