Kielce: diecezjalna inauguracja Roku Jubileuszowego
29 grudnia 2024 | 21:08 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Uroczystymi celebracjami: procesją z kościoła seminaryjnego Trójcy Świętej do bazyliki, za krzyżem ofiarowanym przez Jana Pawła II, z Mszą św. koncelebrowaną przez wszystkich biskupów kieleckich, z udziałem trzech kapituł, odbyła się dzisiaj inauguracja Roku Świętego w diecezji kieleckiej.
W kościele seminaryjnym były rozważane fragmenty bulli papieża Franciszka „Nadzieja nie zawodzi”. Następnie, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka, Eucharystię w bazylice poprzedziła pielgrzymka do katedry, będąca – jak napisał w komunikacie bp Jan Piotrowski – „znakiem drogi nadziei, która oświecona słowem Bożym jednoczy wierzących”.
W procesji za papieskim krzyżem, podarowanym ówczesnemu biskupowi Stanisławowi Szymeckiemu w latach 80. XX wieku, szli prezbiterzy diecezji kieleckiej, kanony kapituł: kieleckiej, wiślickiej i miechowskiej, środowisko WSD, osoby konsekrowane, zakonnicy z opatem cysterskim o. Rafałem Ścibiorowskim i kielczanie.
Przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych wkroczono do bazyliki katedralnej.
Słowo wstępne do licznie zebranych wiernych powiedział ks. Łukasz Zygmunt, wikariusz biskupi ds. Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. Przypomniał m.in. zasady odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym. – Niech ten krzyż, który niegdyś odwiedził wszystkie parafie diecezji kieleckiej, będzie dla nas znakiem, z którego płynie chrześcijańska nadzieja – mówił.
– Dzisiaj jesteśmy wszyscy pielgrzymami nadziei – zauważył w homilii bp Jan Piotrowski. Przypomniał, że to właśnie dzisiaj „biskupi Kościoła katolickiego na całym świecie otwierają Rok Jubileuszowy” i zarazem zaznaczył, że kielecka bazylika jako kolegiata była omodlona już w 1300 r., czyli w Pierwszym Roku Jubileuszowym. Obecny jubileusz nazwał „czasem łaski, darowania długów, pojednania, powrotu do Boga i życia łaską sakramentów świętych”.
Jak mówił, to właśnie Rok Jubileuszowy ma inspirować do wewnętrznej przemiany, do służby, wzajemnej pomocy, szerzenia wartości chrześcijańskich i pojednania.
Biskup nawiązał do bulli „Nadzieja nie zawodzi” papieża Franciszka, zapytywał także, czym jest nadzieja w ludzkich sercach? Zdaniem biskupa kieleckiego, jest „pragnieniem dobra, które ma wiele imion: prawda, wolność, miłość, zgoda, szczęście i powodzenie”.
– Nie zawsze mówimy o niej, jako o cnocie chrześcijańskiej, raczej racjonalizujemy, mówiąc o optymizmie, sukcesach – zauważył biskup. – Nadzieja jest czymś więcej oraz pozwala nam przekraczać ograniczenia ludzkiej natury i wiąże się z tym, co Pan Bóg przygotował dla człowieka – mówił.
Nadzieję, miłość i wiarę określił jako trzy siostry, a krzyż nazwał „przewodnikiem naszego pielgrzymowania”, nawiązując do 40 rocznicy strajku o szkolne krzyże we Włoszczowie i represji, które spotkały tamtejszą młodzież. – Wszystko jest możliwe, gdy odchodzi się od Boga i gardzi Nim w sposób gorszący – zauważył biskup kielecki. Prosił Boga o łaski na czas Roku Jubileuszowego i wymienił 16 kościołów stacyjnych – cztery bazyliki: w Kielcach, Wiślicy, Miechowie i Pacanowie oraz sanktuaria maryjne i dedykowane świętym. Zachęcał do przygotowania się, celem przyjęcia darów Roku Jubileuszowego.
– Im człowiek jest bardziej wewnętrznie dojrzały w wierze, tym świat jest bardziej ludzki i przebóstwiony – mówił bp Jan Piotrowski.
Wśród kościołów jubileuszowych diecezji kieleckiej są wskazane przez biskupa przede wszystkim cztery bazyliki: katedralna w Kielcach, Narodzenia NMP w Wiślicy, Grobu Bożego w Miechowie, św. Marcina w Pacanowie.
Wśród miejsc jubileuszowych są także sanktuaria maryjne i dedykowane świętym, jak: MB Szkaplerznej w Daleszycach, bł. W. Kadłubka w Jędrzejowie, św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, MB Pocieszycielki Lelowskiej, św. Kingi w Nowym Korczynie, MB Miłosierdzia w Piekoszowie, MB Mirowskiej w Pińczowie, MB Loretańskiej w Piotrkowicach, MB Różańcowej w Smardzowicach, NMP Bolesnej w Uniejowie, MB Włoszczowskiej Opiekunki Rodzin, MB Nawiedzenia w Zielenicach. Szczególnym miejscem jest kaplica w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.