Drukuj Powrót do artykułu

Kościół w Polsce w 2001 r. – cz. II

31 grudnia 2001 | 16:02 | Opracowała: Anna Wojtas //ad Ⓒ Ⓟ

Co przyniósł rok 2001 Kościołowi w Polsce? Prezentujemy kalendarium ważniejszych wydarzeń wszystkich miesięcy.

*Część druga (maj – sierpień)*

*Maj*

*1. Kalisz* – ludzie pracy z całej Polski pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Bezrobocie poniża i upodla człowieka w jego własnych oczach – wołał biskup kaliski Stanisław Napierała, podkreślając zarazem, że Kościół patrzy na zjawisko bezrobocia w naszej ojczyźnie z bólem i troską.

*1. Jasna Góra* – „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora poświęcone pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęło XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w bazylice jasnogórskiej.

*1-2. Warszawa* – Sytuacja młodzieży, projekt świątyni Opatrzności Bożej i forma przeprosin za zbrodnię w Jedwabnem to główne tematy 311. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Tradycyjnie w wiosennym zebraniu plenarnym KEP wzięli udział biskupi z zagranicy, w tym roku z 18 krajów Europy.

*2.Warszawa* – Biskupi wybrali nowych przewodniczących komisji i rad Konferencji Episkopatu Polski. Bp Stefan Cichy z Katowic został nowym przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a biskup tarnowski Wiktor Skworc – nowym przewodniczącym Komisji ds. Misyjnych.Także dwie rady Episkopatu mają nowych przewodniczących – bp Jan Chrapek, będzie przewodniczył Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu, a bp Stanisław Wielgus Radzie Naukowej.

*3. Jasna Góra* Ponad 50 tys. pielgrzymów uczestniczyło w uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wierni wysłuchali homilii Prymasa Polski, który powiedział, że Episkopat Polski wyznaczając dzień modlitwy 27 maja w Warszawie pragnie przepraszać Stwórcę za zbrodnie dokonane przez człowieka „opętanego szatanem i jego nienawiścią”. W ten sposób kard. Glemp odniósł się m.in. do mordu w Jedwabnem, dokonanego w 1941 r. przy współudziale ludności polskiej.

*3. Jamna* – Prymas Polski poświęcił na Jamnej zbudowany przez górali i młodzież akademicką kościół przypominający góralski szałas.Kościół Matki Bożej Niezawodnej Nadziei jest jednym z elementów wioski Jamna, budowanej tam przez o. Jana Górę. W uroczystościach uczestniczyło ok. 3 tysięcy osób, największe tłumy jakie kiedykolwiek znalazły się w tym miejscu jednego dnia.

*5. Gdańsk* – Abp Tadeusz Gocłowski przewodniczył w bazylice mariackiej w Gdańsku tradycyjnej już modlitwie w intencji kapłanów poległych za wiarę i Ojczyznę w czasie wojennym i powojennym. Eucharystię koncelebrowało 25 kapłanów.

*5. Sandomierz* – Klerycy z Sandomierza zostali po raz czwarty mistrzami Polski w piłce nożnej Wyższych Seminariów Duchownych.W rozegranym na stadionie drugoligowej Stali Stalowa Wola meczu finałowym, pokonali drużynę z krakowskiego seminarium salezjanów 3-0. Jedną z bramek dla zwycięzców strzelił rektor sandomierskiego seminarium ks. Michał Mierzwa.

*5. Rzepedź* – „Inicjatywa Ludźmierz”, czyli doroczne już Spotkanie Muzyków Chrześcijan, odbyło się gościnnie w bieszczadzkiej Rzepedzi. Zakończona 5 maja impreza zgromadziła takie gwiazdy chrześcijańskiego grania, jak Natalia Niemen z New Life Music, Tomasz Żółtko czy grupa Amenbend. Przyjechało też pół tysiąca młodych z Polski i Ukrainy.

*7. Warszawa* – Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami zaprezentował pierwszy w Polsce raport pt. „Dzieci w sektach” – Przewodniczący komitetu, Ryszard Nowak przestrzega: sekty łamią podstawowe prawa dziecka, dlatego autorzy raportu chcą, by zapoznali się z nim nie tylko wychowawcy i nauczyciele, ale przede wszystkim prokuratorzy, sędziowie oraz parlamentarzyści.

*7. Kraków* – Kard. Miloslav Vlk arcybiskup metropolita Pragi otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej. Tytuł został nadany na uroczystym posiedzeniu Senatu Akademii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

*8. Warszawa* – Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward Moskal oraz abp Marian Oleś, nuncjusz apostolski w Kazachstanie, Kirgizji, Tadżykistanie i Uzbekistanie otrzymali tegoroczne nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Edward Moskal nie odebrał swojej nagrody, przekazał ją na rzecz Instytutu Prymasowskiego.

*9. Poznań* – Piętnastu podopiecznych Zakładu Poprawczego w Poznaniu otrzymało sakrament bierzmowania z rąk biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, Grzegorza Balcerka. Oczekujących na przyjęcie bierzmowania biskup prosił, aby nie poddawali się złu.

