Archiwum: wykład
Prof. Chantal Delsol: zastępujmy dogmatykę świadectwem (wykład na KUL) | 20 października 2024
„Nie uratujemy świata chrześcijańskiego, albowiem nie mamy już w sobie pragnienia podboju i zrozumieliśmy zło dominacji. Będziemy jednak kontynuować historię chrześcijaństwa w ten oto sposób – w filozofii, zastępując dogmatykę fenomenologią; w duszpasterstwie, zastępując dogmatykę świadectwem” – zachęciła prof. Chantal Delsol w wykładzie pt. „Misja i osoba świadka”. Wybitna francuska filozofka otrzymała dzisiaj w Lublinie doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz – wykład inauguracyjny na 8. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie
– Dziś zanika pojęcie dobra wspólnego, które ustępuje miejsca partykularnemu dobru partyjnemu – mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w wykładzie inauguracyjnym na 8. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie 20 września br. Dodał, że problemem jest też wzajemna nienawiść, która uniemożliwia dialog i w konsekwencji przemienia społeczeństwo we „wrogie sobie i nienawistne plemiona”. A motorem budowania tych podziałów są emocje polityków i przeciwstawne interesy partyjne.
Wykład kard. Grzegorza Rysia pt. „Wolność sumienia i wyznania w świetle konkordatu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską”
Publikujemy pełny tekst wykładu kard. Grzegorza Rysia pt. „Wolność sumienia i wyznania w świetle konkordatu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską” wygłoszony 24 września podczas konferencji „Wolność sumienia i wyznania w państwie demokratycznym” w Senacie RP.
„Wolny Kościół w suwerennym państwie. Polski model i jego wyzwania” – tekst wykładu ks. prof. Piotra Mazurkiewicza
– Charakterystyczną cechą dualizmu politycznego jest obecność Kościoła w sferze publicznej w roli krytycznego sumienia pilnującego, aby państwo nie wykraczało poza obszar swoich kompetencji wyznaczony przez prawo naturalne – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas warszawskiej konferencji nt. „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”, która odbyła się w piątek 3 marca w rezydencji Arcybiskupów Warszawskich.
„Między radykalną separacją a religią państwową. Polski model relacji Państwo – Kościół na tle rozwiązań europejskich” – tekst wykładu ks. prof. Piotra Stanisza
Wykorzystywany w Polsce model relacji państwo-Kościół jest reprezentatywny dla większości państw europejskich – powiedział ks. prof. Piotr Stanisz podczas podczas warszawskiej konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy”. Wykładowca KUL wyraził opinię że jest to model dobrze wypróbowany w państwach europejskich, które w przeważającej większości nie mają też żadnego problemu z uznaniem społecznego znaczenia religii i potrzeb religijnych własnych obywateli.
„Polityczne powołanie katolików świeckich a publiczna misja Kościoła” – tekst wykładu bp. Piotra Jareckiego
Kościół traktuje politykę jako jeden z wymiarów miłości chrześcijańskiej i służby dobru wspólnemu, dlatego bardzo wysoko ceni tę sferę życia – mówił dziś bp Piotr Jarecki podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy”. W wykładzie wygłoszonym w Domu Arcybiskupów Warszawskich, biskup przestrzegł przed niebezpieczną tendencją zaangażowania się Kościoła instytucjonalnego w praktykę polityczną.
Udział katolików w działalności politycznej – wykład abp. Stanisława Gądeckiego
– Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować – podkreślił abp Stanisław Gądecki. Wyjaśnił, że Kościół „nie utożsamia się zatem ze wspólnotą polityczną ani w ogóle z żadnym systemem politycznym. Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum, ponieważ Kościół ma swoją własną stronę; Kościół winien stać po stronie Ewangelii”. Przewodniczący KEP przemawiał 23 lipca br. podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbyło się w pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.
Kard. Kurt Koch: O odpowiedzialności teologii za kwestie ekumenizmu
„Najgłębsza istota dialogu ekumenicznego nie polega po prostu na wymianie idei, myśli i teorii, lecz na ubogacającej wymianie darów” – mówił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, w wykładzie „O odpowiedzialności teologii za kwestie ekumenizmu”, wygłoszonym po przyznaniu mu 16 października 2020 r. tytułu doktora honoris causa KUL.
Kard. Koch: Chrześcijańskie inspiracje dla kultury dialogu i spotkania
– Dialog należy do samej istoty Kościoła – powiedział 15 października kard. Kurt Koch na VI Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przyznał, że „właściwy cel ruchu ekumenicznego, mianowicie przywrócenie jedności Kościoła, względnie pełnej kościelnej wspólnoty, nie został jeszcze osiągnięty” – potrzebuje on bowiem „o wiele więcej czasu niż się tego spodziewano”.
Wykład abp. Budzika po wręczeniu mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
– Być chrześcijaninem, to przełamywać zaklęty krąg zła i nienawiści, nie szukać „kozła ofiarnego” i nie zrzucać winy na drugiego człowieka, lecz samemu się do niego przyznać – powiedział 23 stycznia 2020 r. abp Stanisław Budzik w wykładzie po wręczeniu mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swym wystąpieniu ukazał mechanizm „kozła ofiarnego”, od początku towarzyszący dziejom naszej cywilizacji, a zakwestionowany w tradycji judeo-chrześcijańskiej, w szczególności poprzez dobrowolną śmierć Jezusa. Publikujemy cały tekst wystąpienia.