Drukuj Powrót do artykułu

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło–Życie

28 lutego 2016 | 09:47 | mir / br Ⓒ Ⓟ

Troska o pogłębianie charyzmatu oraz wezwanie do ożywienia ducha „miłosierdzia czynu, słowa i modlitwy” towarzyszą 41. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie.

W czterodniowym spotkaniu na Jasnej Górze uczestniczy ponad 800 osób. Obecni są także goście z zagranicy.

– Posługa miłosierdzia to zagadnienie, które musimy odkryć i pogłębić – podkreśla Krzysztof Jankowiak, rzecznik ruchu Światło-Życie. „Wśród rozmaitych diakonii zaproponowanych przez założyciela była także diakonia miłosierdzia. O ile inne diakonie zdołały się przez te lata rozwinąć, o tyle diakonia miłosierdzia była przez dłuższy czas dla nas zadaniem do podjęcia. I rzeczywiście od około 10 lat zaczynają powstawać w diecezjach diakonie miłosierdzia, w zeszłym roku powstała Centralna Diakonia Miłosierdzia. Ja tu mówię o strukturze, ale ta struktura animuje życie, pobudza konkretne działania” – wyjaśnia rzecznik.

Bp Adam Wodarczyk, były moderator generalny Ruchu Światło-Życie, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej także zachęcał w homilii do podjęcia drogi miłosierdzia, którą szedł założyciel Oazy. – „Dzisiaj przeżywamy też dodatkową uroczystość, bo spotykamy się w 29. rocznicę odejścia do Pana Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, naszego założyciela. Patrząc przez pryzmat jego życia, świętości, przez to, co on nauczał, głosił, uświadamiamy sobie też w jaki sposób mamy realizować te słowa, że mamy być miłosierni jak Ojciec” – przypomniał bp Wodarczyk. Kaznodzieja zachęcał zgromadzonych: „Wielu ludzi potrzebuje tej tajemnicy Bożego Miłosierdzia zwiastowanej przez nasze życie, nasze świadectwo. Jest to więc nade wszystko zachęta do ewangelizacji, do posługi wyzwolenia, ale też do pochylenia się w tej diakonii miłosierdzia nad ubogimi, potrzebującymi, zarówno nad ubogimi w wymiarze materialnym, jak tymi, którzy doświadczają ubóstwa ducha, bo są daleko od Boga”.

Ks. Marek Sędek, nowo wybrany moderator generalny zwrócił uwagę na dynamiczne rozrastanie się rodzinnej gałęzi ruchu oazowego, ale podkreślił też, że wciąż podstawowym wyzwaniem stojącym nie tylko przed Ruchem Światło–Życie jest ożywianie wiary młodych ludzi. Zdaniem moderatora generalnego nadzieją na duchowe przebudzenie jest czas Światowych Dni Młodzieży.

„Bardzo nam zależy, żeby oprócz tych różnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży, związanych z Festiwalem Młodych, związanych z centrum powołaniowym, z katechezami w różnych językach, z obecnością Ojca Świętego, żeby to nie było takie wydarzenie o charakterze eventu, czyli jednorazowe” – mówił ks. Sędek. Moderator generalny uważa, ze „trzeba to piękne wydarzenie, jakim jest spotkanie z Ojcem Świętym, jakim są Światowe Dni Młodzieży, wpisać w proces ewangelizacji, w proces formacji młodych ludzi”.

Jasnogórska Kongregacja stanowi ważny punkt w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. O oczekiwaniach wobec „oazowiczów” związanych ze spotkaniem młodych mówił ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Zwrócił uwagę, „żeby razem pokazać światu tę perełkę, którą mamy w Polsce. To jest Ruch odnowy Kościoła, który działa w parafiach, działa w diecezjach. Myślę, że pokazanie go na arenie międzynarodowej jest wartością dodaną tych Światowych Dni Młodzieży w Polsce”.

Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.
Szacuje się, że w ciągu 40 lat przez ruch oazowy mogło przejść 1,5 mln osób.

– „Mnie przede wszystkim Ruch Światło–Życie nauczył odpowiedzialności za innych i też tego, że wiarę należy przekazywać” – podkreśla Agata Rudzka z diakonii misyjnej Ruchu Światło-Życie z Wrocławia, od 16 lat w Oazie. Z kolei jej mąż Paweł podkreślił doświadczenie jedności nie tylko w ruchu, ale na płaszczyźnie przeżywanej wiary chrześcijańskiej, solidarności w działaniu i modlitwie. To doświadczenie także jest przekonywujące dla innych – mówi Paweł, który posługując w diakonii misyjnej, uczestniczył w rekolekcjach oazowych w Kenii. Oazowicz wyraża nadzieję, że i na Czarnym Lądzie będzie realizowana misja Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Od kilkunastu lat Ruch Światło–Życie dociera m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady (tam Domowy Kościół ma już swe struktury), Szwecji, Norwegii, Anglii, Irlandii, Holandii, Czech, Niemiec, na Litwę, Białoruś, Mołdawię. Także w prawosławnej Grecji przyjęły się Oazy Dzieci Bożych. Na Słowacji ruch jest obecny w strukturach i Kościoła obrządku łacińskiego i greckokatolickiego. Oaza dotarła także do Chin i do Australii.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Zdaniem Krzysztofa Jankowiaka kończy się czas chrześcijaństwa „z przyzwyczajenia”, chrześcijaństwa niesionego kulturowo. Wiąże się to z jednej z strony z odchodzeniem pewnej części osób od wiary, ale z drugiej u wielu rodzi pragnienie wiary głębokiej, stąd też poszukują oni wspólnot.

