Kielce – jubileusz 20-lecia Stowarzyszenia im. Jana Karskiego
12 maja 2025 | 12:22 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
– Przez minione 20 lat poprzez realizowane wydarzenia społeczne i kulturalne staraliśmy się kierować przesłaniem Jana Karskiego, że „świat zawsze można uczynić lepszym”, kształtując wrażliwość na krzywdę, ksenofobię i łamanie praw człowieka – powiedział Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W maju i czerwcu organizacja obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności, zapraszając na cykl wydarzeń w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.
Obchody jubileuszowe odbywają się w siedzibie instytutu przy ul. Planty 7 – miejscu naznaczonym historią pogromu kieleckiego z 1946 roku. Instytut, który działa tam od 2015 roku, mieści stałą ekspozycję poświęconą ofiarom pogromu i jest przestrzenią wystaw, debat oraz spotkań promujących dialog i edukację.
Wydarzenia jubileuszowe rozpoczęły się 7 maja dyskusją pt. „Co chrześcijanie mogą ofiarować Żydom, a Żydzi chrześcijanom” z udziałem prof. Sławomira Jacka Żurka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Małgorzaty Kowalewskiej – prezeski Stowarzyszenia – oraz Bogdana Białka, prezesa honorowego. Dzień później odbyło się spotkanie z Grzegorzem Gaudenem, autorem książki „Polska sprawa Dreyfussa”.
15 maja gościem Instytutu będzie Anna Bikont. Podczas spotkania, które poprowadzi Bogdan Białek, autorka opowie o książce „Nie koniec, nie początek”, w której opisuje mało znany obraz żydowskiego życia w pierwszych latach po wojnie. Publikacja porusza pytania o wybory tożsamościowe i egzystencjalne ocalałych z Zagłady.
W dalszej części obchodów, 23 czerwca, odbędzie się koncert skrzypaczki Marii Sławek, a 27 czerwca zaplanowano rozmowę z psychiatrą i psychoterapeutą prof. Bogdanem de Barbaro, zatytułowaną „Emocjokracja”. Oba wydarzenia odbędą się w siedzibie instytutu.
Symbolicznym początkiem działalności Stowarzyszenia było odsłonięcie ławeczki Jana Karskiego w centrum Kielc 23 kwietnia 2005 roku. – Moment stał się impulsem do działań na rzecz pamięci, refleksji, tolerancji i otwartości. Od tamtej chwili rozpoczęła się droga, na której założyciele Stowarzyszenia wyznaczyli kielecki szlak zaleczania ran poprzez dialog, edukację i duchowość – czytamy na stronie internetowej organizacji.
Stowarzyszenie od lat towarzyszy także grupom żydowskim przyjeżdżającym do Kielc w poszukiwaniu korzeni i odwiedzających cmentarz żydowski na Pakoszu. – W tym roku tych grup jest wyjątkowo dużo, np. w lutym było 12 autokarów, a na 27 maja przyjąłem zgłoszenie na 4 – poinformował Jacek Dziubel ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.