*10. Warszawa* – Telewizja Puls będzie mogła nadawać reklamy przez 15 proc. czasu antenowego – taką decyzję podjęła jednogłośnie na specjalnym posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczący Juliusz Braun wyjaśnił, że wzięto pod uwagę nowe argumenty wnioskodawcy i „Rada nie widziała interesu społecznego w odrzuceniu tego wniosku”.

*10. Warszawa* – O pomyślność dla Ojczyzny i odpowiedzialne ustawodawstwo modlił się Prymas Polski kard. Józef Glemp podczas Mszy św. w kaplicy sejmowej w Warszawie. Sprawowana przez niego Eucharystia poprzedziła konferencję pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia – Mąż Stanu 1901-1981-2001” zorganizowaną w Sejmie RP.

*10-12. Częstochowa* – O etyce w nowych czasach, w świetle nowych odkryć naukowych i nowej ewangelizacji rozmawiali przedstawiciele ośrodków duszpasterstw akademickich z całej Polski na X Forum Młodzieży Akademickiej.

*11. Warszawa* – Polska może wnieść do jednoczącej się Europy swoją duchowość i żywą wiarę swych obywateli. Podkreślali to uczestnicy międzyreligijnego spotkania „Do jakiej Europy dążymy?”, zorganizowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak” z Krakowa i dominikańskie Stowarzyszenie „Espaces centrum”. Uczestniczyli w nim wyznawcy różnych Kościołów oraz islamu i judaizmu.

*12. Jadowniki Mokre* – Abp Józef Kowalczyk poświęcił Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Placówka powstała z inicjatywy hierarchy w jego rodzinnej miejscowości.

*13. Kraków* – Kilka tysięcy osób wyszło na Krakowski Rynek w Świetlistym Białym Marszu by uczcić 20. rocznicę zamachu na Papieża Jana Pawła II.
Na czele pochodu studenci ubrani w białe alby, z pochodniami w ręku, nieśli figurę Matki Bożej Fatimskiej. Uczestnicy odmawiali różaniec wraz z nimi modlił się kard. Franciszek Macharski.

*13. Lublin* – Osobisty sekretarz Ojca Świętego, bp. Stanisław Dziwisz został doktorem honorowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dziękując za nadanie mu tego tytułu, powiedział, że zamiast tradycyjnego w takim wypadku wykładu przypomni dzieje wydarzeń sprzed 20 lat – zamach na Jana Pawła II.

*13. Kraków* – Kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w Krakowie w tradycyjnej procesji z relikwiami św. Stanisława z katedry na Wawelu do klasztoru oo. paulinów Na Skałce. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył łaciński metropolita Lwowa kard. Marian Jaworski. Krakowianie modlili się w intencji Jana Pawła II w 20. rocznicę zamachu na jego życie oraz o owoce papieskiej pielgrzymki na Ukrainę.Ponieważ tegoroczne uroczystości ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika zbiegły się z obchodami 400-lecia powstania seminarium duchownego w Krakowie, dlatego krakowscy klerycy złożyli własną ofiarę pieniężną na rzecz seminarium duchownego we Lwowie.

*14. Warszawa* – Prawie 400 kapłanów wyświęconych przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego odprawiło razem w warszawskiej archikatedrze Mszę św. pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, który z rąk swego poprzednika przyjął sakrę biskupią. Duchowni wspólnie modlili się o beatyfikację kard. Wyszyńskiego oraz dziękowali Bogu za dar kapłaństwa.

*15. Kraków* – Jubileusz 1700-lecia chrztu Armenii i 100-lecia śmierci abp. Izaaka Isakowicza obchodziła wspólnota polskich Ormian. Uroczystej Mszy św. w bazylice Matki Bożej „Na Piasku” przewodniczył kard. Franciszek Macharski. „Bóg, który jest Miłością, większy jest niż cierpienia i prześladowania, jakimi dotknięty został wasz naród” – powiedział metropolita krakowski w kazaniu wygłoszonym do uczestników obchodów jubileuszowych.

*16. Kraków* – Ochrona danych osobowych i prawo do prywatności w Kościele były tematem sympozjum zorganizowanego przez Instytut Prawa Kanonicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Gościem uczestników sesji była min. Ewa Kulesza, generalny inspektor ochrony danych osobowych. W swoim wystąpieniu przypomniała, że Kościoły i związki wyznaniowe nie muszą uzyskiwać specjalnej zgody GIODO na zbieranie danych swoich członków ale nie mogą bez odrębnej zgody przetwarzać danych osób deklarujących inne przekonania religijne.

*16. Wrocław* – Rozpoczął się diecezjalny proces beatyfikacyjny ks. Jana Schneidera, założyciela sióstr marianek. Zainaugurowała go Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu, gdzie od 1969 r. znajdują się doczesne szczątki kandydata na ołtarze.