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończy się w poniedziałek 29 lutego spotkaniem moderatorów. W spotkaniu uczestniczy bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

33. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

26 lutego 2008 | 10:03 | kj, awo//mam Ⓒ Ⓟ

Niemal 900 osób z całej Polski oraz ze Słowacji, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy i Litwy zgromadziła XXXIII Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Kilkudniowe spotkanie odbyło się w dniach 22-25 lutego w Częstochowie.

Głównym gościem kongregacji był Larry Thompson, dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią. Kongregacja Odpowiedzialnych to coroczne spotkanie moderatorów i animatorów Ruchu Światło-Życie. Odpowiedzialni ruchu oazowego starają się odczytywać aktualne wezwania stające przed ruchem, rozważają temat nowego roku pracy formacyjnej, wytyczają kierunki pracy i rozwoju Ruchu w najbliższym roku.

„Czyńcie uczniów” – te słowa wypowiedziane przez Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu (Mt 28,19) były myślą przewodnią kongregacji w tym roku. Ruch Światło-Życie stara się odnowić swoje zaangażowanie ewangelizacyjne. Poprzedni rok przeżywany był pod hasłem „Idźcie i głoście”, podczas którego podejmowano nowe działania ewangelizacyjne. W obecnym roku ruch oazowy chce kontynuować i wzmocnić to ożywienie ewangelizacyjne.

Ks. Adam Wodarczyk, od niedawna pełniący funkcję moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie w słowie programowym przedstawił stan ruchu i wskazał na główne jego zadania. Mówił, że często zadawane są pytania, czy ruch oazowy, który powstał w latach komunizmu, nie przeżył się. Tymczasem Ruch Światło-Życie jest stworzony właśnie na obecne czasy. Ks. Wodarczyk przytoczył pochodzący z 1972 roku tekst założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego – będący bardzo przenikliwą analizą społeczeństwa zachodniej Europy. Stwierdził, iż ks. Blachnicki tworząc Ruch przygotowywał go do konfrontacji ze społeczeństwem liberalnym. „Charyzmat Ruchu jest żywy, dynamiczny, ma swoje zadania w tej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć” – stwierdził ks. Wodarczyk.

Głównym gościem kongregacji był Larry Thompson, dyrektor Ruchu Nowego Życia na Europę Środkowo-Wschodnią – międzynarodowego, ekumenicznego ruchu zajmującego się ewangelizacją. Mówił on o tym, co to znaczy czynić uczniów. Wskazywał na znaczenie osobistego formowania, słuchania Słowa Bożego, wspólnego podejmowania posługi i jasnego ukazywania wizji ewangelizacji. Bardzo mocno podkreślał znaczenie nieustannego odnawiania w sobie żarliwości ewangelizacyjnej.

Ruch Nowego Życia przed laty współpracował z ruchem oazowym udostępniając swoje materiały formacyjne i ucząc metod ewangelizacji. Larry Thompson dzielił się wspomnieniami z tego czasu, mówił o swoich spotkaniach z założycielem Ruchu Światło-Życie ks. Franciszkiem Blachnickim.

Ks. Tomasz Jaklewicz, redaktor „Gościa Niedzielnego”, mówił o wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce w obecnym czasie i wynikających z nich zadaniach Ruchu Światło-Życie. Wskazał, że ruch oazowy ma być nośnikiem ewangelicznego radykalizmu, ma umieć dynamicznie odpowiadać na znaki czasu. Stwierdził że w polskim Kościele jest ogromny potencjał, choć zarazem mówił bardzo konkretnie o jego słabościach.

Ks. Jacek Herma, moderator „Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie” w Carlsbergu w Niemczech podjął temat rozwoju ruchu oazowego poza granicami Polski. Wskazywał na zadania, jakie dla Ruchu płyną z trwającej obecnie fali emigracji.

Dwa wystąpienia na kongregacji dotyczyły formacji Ruchu Światło-Życie. Adam Tataradziński z Tomaszowa Mazowieckiego mówił o tym, jak formacja w praktyce pomaga realizować nakaz czynienia uczniów. Ks. Jarosław Międzybrodzki, przewodniczący Komisji Teologiczno-Programowe Ruchu Światło-Życie zajął się tematem oazowych wspólnot dorosłych.

Szczególnym akcentem kongregacji było błogosławieństwo nowych członków stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” obejmującego osoby najbardziej zaangażowane w ruch oazowy. Wśród osób przyjmujących błogosławieństwo był ks. Leopold Kotwicki z Łodzi. Ks. Leopold ma 92 lata, w ubiegłym roku obchodził jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.