Drukuj Powrót do artykułu

Kolumbia: biskupi krytykują wypowiedź prezydenta o Jezusie i Marii Magdalenie

30 stycznia 2026 | 03:00 | SIR, pb | Bogota Ⓒ Ⓟ

Sample Jacob Andries Beschey, Maria Magdalena namaszcza stopy Chrystusowi (XVIII w.) | Fot. Wikipedia

Władze cywilne nie mogą wydawać osądów teologicznych – oświadczyli biskupi Kolumbii po tym, jak prezydent tego kraju Gustavo Petro w swoim przemówieniu mówił o miłosnej relacji między Jezusem Chrystusem i Marią Magdaleną. Kolumbijska Konferencja Biskupów wydała notę, w której przypomniała, że „szacunek dla wierzeń religijnych jest zasadą chronioną przez kolumbijski porządek konstytucyjny”.

Podkreślili, że dla Kościoła katolickiego „Jezus Chrystus jest jednorodzonym Synem Bożym, prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, ośrodkiem wiary i nadziei”. Nie może więc być „pojmowany jedynie jako postać historyczna czy moralny punkt odniesienia”, gdyż jest „Zbawicielem, w którego Kościół wierzy i którego wyznaje”.

Biskupi zaznaczyli, że Kolumbia jako państwo prawa i państwo świeckie „ma obowiązek zapewnienia szacunku dla przekonań religijnych swoich obywateli”. Przypomnieli, że Konstytucja z 1991 roku, ustawa o wolności religijnej z 1994 roku i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nakładają na państwo obowiązek respektowania autonomii wyznań religijnych i powstrzymywania się od wtrącania się w kwestie doktrynalne. Dlatego „żadna władza cywilna nie jest powołana do wydawania osądów o charakterze teologicznym na temat przekonań obywateli”.

Również Konfederacja Ewangelikalna Kolumbii (CEDECOL), skupiająca ponad 50 wyznań chrześcijańskich, wyraziła zaniepokojenie słowami prezydenta, które „wypaczają prawdę historyczną, biblijną i teologiczną o Jezusie Chrystusie”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.