*17-20 Warszawa* – Dzieło stworzenia i myśl społeczna Prymasa Stefana Wyszyńskiego to główne tematy VIII Tygodnia Społecznego, który odbył się w Warszawie. Spotkania pod wspólnym hasłem „Myśl społeczna Prymasa Tysiąclecia a problemy współczesności” zorganizowały Akcja Katolicka, wydział duszpasterski Kurii Warszawskiej i KIK. Uczestniczyło w nich ok. 600 członków Akcji Katolickiej z 26 diecezji.

*17. Radom* – Najtańsza i zarazem najnowocześniejsza kawiarenka internetowa w Radomiu rozpoczęła działalność przy Katolickim Centrum Młodzieży „Arka”. Do cafe-internet przychodzą nie tylko stali bywalcy „Arki”, lecz również studenci, którzy przygotowują się do egzaminów.

*18-19. Jasna Góra* – Sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich bp Stanisław Ryłko i hinduski jezuita o. Fio Mascarenas byli gośćmi Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze. Odbywające się co roku czuwanie polskich charyzmatyków jest jednym z największych na Jasnogórskich Wałach, przyjeżdża na nie zwykle ok. 100 tysięcy osób.

*18-20. Warszawa* – Prymas Polski otworzył Międzynarodowy Kongres „O godność dziecka” zorganizowany m.in. przez Human Life International Europa, Radę ds. Rodziny Episkopatu Polski, Sejmową i Senacką Komisję ds. Rodziny. O szacunek dla najmłodszych upomniał się gość kongresu kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Do najbardziej niepokojących zagrożeń godności dziecka kard. Truhillo zaliczył aborcje, których na świecie dokonuje się ok. 50 mln rocznie, nieuznawanie dziecka jako osoby od momentu jego poczęcia, dzieciobójstwo, wyzysk seksualny i pornografię dziecięcą.

*18. Lublin* – Ks. prof. Andrzej Szostek MIC został wybrany rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na drugą kadencję. Senat Akademicki KUL na swoim posiedzeniu wybrał nowe władze uczelni – prorektorem ds. administracji i finansów został dr hab. Andrzej Budzisz; prof. KUL, prorektorem ds. dydaktyki i wychowania – ks. dr hab. Stanisław Wilk, prof. KUL; natomiast prorektorem ds. nauki, współpracy z zagranicą i promocji – dr hab. Agnieszka Kijewska, prof. KUL.

*19. Niepokalanów* – Film Kingi Dębskiej „Kocham Jezusa” zdobył Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów „Niepokalanów 2001”. Najbardziej znany film pokazywany na tej imprezie „Prymas – trzy lata z tysiąca” w reżyserii Teresy Kotlarczyk dostał I nagrodę w kategorii filmów fabularnych i nagrodę specjalną Międzynarodowej Organizacji Filmu i Audiowizji OCIC. W tym roku na festiwal zgłoszono 162 filmy z kilkunastu krajów świata. Z tego do konkursu zakwalifikowano do konkursu 59 filmów – 2 fabularne, 44 dokumentalne, 7 amatorskich oraz 6 programów telewizyjnych i katechetycznych.

*21. Kraków* – Bp Tadeusz Pieronek został ponownie wybrany rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Senat Akademii powołał biskupa na drugą kadencję, która potrwa trzy lata.

*22. Warszawa* – Polityka kard. Wyszyńskiego wobec władz komunistycznych i jej odbiór w Stolicy Apostolskiej była przedmiotem sesji „Prymas Stefan Wyszyński wobec Polski Ludowej” zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Prelegenci – w większości historycy – przybliżyli zebranym kolejne etapy działań Prymasa Wyszyńskiego, od pierwszych porozumień z rządem w 1950 roku aż po relacje z opozycją w 1980 roku.

*22. Lublin* – Prof. Grażyna Karolewicz otrzymała specjalną Nagrodę Naukową im. Ireny i Franciszka Skowyrów za całokształt pracy naukowej na temat dziejów KUL. Jury szczególnie uhonorowało jej publikację zatytułowaną „Ksiądz Idzi Benedykt Radziszewski 1871-1922”. Nagrody im. Skowyrów przyznawane są za osiągnięcia naukowe w dziedzinie historii, filozofii, kultury oraz teologii.

*22-25. Drawsko Pomorskie* – Kapelani z ordynariatu polowego przebywali na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, gdzie uczestniczyli w szkoleniu wojskowym. Oprócz codziennej zaprawy fizycznej i Mszy św. księża w mundurach dyskutowali nt. aktualnych problemów związanych z dyscypliną w wojsku. Zapoznali się też z kierunkami zmian restrukturyzacyjnych w wojsku i ich społecznymi skutkami.

*22. Warszawa* – Caritas Polska zaapelowała o włączenie się w pomoc ofiarom powodzi na Syberii, gdzie rzeka Lena zatopiła 30-tysięczne miasto Leńsk. Zebrane fundusze przekazała Caritas Wschodniej Syberii, której dyrektorem jest polski pallotyn ks. Aleksander Pietrzyk.

