Drukuj Powrót do artykułu

Kościół obchodził 2. Dzień Dziękczynienia

07 czerwca 2009 | 18:54 | aw, awo / maz Ⓒ Ⓟ

Głównym punktem obchodów 7 czerwca była Msza św. przed Świątynią Opatrzności Bożej, podczas której odnowiono Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę.

Zobacz zdjęcia z II Dnia Dziękczynienia

Czuwanie ruchów i wspólnot

Odsłonięcie 9-metrowego krzyża i Msza św., odprawiona 6 czerwca na Placu Piłsudskiego z udziałem kilkunastu tysięcy przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń z całej Polski oraz mieszkańców stolicy zainaugurowały obchody II Dnia Dziękczynienia.

Eucharystię poprzedziło wielkie czuwanie modlitewne ruchów kościelnych. Od rana z inicjatywy Ruchu Światło-Życie na pl. Piłsudskiego modlono się o nowe Zesłanie Ducha Świętego, odnowę wiary i życia chrześcijańskiego. Również za rządzących naszym krajem, najuboższych, a także za ludzi podejmujących dzieło ewangelizacji.

Dziękowali nie tylko Polacy ale także osoby z zagranicy – członkowie Ruchu Światło Życie z Niemiec, Słowacji, Litwy, Białorusi i Ukrainy dziękowaliza dar Jana Pawła II. Spotkanie przebiegało w atmosferze radosnego święta. Zgromadzeni na placu wysłuchali też katechezy pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! 30 lat temu i dzisiaj”, którą wygłosił ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło Życie.

Odsłoniecie Krzyża-pomnika Jana Pawła II

Wielki, 9-metrowy Krzyż z granitu stanął w tym samym miejscu, gdzie 30 lat temu stał krzyż przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Odsłaniając go metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział, że była to wielka, odważna i profetyczna decyzja, by w środku wielkiej metropolii – stolicy państwa – stanął krzyż. Abp Nycz odmówił modlitwę błogosławieństwa, następnie poświęcił i ucałował krzyż.

Bądźmy Bożymi optymistami, róbmy rzeczy niemożliwe! – apelował abp Nycz w homilii i powtórzył modlitwę papieża sprzed trzech dziesięcioleci, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi. Wraz z metropolitą warszawskim Mszę koncelebrowali przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny Episkopatu Stanisław Budzik, bp polowy WP Tadeusz Płoski, warszawscy biskupi pomocniczy.

Kaznodzieja przypomniał, że Jan Paweł II dwukrotnie w tym miejscu powtórzył prośbę o zstąpienie Ducha Świętego: w Polsce zniewolonej w 1979 r. i powtórnie w wolnej już ojczyźnie w 1999 r.

– 2 czerwca 1979 r. zaczęło się na tym placu coś niemożliwego, a Bóg wskrzesił iskrę, która rozlała się po całym świecie. Kaznodzieja powtórzył słowa, które padły 30 lat temu w centrum Warszawy: „Niech wstąpi Duch Twój i odnowi ziemię. Tę ziemię”.

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele ruchów z całej Polski: Światło-Życie, Focolare, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, którzy przybyli z flagami państwowymi i plakatami, mieszkańcy stolicy, w sumie ok. 50 tys. wiernych. Byli też obecni prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa oraz zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego bp Janusz Jagucki.

Wieczorem na Placu Piłsudskiego odbył się koncert ewangelizacyjny w aranżacji Marcina Pospieszalskiego. Ostatnim akcentem modlitewnego czuwania był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Nycza. Tak jak przed 30 laty modlono się przy tym samym, co wówczas obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka na Pola Wilanowskie

W niedzielę rano warszawiacy udali się w pielgrzymce rodzinnej z Placu Piłsudskiego na Pola Wilanowskie, gdzie w południe została odprawiona uroczysta Msza św. przy wznoszonej Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem ok. 40 kardynałów i biskupów z całej Polski oraz tysięcy mieszkańców stolicy. Eucharystia była centralnym wydarzeniem obchodów II Dnia Dziękczynienia.

Msza u stóp światyni-votum

Mszy św., odprawianej w południe 7 czerwca w intencji Ojczyzny, przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, koncelebrował ją m. in. Prymas Polski, kard. Józef Glemp, który zainicjował wzniesienie świątyni w wolnej już Polsce.

Abp Michalik powiedział, że wznoszona świątynia jak i Dzień Dziękczynienia daje nadzieję. – Nad Polską idzie nowe – zaufanie do Bożej Opatrzności, która czuwa nad każdym człowiekiem. Prośmy ją, aby czuwała w nowy sposób nad każdym z nas i całą Ojczyzną – apelował abp Michalik.

– Mamy za co Bogu dziękować, mamy też podejmować ważne zadania współczesności – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosił kazanie. W homilii podkreślił, że Dzień Wdzięczności jest bardzo potrzebny, gdyż pozwala wśród niepokojów i rozczarowań dostrzegać dobro. A ponieważ rachunek sumienia to nie tylko dostrzeganie zła, ale też odkrywanie dobra i miłości w nas samych i dookoła nas, kaznodzieja przypomniał, za co Polacy powinni szczególnie dziękować Bożej Opatrzności.

