Katolicki patriarcha ormiański weźmie udział w Święcie Dziękczynienia
30 maja 2025 | 04:00 | pb | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Patriarcha Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego Rafał Piotr XXI Minassian weźmie udział w XVIII Święcie Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 1 czerwca. Dzień wcześniej hierarcha odprawi Mszę św. w kaplicy Matki Bożej przy ulicy Łazienkowskiej i spotka się tam z wiernymi Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku.
Jej administrator, ks. archimandryta Józef Naumowicz poinformował KAI, że podczas swej wizyty w Warszawie w dniach 31 maja – 2 czerwca patriarcha odbędzie również rozmowy z abp. Adrianem Galbasem, ordynariuszem wiernych Kościołów wschodnich w Polsce niemających ordynariusza własnego Kościoła, a także z innymi biskupami. Spotka się z ormiańskimi klerykami, studiującymi w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Odwiedzi Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie (przy ul. Świętojerskiej 12), i znajdujące się w niej muzeum, które gromadzi ormiańską bogatą spuściznę z dawnej Ormiańskokatolickiej Archidiecezji Lwowskiej.
Jako biskup Ordynariatu Europy Wschodniej dla Ormian katolików, z siedzibą w Giumri w Armenii (2011-2021), przyszły patriarcha kilkakrotnie przebywał w Polsce, by przewodniczyć ważnym uroczystościom ormiańskim w Warszawie, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Zamościu. Zawsze wspomagał Kościół katolicki obrządku ormiańskiego w Polsce.
Raphaël Minassian urodził się 24 listopada 1946 roku w Bejrucie w rodzinie ormiańskokatolickiej. Po nauce w seminarium patriarszym w Bzommarze koło Bejrutu w latach 1958-1967 kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1967-1973) i równolegle chodził na kursy psychopedagogki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. 24 czerwca 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie jako członek Instytutu Duchowieństwa Patriarszego w Bzommarze (ICPB). Do 1982 roku posługiwał duszpastersko przy katedrze patriarszej w Bejrucie, następnie przez dwa lata był sekretarzem ówczesnego patriarchy Jana Piotra XVIII Kaspariana, a w latach 1983-1986 kierował też parafią Świętego Krzyża w wiosce Zalka (na wschód od stolicy kraju). W latach 1975-1989 był sędzią sądu Kościoła ormiańskokatolickiego w Bejrucie. Równolegle do tych obowiązków od 1985 roku wykładał liturgikę ormiańską na Katolickim Uniwersytecie Ducha Świętego w Kasliku (na północ od Bejrutu). W 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo był proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Nowym Jorku a od 2003 roku posługiwał jako duszpasterz dla swych wiernych w Kalifornii, Arizonie i Newadzie. W 2004 roku wrócił do Libanu, gdzie przy pomocy włoskiej zorganizował stację telewizyjną Telepace Armenia i został jej dyrektorem.
Na tym stanowisku zastało go powołanie 2 września 2005 roku na patriarszego egzarchę Jerozolimy i Ammanu oraz Palestyny. 24 czerwca 2011 roku mianowano go biskupem (Benedykt XVI nadał mu tytuł arcybiskupa tytularnego Cezarei Kapadockiej) dla katolików ormiańskich w Europie Wschodniej, a sakry udzielił mu 16 lipca tegoż roku ówczesny patriarcha ormiańskokatolicki Nerses Piotr XIX Tarmouni. 25 czerwca 2016 roku gościł on w swej katedrze w Giumri papieża Franciszka, który w tym czasie odwiedzał Armenię. 23 września 2021 roku Synod Biskupów wybrał abp. Minassiana na nowego patriarchę Cylicji – zwierzchnika tego wschodniego Kościoła katolickiego. Przyjął on imiona Rafał Piotr (Raphaël Bedros) XXI. Franciszek potwierdził ten wybór, jak tego wymagają przepisy Kościołów wschodnich.
Ormiański Kościół Katolicki skupia około 800 tys. wiernych na całym świecie, głównie w Europie Środkowej i Południowej, a także w Ameryce Północnej i Południowej i na Bliskim Wschodzie. W samej Armenii katolicy obrządku ormiańskiego stanowią 9 proc. z niemal 3 mln mieszkańców kraju i jest ich 280 tysięcy.
Próby unii wyznawców starożytnego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego z Rzymem podejmowano kilkakrotnie. Pierwsza, w Cylicji (dzisiejsza południowo-wschodnia Turcja), trwała od 1195 do 1375 roku, druga, zawarta w 1439 roku na Soborze Florenckim, objęła niewielką liczbę wiernych. Dopiero w połowie XVII wieku na ziemiach polskich udało się pozyskać dla tej idei większość mieszkających w ówczesnej Rzeczypospolitej Ormian i tak powstał Kościół ormiańskokatolicki, którego ośrodkiem był Lwów. Katolicyzm ormiański nadal rozwijał się również w Imperium Osmańskim, gdzie w XVIII wieku zyskał rangę potwierdzonego przez papieża patriarchatu, z siedzibą w Bzommarze koło Bejrutu. Dla podkreślenia swych związków z Rzymem ormiańskokatoliccy patriarchowie Cylicji do swego imienia dodają drugie imię Piotr (Bedros) z kolejnym numerem.
W Polsce katolicy obrządku ormiańskiego podlegają ordynariuszowi dla wiernych Kościołów wschodnich w Polsce, niemających ordynariusza własnego Kościoła sui iuris. Od 8 marca br. jest nim abp Adrian Galbas, metropolita warszawski. Od 2009 roku w ramach ordynariatu istnieją trzy ormiańskokatolickie parafie terytorialne: północna, której siedzibą jest kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku, przy ul. Żabi Kruk 3; centralna pw. św. Grzegorza z Nareku, której siedzibą jest kościół rektorski Res Sacra Miser w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 62; i południowa pw. św. Grzegorza Oświeciciela, której siedzibą jest kościół pw. Świętej Trójcy w Gliwicach, przy ul. Mikołowskiej 2. Mają one dwóch duszpasterzy: ks. prof. Józefa Naumowicza (duszpasterz parafii centralnej i administrator parafii południowej) oraz ks. prałata Cezarego Annusewicza (proboszcz parafii północnej). Istnieją również podległe im placówki duszpasterskie w Klebarku Wielkim, Krakowie, Oławie, Rzeszowie i Wrocławiu. Liczbę wiernych Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce szacuje się na 670.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.