*24. Piaski* – Pierwsze z cyklu wspólnych, polsko-żydowskich spotkań modlitewnych w intencji ofiar Holocaustu ziemi lubelskiej odbyło się w Piaskach. Przygotowało je Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego z inspiracji metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego.

*24. Sulejówek* – Doszkolenie osób przygotowujących kursy przedmałżeńskie i księży prowadzących rekolekcje parafialne dla rodzin – to decyzje, jakie podjęto podczas posiedzenia Rady Episkopatu ds. Rodzin oraz wiosennej sesji diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego. Na sesji, ustalono też, że powstaną szkoły liderów małych grup, którzy będą pracowali z narzeczonymi.

*26. Tarnów* – Bp Wiktor Skworc wyświęcił 42 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie zostały im udzielone w czasie uroczystej Mszy św. w tarnowskiej bazylice katedralnej. Diecezja tarnowska od wielu lat cieszy się największą liczbą powołań kapłańskich spośród wszystkich polskich diecezji

*27. Warszawa* -„Raz jeszcze potępiamy wszelkie przejawy nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu, o których wiadomo, że są grzeszne” – mówił bp Stanisław Gądecki podczas „Modlitwy Episkopatu Polski za pomordowanych w Jedwabnem i innych miejscowościach”. Episkopat pod przewodnictwem Prymasa Polski zebrał się w warszawskim kościele Wszystkich Świętych, który w czasie wojny graniczył z murem getta. Kilkudziesięciu polskich biskupów na kolanach odmówiło spowiedź powszechną, przepraszając Boga za mord w Jedwabnem

*27. Piekary Śląskie* – O prawo do pracy dla każdego człowieka upomniał się metropolita górnośląski abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. Odbywającym się tam uroczystościom przewodniczył arcybiskup Chicago kard. Francis George, a kazanie wygłosił duchowy opiekun polskiej emigracji abp Szczepan Wesoły. Według piekarskiej policji, w pielgrzymce wzięło udział 80-90 tys. pątników.

*28. Warszawa* – Biskupi polscy spotkali się na najkrótszym – gdyż zaledwie dwu i półgodzinnym – 312. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. W południe udali się do warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela na Mszę św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego. W ten sposób uczcili przypadającą 28 maja 20. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego oraz przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia. Podczas zebrania przyjęli także Kartę Ekumeniczną, podpisaną w Strasburgu 22 kwietnia br. jako dokument wyznaczający najważniejsze kierunki współpracy między Kościołami Europy oraz zaplanowali dziękczynną pielgrzymkę narodową do Rzymu.

*28. Warszawa* – 44-letni ks. Roman Litwińczuk z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został – decyzją Episkopatu Polski – nowym moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie.

*29-30. Warszawa* – Centralne obchody Roku Prymasa Tysiąclecia na UKSW rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. W programie znalazła się m.in. sesja naukową pt. „Dziedzictwo duchowe Prymasa Tysiąclecia”.

*29. Bydgoszcz* – Maturzyści I Katolickiego LO im. Króla Jana III Sobieskiego najlepiej zdali maturę z wszystkich uczniów województwa kujawsko-pomorskiego. Kuratorium Oświaty ogłosiło średnią ocen tegorocznych matur. Wynika z niej niezbicie, że najlepszymi maturzystami okazali się uczniowie bydgoskiego „katolika” – uzyskali oni średnią ocen 4,85.

*29. Legnica* – Aż 64 tys. uczniów objęła swoim zasięgiem Olimpiada Biblijna, która od jesieni ubiegłego roku odbywała w diecezji legnickiej. Do półfinału zakwalifikowano ponad 800 osób. Ostatecznie zwyciężyło 23 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.Tematem Olimpiady była Ewangelia wg św. Łukasza. Można było wykonać pracę plastyczną, przedstawić scenkę teatralną czy zainscenizować wywiad lub konferencję prasową z wybraną z Ewangelii postacią.

*30. Kraków* – Sympozjum naukowe, wystawa i konkurs na „Wielkiego Mędrola” – to tylko niektóre punkty Dni Tischnerowskich, które rozpoczęły się w Krakowie. Organizatorami trzydniowych spotkań z myślą filozoficzną i twórczością wybitnego kapłana były Wydawnictwo Znak, Papieska Akademia Teologiczna, Uniwersytet Jagielloński i PWST w Krakowie.

*30. Kraków* – Prof. Stefan Swieżawski, Jan Nowak-Jeziorański i duszpasterz akademicki z Gliwic ks. Herbert Hlubek zostali laureatami Nagrody ks. prof. Józefa Tischnera. Wyróżnienie przyznawane jest przez Wydawnictwo Znak za twórczą kontynuację myśli i postawy duszpasterskiej wybitnego kapłana i filozofa.

