Kcynia: 120 km na rowerach pokonali Pielgrzymi nadziei”, docierając do Sanktuarium Krzyża Świętego
08 czerwca 2025 | 13:21 | jm | Kcynia Ⓒ Ⓟ

Dystans około 120 kilometrów pokonali na rowerach „Pielgrzymi nadziei” z diecezji bydgoskiej, docierając z Bydgoszczy do jednego z kościołów jubileuszowych, ustanowionych w Roku Świętym, jakim było Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni oraz z powrotem.
Na trasę wybrała się grupa młodzieży i starszych. – Wyruszyliśmy z błogosławieństwem wikariusza generalnego diecezji bydgoskiej – ks. kanonika Tomasza Cyla – polecając wszystkich Matce Bożej – powiedział przewodnik, ks. Łukasz Krzewiński. – Za nami wysiłek, konkretne intencje, więc było warto dodał diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
To właśnie Stowarzyszenie z bydgoską parafią św. Jadwigi Królowej podjęło inicjatywę pielgrzymowania. Chętni, którzy chcieli w niej wziąć udział, mogli wybrać warianty: pieszy, rowerowy i autokarowy.
W Sanktuarium Krzyża Świętego pątników powitali – kustosz miejsca – ks. kanonik Michał Kostecki i wikariusz – ks. Stanisław Gajek, którzy opowiedzieli o historii szczególnego miejsca. Każdego roku odwiedzają je liczne grupy pielgrzymów.
Kościół znany jest z cudownego XVI-wiecznego krucyfiksu. Początkowo był on umieszczony w przedsionku dawnego kościółka. Dzięki modlitwie jedna z mieszkanek została uwolniona od „nieznośnego bólu głowy”. W podzięce obcięła sobie włosy i przybrała nimi figurę Chrystusa. W 1717 r., za rządów o. Teofila – przeora kcyńskiego konwentu, obcięto Cudownemu Panu Jezusowi włosy. Relikwie włożono do kielicha i zapieczętowano. Kiedy po roku otworzono relikwiarz, okazało się, że włosy urosły.
Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny erygował w 1990 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Oprócz łaskami słynącego krzyża wśród cennych zabytków znajdują się naturalnej wielkości malowidła ścienne Drogi Krzyżowej. Są one usytuowane w krużgankach budynku poklasztornego.
„Pielgrzymi nadziei” odmówili modlitwę, prosząc o łaskę jubileuszowego odpustu. Do grupy dołączył na motocyklu wikariusz generalny, z którego błogosławieństwem miłośnicy dwóch kółek wyruszyli w drogę powrotną.
W diecezji bydgoskiej biskup ordynariusz wyznaczył dziesięć kościołów jubileuszowych, a także dwie kaplice – św. Michała Archanioła w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.