Pierwszym wydarzeniem jest pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, która odbyła się 30 lat temu. Była to pielgrzymka przełomowa, w trakcie której Jan Paweł II siał ziarno ewangelii, i modlitwy, na które z wiarą i ufnością odpowiedzieli synowie i córki narodu. Ta pielgrzymka była ważna także dla innych narodów i całego świata – podkreślił ks. Kardynał. – W tym miejscu dziękuję Warszawie za ponowne ustawienia krzyża w miejscu, od którego wszystko się zaczęło. Niech ten krzyż będzie dla wszystkim drogowskazem! – apelował kaznodzieja.

Drugie wydarzenie – mówił kard. Dziwisz – było przedłużeniem daru otrzymanego 10 lat wcześniej. – Otrzymaliśmy dar wolności, a Opatrzność Boża uwolniła Polskę od totalitarnego systemu komunistycznego i bezbożnej ideologii, z gruntu obcej polskiej duszy. Niezależnie od różnic w ocenie tych dwudziestu lat należy dziękować Bogu, że „przemierzyliśmy znaczny odcinek drogi w kierunku życia bardziej sensownego, budując zręby ładu społecznego, w pokoju z naszymi sąsiadami”. Jak w każdej ludzkiej rzeczywistości, w ten okres także wpisała się słabość i małostkowość, brak poszanowania dla inaczej myślących, za mała wrażliwość i troska o najuboższych, ale dobro tych lat jest oczywiste – stwierdził kaznodzieja.

Trzecim wydarzeniem jest wizyta Jana Pawła II w Sejmie 11 czerwca 1999 r., gdy Papież przypomniał parlamentarzystom, że w demokratycznym państwie zasadniczą rolę odgrywa porządek prawny, którego fundamentem jest człowiek i pełna prawda o nim, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię naród.

Jednak najlepszą formą wdzięczności będzie odpowiedzialność za przyszłość Ojczyzny – podkreślił kard. Dziwisz. Wyzwania, na które trzeba dziś odpowiedzieć to ideologiczny sekularyzm, troska o polską rodzinę, która jest naszym wspólnym dobrem. Należy wspomagać młodych, przygotowywać ich do małżeństwa, troszczyć się o rodziny wielodzietne, otoczyć opieką ubogie rodziny. Także życie polityczne jest wielkim wyzwaniem. Po kilkudziesięciu latach dyktatury niełatwo było uformować zdolnych, kompetentnych i bezinteresownych liderów. Ale minęło już dwadzieścia lat i rozlega się wołanie, aby politycy służyli narodowi i nie trwonili energii na rozgrywki i jałowe konflikty. „Nie tak wyobrażaliśmy sobie atmosferę w wolnej Polsce” – stwierdził kard. Dziwisz. – „Mówię o tym nie oskarżając nikogo, ale wzywając do wspaniałomyślności i bezinteresowności”.

„To w tym mieście Ojciec Święty błagał o radykalną odnowę oblicza polskiej ziemi. To tu prosił, aby „ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji ukształtowała dalszą przyszłość Rzeczpospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej. „Powołaniem tego miasta jest przewodzić tej odnowie i kształtować przyszłość. Przewodzić służąc!” – podkreślił kard. Dziwisz.

Na zakończenie Mszy św. kard. Dziwisz ofiarował Warszawie płaszcz, który Jan Paweł II miał na sobie podczas historycznej Mszy św. na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r. Abp Nycz, przyjmując dar stwierdził, że płaszcz będzie częścią ekspozycji pamiątek po Janie Pawle II w muzeum jego imienia, które powstanie przy Świątyni Opatrzności.

We Mszy wzięli udział prezydent RP prof. Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawicielka Kancelarii Premiera Julia Pitera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, oraz miejscowe władze samorządowe.

Rodzinne miasteczko w Wilanowie

Po Mszy kontynuowano świętowanie Dnia Dziękczynienia – o godz. 15 rozpoczął się koncert z udziałem m.in. popularnej piosenkarki Eleni. Wystąpiły także zespoły Arka Noego, Perfect, Armia oraz Grzegorz Turnau. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji m.in. otwarto miasteczko zabaw i rekreacji. Po mszy w niebo poszybowała „przesyłka do nieba” – baloniki ze słowem „Dziękuję”.

Obchody zakończą się o godz. 21.37 modlitwą za pontyfikat Jana Pawła II, po której nastąpiła iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.

Dzień Dziękczynienia ustanowił w ubiegłym roku metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz; jest obchodzony w każdą pierwszą niedzielę czerwca. W kościołach całej Polski odczytano w niedzielę list od metropolity a do puszek zbierano ofiary na dalszą budowę Centrum Bożej Opatrzności w Warszawie.

O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie kontynuuje ją metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.