Drukuj Powrót do artykułu

Katolickie organizacje pożytku publicznego proszą o 1% podatku

20 kwietnia 2021 | 18:05 | lk, raw | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Kelly Sikkema / Unsplash

Katolickie organizacje pożytku publicznego, w tym hospicja, fundacje i stowarzyszenia opiekujące się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi jak co roku proszą o przekazanie odpisu 1 procenta podatku dochodowego. Termin rozliczenia z fiskusem za rok 2020 minie 30 kwietnia. W ub. roku łącznie na konta prawie 9 tys. OPP w całym kraju wpłynęło 907 mln zł.

Beneficjentami naszej ofiarności są głównie znane fundacje działające na rzecz chorych dzieci i osób niepełnosprawnych, ale już od lat dużym zaufaniem cieszą się też podmioty związane z Kościołem oraz hospicja i organizacje wspierające osoby potrzebujące.

Wsparcie dla hospicjów

Co roku odpis 1 procenta podatku jest niezwykle ważny zwłaszcza dla ośrodków opieki paliatywnej jakimi są hospicja, prowadzone bardzo często przez żeńskie i męskie zgromadzenia zakonne lub placówki diecezjalne.

W hospicjach takich pracuje specjalistycznie przygotowany personel: lekarz, który potrafi w spokoju wysłuchać pacjenta, dostosować odpowiednią terapię. Nieoceniona jest rola pielęgniarki odpowiedzialnej za towarzyszenie umierającemu, potrafiącej wysłuchać pacjenta, określić jego potrzeby. Ważną rolę odgrywa psycholog, który służy pacjentowi, jego rodzinie, a także wspiera personel medyczny i wolontariuszy. Elementem holistycznej opieki paliatywnej jest dbałość o religijną i duchową stronę życia umierającego, skorelowaną z jego wartościami i postawami religijnymi. Dlatego także posługa kapelana jest nieodłącznym elementem towarzyszenia chorym.

Od lat wszechstronną pomocą i promowaniem takiego wsparcia na rzecz placówek paliatywno-hospicyjnych w Polsce zajmuje się Fundacja Hospicyjna „Hospicjum to też życie”. Prowadzi ona ponadto gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka.

Fundacji można pomóc, przekazując odpis 1 proc. podatku – szczegółowe informacje na stronie fundacjahospicyjna.pl

Jednym z ośrodków ubiegających się od lat o odpis jest Hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu, którego celem jest świadczenie hospicyjnej opieki poprzez umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia terminalnego okresu choroby w drodze leczenia objawowego, pielęgnacji oraz towarzyszenia choremu i jego rodzinie w cierpieniu, jakie wspólnie przechodzą.

„Nieważne, ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi Twój 1%. Przekazując nawet niewielką sumę na działalność organizacji pożytku publicznego, udzielasz realnego wsparcia naszym podopiecznym. W ich imieniu jesteśmy Ci wdzięczni” – czytamy w prośbie o przekazanie odpisu. Szczegółowe informacje na stronie hospicjum-raciborz.org.pl

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 r. Zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Placówka działa jako hospicjum perinatalne, stacjonarne i domowe.

W ramach opieki perinatalnej hospicjum pomaga rodzinom dotkniętym ciężkimi chorobami dzieci. Do tej pory było to blisko 50 dzieci, których rodzice pozwolili swoim dzieciom przyjść na świat. Hospicjum stacjonarne obejmuje pełną opieką dzieci z nieuleczalną chorobą, u których czasowo lub na stałe nie może być prowadzona opieka i leczenie w warunkach domowych. Opieka domowa umożliwia pobyt dziecka we własnym domu przy zachowaniu wysokich standardów opieki medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej oraz duchowej. Informacje nt. odpisu na stronie hospicjum.lublin.pl

O odpis podatku prosi Hospicjum Opatrzności Bożej prowadzone przez księży orionistów w podwarszawskim Wołominie. Hospicjum od chwili powstania w 1995 r. prowadzi posługę łagodzenia dolegliwości i zaspokojenia potrzeb nieuleczalnie chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, bez względu na wyznanie i system wartości.

„Pomagamy chorym, którzy nie mogą dłużej przebywać w oddziałach szpitalnych, w domach rodzinnych lub domach opieki ze względu na towarzyszące chorobie objawy. Wspieramy także rodziny, które ze względu na trudne sytuacje życiowe potrzebują pomocy w opiece nad bliskimi na czas przejściowy” – informują księża orioniści.

Hospicjum funkcjonuje na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dodatkowo dofinansowywane jest przez Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W opiece hospicyjno – paliatywnej pacjent nie ponosi żadnych kosztów świadczeń zdrowotnych. Szczegółowe informacje na temat wsparcia na stronie hospicjumopatrznosci.org

Pomoc bezdomnym, ubogim, uzależnionym

Warto wesprzeć także organizacje pożytku publicznego, które zajmują się opieką nad osobami najuboższymi, bezdomnymi i niezaradnymi życiowo, a takich wciąż w naszym kraju nie brakuje.

