Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 72. rocznicy powstania Armii Krajowej

16 lutego 2014 | 18:20 | dziar Ⓒ Ⓟ

Od Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, przy licznym udziale środowisk kombatanckich Kielecczyzny i służb mundurowych, rozpoczęły się uroczystości 72. rocznicy powstania Armii Krajowej, kontynuowane następnie przy pomniku.

Wspólną modlitwę w katedrze poprzedziło odegranie hymnu Polski oraz rys historyczny Armii Krajowej, przedstawiony przez celebransa.

„Stajemy przy ołtarzu i pragniemy modlić się za żywych – o zdrowie i siłę, aby mogli dawać świadectwo młodemu pokoleniu Polaków. Dzisiaj modlimy się także za duszę zmarłych żołnierzy” – mówił kapłan.

W homilii, w kontekście słów Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić (…). Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni” – zauważył, że żołnierze walczący o wolność trwali w wierności, a swoją ofiarom dawali świadectwo słowom Jezusa.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942.

Okręg Radomsko – Kielecki AK należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz walki podziemnej, szczególnie na czas planowanego powstania w Warszawie. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Po upadku powstania jednostki będące na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej z dniem 19 stycznia 1945 r.

Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych.

Po Eucharystii oddziały żołnierzy, kilkanaście pocztów kombatanckich i uczniowskich, przemaszerowały pod Pomnik Armii Krajowej naprzeciw kieleckiej Kurii.

„Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową to była decyzja polityczna. Celem AK była walka o wolność. Armia Krajowa dla pokolenia czasów wojny była radością i dumą. Dla nas również zostanie odzwierciedleniem tych samych wartości” – mówił podczas uroczystości wicewojewoda Grzegorz Dziubek.

Delegacje władz, m.in. starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, złożyły wiązanki kwiatów.

Hołd akowcom oddali m.in. kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Świętokrzyskiego Okręgu Jodła, harcerze Szarych Szeregów, ZHP, młodzież z kilku szkolnych Klubów Pokoleń.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 69. rocznicy powstania Armii Krajowej

13 lutego 2011 | 13:48 | dziar Ⓒ Ⓟ

Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, bardzo licznego na Kielecczyźnie środowiska kombatantów, żołnierzy, harcerzy oraz środowisk niepodległościowych, rozpoczęła uroczystości 69. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Tomasz Świerczyński, homilię powiedział ks. Artur Krążek. Przypomniał w niej historię zorganizowania ruchu oporu i struktur Polski Walczącej podczas II wojny światowej. – „Dzieło scalenia przeprowadzone przez generała Grota było imponujące, objęło 80 procent członków organizacji zbrojnych walczących z okupantem” – mówił. Wspomniał także historie ludzi, których „rozmiar poświęcenia i męstwa trudny jest do ogarnięcia słowami”. Podkreślał również dbałość środowiska kombatanckiego o przekazywanie historii. – „To dzięki wam Polska zajmuje dzisiaj zaszczytne miejsce w Europie i świecie” – mówił.

Po Mszy św. oddziały żołnierzy, poczty kombatanckie i harcerskie, prowadzone przez Kielecką Orkiestrę Dętą, przemaszerowały pod Pomnik Armii Krajowej.

Uroczystość pod pomnikiem rozpoczęło wystąpienie dr. Tomasza Domańskiego z kieleckiej Delegatury IPN, który przedstawił rys historyczny przemianowania ZWZ na AK, struktury organizacji i skalę represji wobec niej, której symbolem jest gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”.

W spotkaniu rocznicowym pod pomnikiem wzięli udział m.in. wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, senatorowie, parlamentarzyści, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Świętokrzyskiego Okręgu Jodła, harcerze Szarych Szeregów, ZHP, młodzież z kilku szkolnych Klubów Pokoleń.

Pod pomnikiem, podobnie jak rok temu, zjawiła się także ok. 50-osobowa ekipa kibiców Korony-Kielce z dużym transparentem z napisem „Korona Kielce”. – „Jesteśmy tutaj, jesteśmy pod Pomnikiem Czwórki Legionowej, bo czujemy się patriotami: Polakami i kielczanami” – powiedział KAI jeden z kibiców, pan Czarek.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942.

Okręg Radomsko – Kielecki AK należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz walki podziemnej, szczególnie na czas planowanego powstania w Warszawie. AK dowodzili kolejno: gen. S. Rowecki „Grot”, gen. T. Komorowski „Bór”, gen. L. Okulicki „Niedźwiadek”. AK podlegał Naczelnemu Wodzowi PSZ. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Po upadku powstania 2 października 1944r. jednostki będące na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej z dniem 19 stycznia 1945 r.

Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Wobec represji radzieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji i nadal prowadziły walkę zbrojną, ponosząc ofiary z życia i wolności.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 68. rocznicy powstania Armii Krajowej

14 lutego 2010 | 19:59 | dziar Ⓒ Ⓟ

Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach w intencji bardzo licznego na Kielecczyźnie środowiska kombatantów oraz złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Armii Krajowej i wręczenie kombatanckich odznaczeń, a także udział ekipy kibiców Korony Kielce w spotkaniu pod pomnikiem – złożyły się na obchody 68. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Zdzisław Wrzałka, prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz senatorowie, parlamentarzyści, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Świętokrzyskiego Okręgu Jodła, harcerze Szarych Szeregów, ZHP, młodzież z kilku szkolnych Klubów Pokoleń.

W homilii ks. Krzysztof Dziurzyński podkreślił, że kombatanci Armii Krajowej – „nasi starsi bracia w wierze i miłości do Ojczyzny” – przede wszystkim respektowali Prawo Pana, dlatego zawsze byli gotowi oddać życie za Polskę. Zaufali Panu i w nim pokładali nadzieję, choć wielu było wtedy stojących na uboczu, liczących tylko na w miarę bezpieczne przetrwanie czasu okupacji. – „W was dostrzegamy owoce wiary, miłości i dobra” – mówił ks. Dziurzyński.

Por. Jan Dubaj, ps. “Wróbel” redaktor Biuletynu Informacyjno–Historycznego, wydawanego przez Koło Nr 1 Światowego Związku Żołnierzy AK, przychodzi na uroczystość rokrocznie. Jego zadaniem jest relacjonowanie w biuletynie wydarzeń rocznicowych w regionie oraz nawiązywanie kontaktu ze szkołami i uczelniami. Zaznacza, że koła Pokoleń istnieją w kilkunastu szkołach średnich i kilku wyższych.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego. Pod pomnikiem zjawiła się także ok. 40-osobowa ekipa kibiców Korony – Kielce z dużym transparentem z napisem „Polska”.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942.

Okręg Radomsko–Kielecki AK należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz walki podziemnej, szczególnie na czas planowanego powstania w. Warszawie. AK dowodzili kolejno: gen. S. Rowecki „Grot”, gen. T. Komorowski „Bór”, gen. L. Okulicki „Niedźwiadek”. AK podlegał Naczelnemu Wodzowi PSZ. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Po klęsce powstania 2 października 1944 r. jednostki będące na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 1.01.1945 gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Wobec represji radzieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji i nadal prowadziły walkę zbrojną, ponosząc ofiary z życia i wolności.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.