Kard. Ryś odwiedził pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi
11 lutego 2025 | 07:00 | ks. mm | Łódź Ⓒ Ⓟ

W przeddzień Światowego Dnia Chorych kard. Grzegorz Ryś odwiedził z posługą sakramentalną pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi, jednego z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce.
Światowy Dzień Chorych, obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku, aby zwrócić uwagę na cierpienie chorych oraz na potrzebę opieki nad nimi. Jest to dzień, w którym szczególnie modlimy się za chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
W przeddzień Światowego Dnia Chorych kard. Grzegorz Ryś odwiedził z posługą sakramentalną pacjentów szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi. Jest to specjalistyczny psychiatryczny zakład opieki zdrowotnej, który znajduje się przy ul. Aleksandrowskiej 159. Placówka ta jest jedną z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce, założoną 17 września 1902 roku. Szpital oferuje szeroki zakres usług psychiatrycznych, w tym oddziały psychiatryczne dla dorosłych i dzieci, oddziały detoksykacji oraz terapii uzależnień.
W czasie trwającej kilka godzin wizyty kard. Ryś spotkał się z pacjentami oddziału psychiatrycznego dla dorosłych, którzy korzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęli Komunię Świętą. Następnie odwiedził pacjentów na oddziale psychogeriatrycznym, udzielając tam sakramentu namaszczenia chorych.
Wizyta w szpitalu stała się również okazją do rozmowy z personelem medycznym oraz studentami medycyny, którzy w tym czasie mieli swoje zajęcia na wspomnianym oddziale. Grupa studencka składała się wyłącznie z obcokrajowców, a studenci pochodzący z różnych stron świata sami poprosili o możliwość spotkania i rozmowy z kardynałem.
Obecność w szpitalu psychiatrycznym i odwiedziny chorych przez kard. Rysia wpisują się w ideę przełamywania stereotypów związanych z problemami natury psychicznej. Ma to przypominać, że choroba psychiczna to nie wstyd, a towarzyszenie chorym polega na tworzeniu przestrzeni, w których osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, a także ich rodziny, mogą się spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami. – Jest to też czytelny sygnał, że psychiatria, psychoterapia, psychologia mogą tworzyć z opieką duszpasterską taką przestrzeń, w której wzajemnie się wspierając służą zdrowieniu i holistycznie pojmowanemu dobru człowieka – zwraca uwagę ks. Jarosław Magierski, suicydolog i duszpasterz służby zdrowia w archidiecezji łódzkiej.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że istnieje Stowarzyszenie Katolickich Duszpasterstw Zdrowia Psychicznego (CMHM). Jest to organizacja, która znacząco wspiera duszpasterstwo zdrowia psychicznego. CMHM określa się jako „świeckie stowarzyszenie wiernych chrześcijańskich, którego członkowie są powołani do bycia obecnością uzdrawiającą w życiu osób cierpiących na choroby psychiczne”. Stowarzyszenie czerpie inspirację z nauczania św. Jana Pawła II, który podkreślał niezbywalną godność każdej osoby, w tym także cierpiących na choroby psychiczne. – Chrystus wziął na siebie wszelkie ludzkie cierpienie, nawet choroby psychiczne… każdy, kto cierpi na chorobę psychiczną, zawsze nosi w sobie obraz i podobieństwo Boga, tak jak każda istota ludzka – pisał Jan Paweł II. Wspomniane stowarzyszenie rozszerza zasięg Kościoła, oferując duchowe wsparcie osobom borykającym się z problemami zdrowia psychicznego, jednocześnie działając na rzecz profesjonalnej opieki zdrowotnej. Dzięki staraniom stowarzyszenia wydano książkę „Catholic Mental Health Ministry Guidelines for Implementation”.
Publikacja ta, dostępna bezpłatnie online, oferuje praktyczne wytyczne dotyczące wdrażania duszpasterstwa zdrowia psychicznego w społecznościach katolickich: files.ecatholic.com/31862/documents/2024/2/Guidelines_Ebook.pdf?t=1707056822000
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.