Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: rozpoczęcie Chrześcijańskich Dni Kultury Studenckiej

24 listopada 2007 | 13:15 | dziar//mam Ⓒ Ⓟ

Wieczorną Mszą św. w Kaplicy Akademickiej sprawowaną przez duszpasterzy akademickich rozpoczęły się 23 listopada w Kielcach pierwsze Chrześcijańskie Dni Kultury Studenckiej. Pięciodniowe spotkania z kulturą chrześcijańską przebiegają pod hasłem „Zaświeć”.

Ks. Grzegorz Stachura, duszpasterz studentów i poeta, swoją homilię oparł na inspiracjach z poezji Wyspiańskiego. „Zamysłem Boga było uczynić z człowieka świątynię, potęgę ducha – ale diabeł zepsuł mu tę koncepcję” – mówił ks. Stachura. Od człowieka wciąż zależy, na ile zechce być świątynią Boga.

Po Mszy św. studenci, nauczyciele akademiccy, kielczanie wysłuchali dwóch konferencji w formie dwugłosu, dotyczących problematyki cierpienia w ludzkim życiu, jako siły sprawczej.

Henryk Marchel, niewidomy wolontariusz z Gdyni, od 7 lat pracownik hospicjów, opowiadał o swoim zmaganiu się z cierpieniem. Mówił o utracie rodziców, postępującej chorobie oczu i strun głosowych, „walce z Panem Bogiem” i sytuacjach, które sprawiły, że „poczuł radość dawania z siebie”. Przytaczał historie życiowe swoich podopiecznych z hospicjum, młodych ludzi żegnających się z życiem, którzy cierpienie obracali na dobro: pojednanie z Bogiem, zachęcenie kogoś do zmiany stylu życia.

Andrzej Wronka, teolog, prezes Stowarzyszenia Ruch Effatha, zajmującego się obroną wiary katolickiej przed działalnością sekt i błędnych duchowości, mówił o cierpieniach wynikających z uwikłania w sekty. Zalecał pogłębianie własnej wiary i wiedzy religijnej, co pozwoli na rzetelną kontrargumentację wobec pułapek sekt. „Mentalność sekciarską”, jego zdaniem, łatwo rozpoznać poprzez nadmierne rozbudzanie motywacji ideologicznej w stosunku do poznawczej. Podawał przykłady ingerencji sekt w codzienne życie, lobbowania w świecie gospodarki, polityki.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy modlili się w intencji młodych ludzi dotkniętych cierpieniem.

„Po raz pierwszy w ścisłej współpracy z duszpasterstwem akademickim pokusiliśmy się o cykl dni kultury – powiedział KAI prof. Jacek Semaniak, prorektor Akademii Świętokrzyskiej – „Pierwsze spotkanie ma charakter zaduszkowy – stąd ten temat, poważny, ale bardzo ważny w życiu młodych ludzi. Poprzez konferencje, koncerty, spektakle o bardzo różnorodnej tematyce chcemy wskazać, co może być światłem w życiu człowieka, a poza tym zintegrować całe środowisko akademickie Kielc” – dodaje prof. Semaniak.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.