*30. Warszawa* – Caritas Polska przeznaczyła 50 tys. zł na pomoc ofiarom trąby powietrznej, jak przeszła 29 maja na Podhalu. Rrozpoczęła też dwuetapowy projekt charytatywny w ramach którego najpierw udzieli poszkodowanym pomocy doraźnej a w przyszłości zapewni im pomoc długoterminową.

*30. Kielce* – Blisko 200 wystawców z 6 krajów: Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Włoch i Polski zgromadziły II Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach. Otworzył je biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

*Czerwiec*

*1-2. Legnica* – Kard. Miroslav Vlk, prymas Czech, kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii, abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i wielu innych hierarchów uczestniczyło w obchodach 760. rocznicy Bitwy pod Legnicą. Przebieg tej ważnej w dziejach Europy, choć przegranej, bitwy na Legnickich Polach przypomniało widowisko plenerowe. Odbyło się także sympozjum naukowe.

*1*. Mali chrześcijanie obchodzili tegoroczny Dzień Dziecka na diecezjalnych Kongresach Misyjnych w pięciu miastach Polski. W wielu miastach odbyły się festyny dla najmłodszych – miesięcznik „Mały Gość Niedzielny” przygotował „Skrzydlaty zlot” w Katowicach. W trasę koncertową wyruszyła też „Arka Noego”.

*1. Warszawa* – Od początku czerwca można się modlić Liturgią Godzin korzystając z internetu. Specjalny serwis znajduje się pod adresem: www.jezus.pl/ilg Jego twórcy chcą pomóc świeckim, dla których korzystanie z brewiarza jest zbyt skomplikowane. Serwisem interesują się również duchowni, którzy udając się w podróż zamierzają zabrać ze sobą wydrukowane odpowiednie fragmenty Liturgii Godzin.

*2-3. Lednica* – Prawie 70 tysięcy osób, mimo zimna i deszczu, wzięło udział w V Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży nad ranem na Polach Lednickich koło Gniezna. Do uczestników całonocnego czuwania skierował nagrane wcześniej orędzie Ojciec Święty. Pomysłodawca i organizator spotkania, poznański dominikanin o. Jan Góra już zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18 maja 2002 roku.

*2-3. Jasna Góra* – Z udziałem blisko 15 tys. osób cierpiących na chorobę alkoholową i ich rodzin na Jasnej Górze odbyły się XIII Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików. Przybyli członkowie grup AA (zrzeszających uzależnionych), Al-anon (żony i mężowie osób uzależnionych) i Al-ateen (dzieci osób uzależnionych) z całej Polski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Wystarczy być człowiekiem”.

*2. Ludźmierz* – Rodowici Afrykańczycy z Zambii i Kongo, goście z Indii, a także misjonarze z wielu egzotycznych krajów spotkali się z dziećmi z archidiecezji krakowskiej na II Kongresie Misyjnym Dzieci. Hasło spotkania brzmiało: „Z Maryją niesiemy Jezusa w III Tysiąclecie”

*3. Jasna Góra* – Na Jasną Górę dotarła pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka. Trzystu pątników pokonało 240-kilometrową trasę z Łowicza na Jasną Górę. W ludowych strojach i przy wtórze bębnów, tzw. kotłów łowickich, wkroczyli do jasnogórskiego sanktuarium.

*3. Świdnica* – Kard. Henryk Gulbinowicz dołączył do grona kawalerów Orderu Uśmiechu. Jego kandydaturę wysunęły dzieci ze świdnickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu nie miała żadnych zastrzeżeń i jednogłośnie zaakceptowała wniosek.

*4. Kraków* – Kościół w Polsce ma niezłą kondycję – stwierdził biskup Tadeusz Pieronek podczas spotkania z internautami na stronie portalu Onet.pl. Uważa on także, że należy teraz budować świadomość społeczeństwa polskiego, bez antysemityzmu, a wejście do Unii Europejskiej nie zmieni nic w sytuacji Kościoła w Polsce.

*5. Warszawa* – Zwyciężczynią tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej została Anna Wygrecka, która w nagrodę otrzymała wyjazd do Rzymu. W sumie w konkursie uczestniczyło 15 tys. uczniów ze szkół średnich z całej Polski. Konkurs od pięciu lat organizuje Stowarzyszenie Civitas Christiana.

*6. Warszawa* – Monety kolekcjonerskie z podobizną Prymasa Tysiąclecia wypuścił do obiegu Narodowy Bank Polski. W ten sposób zarówno NBP jak i wybijająca numizmaty Mennica Państwowa, uczciły Rok Prymasa Wyszyńskiego. Na warszawską uroczystość inauguracyjną przybył Prymas Polski kard. Józef Glemp.

*6. Warszawa* – Jak Prymas Wyszyński traktował osoby, które go zdradziły, jak oceniłby dzisiejszą Polskę, czy między nim a kard. Wojtyłą był konflikt – na te i wiele innych bezpardonowych pytań odpowiadał Prymas Polski kard. Józef Glemp na spotkaniu z cyklu „Rozmowy w KAI”. – Prymas Wyszyński potrafiłby lepiej niż my, biskupi, rozpoznać dzisiaj sytuację Polski w warunkach pełnej wolności – stwierdził jego następca.

