Kard. Grzegorz Ryś poświęcił sztandar Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
13 września 2025 | 16:34 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
Fot. ks. Paweł KłysSokół to jest bardzo piękna przestrzeń do formowania i kształtowania siebie samego – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas uroczystości w Zgierzu z okazji 35. rocznicy reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Metropolita łódzki poświęcił sztandar zgierskiego Sokoła i modlił się za jego twórców, trenerów oraz członków.
Uroczystość odbyła się w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Zgromadzili się na niej członkowie i sympatycy Towarzystwa, aby dziękować za jego działalność wychowawczą i patriotyczną oraz zawierzyć przyszłość wspólnoty.
W homilii kard. Ryś nawiązał do czytań liturgicznych. – Dzisiejsza liturgia Słowa mówi do nas, że człowiek jest zawsze większy niż warunki, w których żyje. Jeśli jesteś człowiekiem, który faktycznie zadbał o swoją formację i rozwój, to nie bój się burz ani powodzi, bo twój dom się ostoi. Ale jeśli nie dbasz o siebie samego i nie pracujesz nad sobą, to nie zrzucaj odpowiedzialności za to, co dzieje się obok – podkreślił metropolita.
Hierarcha przypomniał także trudne warunki, w jakich powstawały pierwsze gniazda Sokoła. – Powstawał pod zaborami w sytuacji, w której nie było wolności ani niepodległości. Łatwo mówi się dziś o patriotyzmie, ale wtedy, gdy zakładano Sokół, za jego pielęgnowanie można było trafić do więzienia, a nawet na śmierć – zauważył.
Kończąc homilię kard. Ryś powiedział: – Wyrastacie z ludzi, którzy byli więksi niż okoliczności i którzy nie przerzucali odpowiedzialności na zewnątrz, tylko brali ją na siebie – za siebie i za innych. Bardzo wam życzę, by wasz dom bardzo mocno się rozwijał. Życzę, by rozwijał się zarówno ten dom, którym jest każdy i każda z was, jak i ten dom, którym są tworzone przez was wspólnoty. Sokół to jest bardzo piękna przestrzeń do formowania i kształtowania siebie samego. Inwestujcie w siebie, w swój rozwój i w te wartości, które deklarujecie, a wtedy wasz dom będzie trwały. Pan Bóg niech wam błogosławi.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zgierzu powstało w 1902 roku, nawiązując do idei ruchu Sokolstwa Polskiego zainicjowanego w 1867 roku we Lwowie. Do 1939 roku było ważną organizacją sportowo-patriotyczną, kształtującą młodzież i dorosłych. Po wojnie działalność była zakazana, a reaktywacja nastąpiła w 1989 roku.
Dziś „Sokół” prowadzi zajęcia sportowe m.in. w szkołach i w hali MOSiR, organizuje zawody z okazji świąt narodowych oraz angażuje dzieci i młodzież w wychowanie fizyczne i patriotyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.