„Twój 1 % to pomoc bezdomnym i ubogim, to ciepły obiad każdego dnia, odzież, śpiwory, pomoc w wyjściu z bezdomności, namiastka normalności, akcje okolicznościowe, święta dla ubogich i bezdomnych, poczucie bezpieczeństwa. Twój 1% to dużo” – podkreśla Fundacja Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego w Warszawie, której celem jest pomoc najuboższym i utrzymanie Domu bł. Aniceta. Informacje o odpisie – fundacja-kapucynska.org

O wsparcie odpisem, które pomoże pomagać potrzebującym apelują co roku diecezjalne Caritas. Każda z nich prowadzi wiele akcji pomocowych, skierowanych do poszczególnych grup osób.

Przykładowo Caritas Archidiecezji Warszawskiej blisko 20 placówek, otaczając opieką dzieci, ludzi bezdomnych, chorych i umierających. Jej pomoc dociera do tysięcy ludzi: 650 osób w schroniskach otrzymuje całodzienne wyżywienie i korzysta z terapii uzależnień; wydawanych jest 160 tys. posiłków rocznie, 7,5 tys. osób rocznie korzysta z pomocy w zakupie leków i sprzętu rehabilitacyjnego, 150 dzieci w 5 świetlicach socjoterapeutycznych uzupełnia edukację.

Informacje o przekazaniu odpisu znajdują się na stronach każdej diecezjalnej Caritas.

O przekazanie 1 proc. prosi Klasztor Franciszkanów w Chęcinach koło Kielc. Działa przy nim Centrum Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano”. Jest to placówka nastawiona przede wszystkim na leczenie uzależnienia od substancji psychoaktywnych, ale przyjmuje na terapię także osoby, które oprócz narkomanii doświadczyły problemów z alkoholem i hazardem. Odpis można przekazać na rzecz Fundacji Brat Słońce – środki przeznaczone będą na wykonanie termomodernizacji obiektów Centrum „San Damiano”. Szczegóły na stronie checiny.franciszkanie.pl/1_procent.html

Wsparcie dla niepełnosprawnych

Istotnym wymiarem działalności organizacji pomocowych o profilu katolickim jest wspieranie osób niepełnosprawnych, zarówno materialne, jak i aktywizacyjne, psychologiczne, duchowe i edukacyjne.

Przez ostatni rok niemal wszystkie te dzieła zmagały się z jeszcze większym niż zwykle wysiłkiem prowadzenia swoich placówek. Powodem były i wciąż są ograniczenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Ośrodki te w związku z tym otrzymywały ograniczone wsparcie materialne i logistyczne.

Z powodu epidemii zawieszone były np. zajęcia dla podopiecznych Fundacji im. św. Brata Alberta w Radwanowicach, dlatego potrzebne było wsparcie finansowe i żywnościowe.

Również w tym roku prowadząca w całym kraju 35 placówek Fundacja, której najbardziej znaną twarzą jest jeden z jej założycieli ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prosi o przekazywanie odpisu. W ubiegłych latach dzięki środkom z odpisów podatku udało się wyremontować i rozbudować ośrodki we Wrocławiu, Otłoczynie, Łodzi oraz stworzyć Środowiskowy Dom Samopomocy w Nieszawie.

Dalsze odpisy mogą pomóc w pracach nad rozbudową najstarszej jednostki – Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, tak by mogło w nim zamieszkać więcej podopiecznych.

Organizacją pożytku publicznego od lat jest także Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Jego cele to m.in. działalność charytatywno – opiekuńcza, prowadzenie placówek terapeutycznych, rehabilitacyjnych oraz szerzenie idei integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi. Stowarzyszenie prowadzi dziewięć placówek, w tym warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek rehabilitacyjno-terapeutyczny w Bliznem i dom pomocy społecznej w Brwinowie. Informacje o odpisie na stronie www.ksnaw.pl

Polacy hojni dla OPP

Możliwość przekazywania 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych została wprowadzona w Polsce w 2004 r. Wówczas podatnicy sami wpłacali pieniądze na rzecz wybranej organizacji, a następnie zmniejszali podatek o przekazaną kwotę.

W kolejnych latach zainteresowanie społeczeństwa pomocą finansową dla OPP systematycznie rosło. Skokowy wzrost darczyńców (z 1,6 do 5,1 mln) odnotowano m.in. w 2008 r., od kiedy zadeklarowany przez podatników 1 proc. przekazują organizacjom urzędy skarbowe.

Obecnie działa w Polsce prawie 8800 organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych – wynika z wykazu sporządzonego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W ub. roku łącznie na konta OPP w całym kraju wpłynęło 907 mln zł. Przeciętnie podatnicy przekazywali na rzecz tych organizacji 61 zł. Odpisu takiego dokonało 14,8 mln podatników.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.