*7. Opole* – W bibliotece Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją w Opolu odbyła się uroczysta inauguracja szesnastego w naszym kraju Centrum Dokumentacji Europejskiej. W imprezie udział wzięli m.in. abp Alfons Nossol, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Warszawie Ewa Stepon.

*8. Warszawa* – Franciszkanie konwentualni, właściciele Telewizji Niepokalanów, otrzymali koncesję na satelitarny kanał religijny – Niepokalanów II . Kanał jest dostępny bezpośrednio przez indywidualny odbiór z satelity, przez sieci kablowe i przez platformę cyfrową. Program będzie dociera także do sporej części Europy. Koncesja została przyznana na 10 lat.

*8. Warszawa* – Do odważnej walki ze strukturami zła w życiu osobistym i społecznym wezwał bp Piotr Jarecki członków Legionu Maryi. Przewodniczył on Eucharystii w 80. rocznicę istnienia stowarzyszenia. Do warszawskiej archikatedry św. Jana przyjechało z całej Polski kilkuset członków i sympatyków Legionu.

*9. Wrocław* – Prymas Polski pasował mieczem 17 nowych członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobców). Kard. Józef Glemp, który przewodniczył uroczystościom inwestytury we wrocławskiej katedrze, jest wielkim przeorem tego zakonu w Polsce.

*9. Tarnów* – Blisko 30 działających w diecezji tarnowskiej ruchów i stowarzyszeń katolickich zaprezentowało się na pierwszym diecezjalnym Forum tych zrzeszeń katolików świeckich. Uczestnicy zastanawiali się nad zadaniami, jakie stoją przed osobami, angażującymi się w życie Kościoła. Gościem forum był bp Stanisław Ryłko, sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich.

*10. Tarnogóra* – Pamięć kilku tysięcy Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie wojny w Izbicy na Lubelszczyźnie uczcili katolicy i Żydzi podczas wspólnych modlitw w kościele i na żydowskim cmentarzu. Uroczystość rozpoczęła msza w intencji ofiar holokaustu. Odprawił ją w kościele w pobliskiej Tarnogórze metropolita lubelski abp Józef Życiński, inicjator polsko-żydowskich spotkań modlitewnych w różnych miejscowościach Lubelszczyzny, niegdyś zamieszkiwanych przez Żydów.

*10. Gdańsk* – 13 tysięcy osób odwiedziło festiwal „Młodzi i miłość”, który już po raz czwarty odbywał się w gdańskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. W trakcie dwunastogodzinnej imprezy zagrała Arka Noego, młodzi rozmawiali o miłości, był czas na wspólną modlitwę i śpiewanie.

*10. Jasna Góra* – Z udziałem przedstawiciela Watykanu i kobiety cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem bł. Edmunda Bojanowskiego odbyły się na Jasnej Górze obchody 130. rocznicy śmierci założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. W tym roku minęło 150 lat istnienia zgromadzenia i druga rocznica ogłoszenia Edmunda Bojanowskiego błogosławionym.

*12. Białystok* – Podczas obrad Komisji Wspólnej Episkopatu Litwy i Polski biskupi bardzo wysoko ocenili współpracę na polu kościelnym i rządowym między obu krajami. W spotkaniu, które odbyło się w Białymstoku wzięli udział biskup Jozuas Żemajtis z Mariampola, biskup wileński Jozuas Tunaitis, ks. Vaclovas Aliuis i ks. Juozas Pe?iukonis z Litwy, a z Polski ordynariusz drohiczyński Antoni Dydycz i bp Edward Samsel, ordynariusz ełcki oraz metropolita białostocki Wojciech Ziemba.

*14. Warszawa* – Ponad 30 tys. osób wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła Traktem Królewskim od kościoła Świętego Krzyża do kościoła św. Anny. Podczas procesji Prymas Polski przestrzegał przed zagrożeniami, w jakie popada ludzkość, gdy przestaje zauważać w świecie Boga. Mówił m.in. o tym, że „człowiek dopomina się prawa do zabijania w imię własnej wygody”. Przestrzegał przed aborcją i eutanazją, które – jak podkreślił – są pomysłami niegodnymi człowieka, mają być dostępne dla ludzi pozornie silnych a w rzeczywistości słabych, bo pozbawiających się miłości.

*14. Rzeszów* – Ok. 15 tys. małych chlebków z napisem „Żal mi tego ludu… Wy dajcie im jeść… Chleb solidarności z biednymi” rozprowadziła rzeszowska Caritas podczas uroczystości Bożego Ciała w Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach. Zebrane datki przeznaczyła na dofinansowanie kuchni ubogich w tych miastach.

*16. Gdańsk* – Cyklem wykładów „Czy mistyk jest osobą wierzącą?” o. prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego zakończył się pierwszy rok działalności Dominikańskiej Szkoły Wiary przy klasztorze dominikanów w Gdańsku. Spotkania odbywały się raz w miesiącu w piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie. Obejmowały kilka godzin wykładowych, a także odpowiedzi na pytania oraz dyskusję. W zajęciach uczestniczyło kilkudziesięciu słuchaczy, głównie osób po studiach, poszukujących możliwości pogłębienia wiary i znajomości chrześcijaństwa.

*16. Wrocław* – Prawie trzysta osób uczestniczyło w pierwszej spartakiadzie sportowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Imprezę, która odbyła się w parafii św. Andrzeja Boboli na wrocławskich Kuźnikach, przygotował tamtejszy oddział KSM. W spartakiadzie uczestniczyła młodzież w wieku od 14 do 30 lat z niemal całego Dolnego Śląska.

*17. Katowice* – Abp Damian Zimoń spotkał się z przedszkolakami, które przyjęły w tym roku pierwszą Komunię Świętą. Zwyczaj przyjmowania tak wcześnie Komunii, który dopuściła Stolica Apostolska na początku XX w., jest bardzo popularny na Śląsku. Wśród 25 tys. dzieci przystępujących do tego sakramentu ok. 3 tys. to przedszkolaki.

*18. Warszawa* – Do Polski przybył katolicki patriarcha ormiański Nerses Piotr XIX Tarmouni. W Łowiczu był gościem Episkopatu Polski, zwiedził także Kraków i Gdańsk.

*19. Warszawa* – Premier Jerzy Buzek odsłonił, a Prymas Polski poświęcił tablicę ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Tablica umieszczona jest na murze warszawskiego kościoła pw. Wszystkich Świętych. Znajduje się na niej napis: „Kościół Wszystkich Świętych upamiętnia Polaków ratujących Żydów w latach 1939-45”.

*19. Warszawa* – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie przyznała Radiu Maryja status nadawcy społecznego. To pierwsza w Polsce rozgłośnia, która uzyskała ten status. Oznacza to, że Radio Maryja zostało całkowicie zwolnione z opłaty koncesyjnej, która w przypadku toruńskiej rozgłośni wynosiłaby od 1,6 mln do 1,8 mln zł. Rozgłośnia nie będzie mogła jednak emitować reklam ani programów sponsorowanych, czego zresztą od początku swego istnienia z zasady nie robi.

*20. Kraków* – Krakowskie archiwum Jerzego Turowicza ma nową siedzibę. Biblioteka, listy i dokumenty założyciela „Tygodnika Powszechnego” zostały przeniesione do mieszkania w biurowcu firmy Herbewo City przy al. Słowackiego w Krakowie. Trafiły tam w związku z wygaśnięciem umowy najmu dawnego mieszkania Turowiczów.Firma Herbewo udostępniła lokal twórcom archiwum bezpłatnie.

*20. Łowicz* – Z okazji 900-lecia katedry w Łowiczu polscy biskupi, uczestniczący w odbywającym się w tym mieście 313. zebraniu plenarnym Konferencji Episkoaptu Polski, odprawili uroczystą Eucharystię. Mszy przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. W świątyni licznie zebrali się łowiczanie, a o oprawę liturgii zadbały dzieci w kolorowych, bogato haftowanych łowickich strojach ludowych.

*20-21. Łowicz* – Biskupi polscy wprowadzili stały diakonat, przyjęli nową wersję pięciu przykazań kościelnych oraz zatwierdzili dyrektorium katechetyczne i podstawy programowe dla katechezy. To najważniejsze decyzje, jakie zapadły podczas obrad 313. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łowiczu. Ponadto biskupi mówili o sytuacji mediów katolickich, w tym sytuacji Fundacji „Opoka” i rozważali możliwość przesunięcia terminów niektórych świąt kościelnych. Dyskutowali także o kondycji społecznej i politycznej Polski w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. Gośćmi polskich biskupów był katolicki patriarcha ormiański Nerses Bedros XIX Tarmuni, który przedstawił sytuację Kościoła ormiańskiego oraz Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, która mówiła biskupom o szansach i zagrożeniach dla przedsiębiorczości w Polsce.

*21. Łowicz* – Episkopat wybrał 5 nowych duszpasterzy krajowych: rolników – bp Jan Styrna, sportowców – bp Marian Florczyk, kombatantów – bp Sławoj Leszek Głódź, kobiet – bp Jan Wątroba, natomiast bp Mieczysław Cisło został asystentem Krajowej Rady Katolików Świeckich.

*21. Warszawa* – Caritas Polska zorganizowała w tym roku wakacje dla 80 tys. dzieci. Jest to o 10 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Na koloniach oprócz młodzieży z Polski wypoczywały kilka tysięcy dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Kazachstanu i Rumunii pochodzące z polskich rodzin.

*21. Kraków* – Nerses Bedros XIX Tarmouni katolicki patriarcha odprawił liturgię w obrządku ormiańskim w bazylice mariackiej w Krakowie. Podczas Mszy św. wygłosił orędzie z okazji 1700. rocznicy chrztu Armenii. W świątyni zgromadzili się Ormianie polscy starej i nowej emigracji. Nerses Bedros XIX przypomniał, że Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrzest.

