Kongres Kultury Chrześcijańskiej 2024
„Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”. Synteza Kongresu Kultury Chrześcijańskiej
„Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata” – to hasło zakończonej wczoraj siódmej edycji Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który obradował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 17 do 21 października. Zapoczątkowane przez abp. Józefa Życińskiego w 2000 r. Kongresy są spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, ważnym miejscem dialogu Kościoła ze współczesną kulturą.
Abp Budzik na zakończenie Kongresu Kultury Chrześcijańskiej apeluje o postawę nadziei
– Przywracanie nadziei należy do trwałego dziedzictwa chrześcijaństwa i jest zadaniem Kościoła – powiedział abp Stanisław Budzik na zakończenie uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa KUL prof. Chantal Delsol, co było ostatnim akordem VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Metropolita lubelski zaapelował, „aby blask nadziei rozświetlał mroki nienawiści i prowadził do pojednania, aby Kościół stawał się domem i szkołą komunii oraz wspólnotą ducha dla całego świata”.
Chantal Delsol doktorem honoris causa KUL
Słynna francuska filozof prof. Chantal Delsol, została dziś uhonorowana tytułem doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zaszczyt ten został przyznany przez senat KUL w uznaniu zasług „tej wybitnej humanistki upominającej się w swoich pismach filozoficznych i literackich o godność osoby ludzkiej i prawdę w post-ponowoczesnym świecie”.
Prof. Kijewska: Chantal Delsol niezwykłym świadkiem, mającym wizję przyszłości
Sylwetkę prof. Chantal Delsol – dzisiejszej laureatki doktoratu honoris causa KUL – i jej bogaty dorobek naukowy i pisarski przedstawiła w swej laudacji prof. Agnieszka Kijewska z KUL. Na wstępie podkreśliła, że dzisiejsza laureatka należy przede wszystkim do niezwykłych świadków, w toczącej się debacie wokół spraw istotnych, „którzy przyjęli na siebie odpowiedzialność za sens”.
Kongres Kultury Chrześcijańskiej: Wyzwania współczesnej nauki
Pasjonująca dyskusja o granicach naukowego poznania, które otwierają drzwi do transcendencji była ostatnią z debat na VII Kongresie Kultury W Lublinie. Wzięli w niej udział prof. Krzysztof Meissner, światowej sławy polski fizyk, ks. prof. Józef Niewiadomski, znany teolog z Uniwersytetu w Insbrucku, prof. Andrzej Szeptycki z UW, wiceminister nauki a dyskusję prowadził prof. Piotr Gutowski, filozof z KUL.
Prymas Polski: bł. Jerzy Popiełuszko był człowiekiem nadziei
„Nasza odpowiedzialność, odwołująca się również do świadectwa współczesnych męczenników i świętych, także do świadectwa błogosławionego księdza Jerzego, oparta jest na nadziei, do której Bóg nas wzywa” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Lublinie w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci duszpasterza ludzi pracy.
Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie: meandry sztucznej inteligencji
O meandrach sztucznej inteligencji mówili uczestnicy panelu podczas VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. W dyskusji udział wzięli: ks. prof. Józef Kloch – Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Magdalena Bigaj, prezes Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, prof. Kamil Jonak z Politechniki Lubelskiej. Debatę moderował prof. Piotr Kulicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zagrożenia i nadzieje człowieka – debata na VII Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie
Zagrożenia i nadzieje człowieka stanowiły temat dyskusji podczas VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, w której udział wzięli prof. Piotr Duchliński (Ignatianum), ks. dr hab. Miłosz Hołda (UPJPII), ks. prof. Paweł Dancak (Uniwersytet Preszowski). Rozmowę poprowadziła s. prof. Barbara Chyrowicz (KUL).
Nagrody „Memoria Iustorum” dla ukraińskiego uniwersytetu i rosyjskiego duszpasterstwa o. Mienia
Nagrody „Memoria Iustorum” (Pamięć Sprawiedliwych) zostały wręczone wczoraj wieczorem Ukraińskiemu Katolickiemu Uniwersytetowi we Lwowie, w imieniu którego statuetkę odebrał dziekan ks. prof. Yuriy Shchurko oraz Wspólnocie Duszpasterskiej zapoczątkowanej przez o. Aleksandra Mienia. Odebrali ją Karina i Andrej Czerniak, zaangażowani w ewangelizację emigranci rosyjscy. Statuetki wręczył abp Stanisław Budzik podczas trwającego w Lublinie Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Problemy z demografią i migracją – debata na VII Kongresie Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie
Kwestie demografii i migracji, zwłaszcza w kontekście ogłoszonej niedawno strategii migracyjnej rządu, były tematem dyskusji, w której udział wzięli Kamil Kisiel (zastępca dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), ks. prof. Janusz Balicki (UKSW), o. Wiesław Dawidowski OSA (duszpasterz migrantów). Rozmowę poprowadził dr Andrzej Szabaciuk (KUL). Wydarzenie odbyło się podczas VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.