Archiwum: Papież w Iraku
Papieskie wezwanie z Mszy św. w Irbilu: zacieśniajcie więzi braterstwa i solidarności
Do zacieśniania więzi braterstwa i solidarności wezwał wyznawców różnych religii Iraku papież Franciszek na zakończenie Mszy św., jaką odprawił na stadionie im. Franso Haririego w Irbilu w irackim regionie autonomicznym Kurdystanu.
Homilia papieża Franciszka z Mszy św. w Irbilu
Kościół w Iraku żyje, Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie – zapewnił papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił na stadionie im. Franso Haririego w Irbilu w irackim regionie autonomicznym Kurdystanu.
Anioł Pański z papieżem Franciszkiem | 7 marca 2021
„Ufamy Bogu i razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli mówimy «nie» terroryzmowi i instrumentalizacji religii” – powiedział Franciszek 7 marca w Karakosz w Iraku, w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Chrześcijanie z Równiny Niniwy byli w roku 2014 ofiarami brutalnych prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego.
Modlitwa za ofiary wojny wypowiedziana przez papieża Franciszka w Mosulu
O odrzucenie zabijania innych ludzi, prowadzenia wojny rzekomo w imię Boga a także nienawiści zaapelował Ojciec Święty w Mosulu, 7 marca w modlitwie za ofiary wojny.
Przemówienie papieża Franciszka w Mosulu przed modlitwą za ofiary wojny
„Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, nadzieja jest silniejsza od śmierci, pokój jest silniejszy od wojny” – powiedział Ojciec Święty w Mosulu w słowie skierowanym do wiernych przed modlitwą za ofiary wojny w niedzielę, 7 marca.
Przemówienie kard. Louisa Raphaela Sako podczas wizyty papieża Franciszka w katedrze św. Józefa w Bagdadzie
Wizyta Waszej Świątobliwości zachęci Irakijczyków do przezwyciężania bolesnej przeszłości z myślą o pojednaniu narodowym, uzdrowieniu ran, o spójności i współpracy na rzecz wzrostu, pokoju i stabilności, po prostu dlatego, że są różnymi braćmi i obywatelami ziemi Abrahama i ponieważ Irak jest ich wspólnym domem. Zapewnił o tym Franciszka po Mszy św., której przewodniczył 6 marca w Bagdadzie, chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako. Podkreślił, że obecność papieża w Iraku umocni żyjących tu chrześcijan, którzy mają tu do wypełnienia powołanie i misję, której nie mogą się wyrzekać, mimo trudności.
Homilia papieża Franciszka w chaldejskiej katedrze św. Józefa w Bagdadzie
Życie Błogosławieństwami to sprowadzenie Nieba na ziemię – powiedział papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił w chaldejskiej katedrze św. Józefa w Bagdadzie. Dodał, że gdy żyjemy Jezusowymi Błogosławieństwami z Kazania na Górze, „zmienia się świat”.
Przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania międzyreligijnego w Ur
Człowiek wierzący „nie może być przeciwko komuś, lecz dla wszystkich. Nie może usprawiedliwiać żadnej formy dyktatu, ucisku czy przewrotności, nie może przyjmować postawy agresywnej” – powiedział Ojciec Święty 6 marca podczas spotkania międzyreligijnego w miejscu narodzin Abrahama – w Ur. Papież wezwał Żydów, chrześcijan i muzułmanów, do budowania braterstwa a także przekształcana narzędzi nienawiści w narzędzia pokoju.
Przemówienie papieża Franciszka do duchowieństwa w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie | 5 marca 2021
Podżegania do wojny, postaw nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii – mówił papież Franciszek podczas spotkania z biskupami, księżmi, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie.
Przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania z przedstawicielami władz i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie | 5 marcia 2021
Braterskie współistnienie wymaga zaangażowania opartego na najgłębszej tożsamości, jaką posiadamy – tożsamości dzieci jedynego Boga i Stwórcy. Mówił o tym papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie.