Drukuj Powrót do artykułu

Konsekracja sekretarza Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

16 listopada 2013 | 10:29 | kg (KAI/RV) / br Ⓒ Ⓟ

Biskupstwo jest służbą, a nie zaszczytem, biskup zaś musi bardziej służyć niż panować – przypomniał papież Franciszek, udzielając w piątek sakry biskupiej ks. Fernando Vergezowi Alzadze. Liturgia, połączona z konsekracją, odbyła się po południu w Bazylice Watykańskiej.

Ojciec Święty zalecił nowemu biskupowi, by w swej posłudze był ojcem i bratem dla pracowników Watykanu, dbał o ich wzrost duchowy i tak jak Dobry Pasterz znał swe owce. Papież przypomniał także serdeczne przyjaźnie i więzi, łączące nowego biskupa z Argentyną.

Piątkowa uroczystość była jedynym wystąpieniem publicznym Franciszka, który jest przeziębiony i w związku z tym Stolica Apostolska odwołała wszystkie zaplanowane wcześniej na ten dzień spotkania i audiencje papieskie.

Fernando Vérgez Alzaga urodził się 1 marca 1945 w Salamance. 25 grudnia 1965 złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Legionistów Chrystusa (LC) i 26 listopada 1969 przyjął w nim święcenia kapłańskie. Ma za sobą studia w zakresie filozofii i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz ukończył Szkołę Archiwistyki przy Tajnym Archiwum Watykańskim.

1 sierpnia 1972 rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, skąd w kwietniu 1984 przeszedł do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na tym stanowisku zastała go w czerwcu 2004 papieska nominacja na szefa Biura Internetu Stolicy Apostolskiej, a 10 stycznia 2008 r. Benedykt XVI mianował go dyrektorem Telekomunikacji Państwa Miasta Watykanu.

30 sierpnia br. Franciszek przeniósł go na stanowisko sekretarza Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu i 15 października wyniósł go do godności biskupa tytularnego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.