*22. Warszawa* – Serce Jezusa to taka głębia doskonałości, która pozwala na praktykowanie Ewangelii w codziennym życiu. Tak mówił Prymas Polski Józef Glemp w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie gdzie przewodniczył tam Mszy św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

*22. Warszawa* – Organizatorzy obawiają się, że bariera finansowa może obniżyć liczbę polskich uczestników Światowego Dnia Młodzieży w Toronto. Organizację wyjazdu młodych Polaków do Kanady omawiali szczegółowo diecezjalni duszpasterze młodzieży na spotkaniu w Warszawie. Szacowany wstępnie koszt wyjazdu jednej osoby, bez możliwości zwiedzania Kanady, ale z wliczonym kosztem biletu lotniczego, ubezpiecznia i pobytu, wynosi minimum 700 USD, czyli ok. 3 tys. zł.

*23. Radom* – Premier Jerzy Buzek i biskup radomski Jan Chrapek oddali hołd uczestnikom Czerwca ’76 w Radomiu. Wraz z przedstawicielami rządu i samorządów lokalnych złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar czerwcowych wydarzeń.
Bp Chrapek modlił się za ludzi, którzy oddali swoje życie w obronie ludzkiej godności i wolności ojczyzny 25 czerwca 1976 roku.

*25. Warszawa* – Caritas Polska rozpoczęła realizację pilotażowego projektu pomocy bezrobotnym we współpracy z Secours Catholique – Caritas Francja i Urzędem Pracy. Caritas wyszkoliła 21 wolontariuszy, którzy podzieleni na 7-osobowe grupy opiekują się 140 bezrobotnymi. Dla każdego bezrobotnego została opracowana indywidualna strategia zorganizowania stałego dochodu.

*25. Warszawa* – Aż 57 reprezentacji wzięło udział w XIII Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, organizowanej przez ojców pijarów. Jedna piąta sportowców to młodzież z krajów Europy Wschodniej, m.in. Mołdawii, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

*26. Warszawa* – Piłkarska Reprezentacja Polskich Księży zremisowała z Reprezentacją Piłkarską Watykanu 2:2. „Wynik nie jest najważniejszy. Cieszę się ze wspaniałej atmosfery, gry fair play, doskonałej zabawy” – skomentował dla KAI spotkanie trener Polaków, jeden z najlepszych piłkarzy świata lat 70-tych, Robert Gadocha. Mecz rozegrano na zakończenie Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych na warszawskim Torwarze.

*26*. W pięciu polskich diecezjach rozpoczęły się obozy wakacyjne organizowane przez fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 50 gimnazjalistów z diecezji radomskiej wypoczywa w diecezji drohiczyńskiej, w Serpeliach nad Bugiem. Dzieci z diecezji drohiczyńskiej wakacyjny czas spędzają w diecezji ełckiej. Te z kolei od wczoraj przebywają w diecezji radomskiej, na Św. Katarzynie w Górach Świętokrzyskich. Gimnazjalistami wymieniły się także diecezja koszalińsko-kołobrzeska z archidiecezją przemyską. Dzieci z Bieszczad wyjechały nad morze, a z Koszalina przyjechały w góry.

*26-29. Warszawa* – Niepokoje w krajach, gdzie pracują polscy misjonarze, zdominowały doroczny zjazd misyjny trwający w Warszawie. Do Centrum Formacji Misyjnej przyjechało ponad 100 misjonarzy-Polaków, przebywających właśnie na wakacjach w Polsce, aby spotkać się ze sobą i przedstawicielami polskiego Kościoła.

*27-30. Jasna Góra* – Ponad 600 osób wzięło udział w I Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych. Reprezentowali oni 106 zakonów i zgromadzeń – 138 prowincji – istniejących w naszym kraju. Przedstawiciele zgromadzeń klauzurowych, którzy nie mogli przybyć na spotkanie, zapewnili, że wspierają je modlitwą.

*28. Poznań* – Do chrześcijańskiego przebaczenia wezwał Prymas Polski podczas uroczystości upamiętniających 45. rocznicę krwawo stłumionego przez władze buntu poznańskich robotników. Do Poznania przybył premier Jerzy Buzek, a także legendarny kurier z Warszawy Jan Nowak Jeziorański. Pod stojącymi w centrum miasta dwoma monumentalnymi krzyżami połączonymi wspólnym ramieniem, które upamiętniają ofiary Czerwca ’56, kard. Glemp przewodniczył 28 czerwca Mszy św. w intencji poległych.

*29-30. Toruń* – Prawie 30 najlepszych zespołów, w sumie 10 godzin różnorodnej muzyki od poezji śpiewanej przez pop i rock aż po niszowe techno i heavy metal, a wszystko to za darmo – tak wyglądał IV Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song Of Songs (SOS). Impreza odbyła się w Toruniu w fosie ruin zamku krzyżackiego.

*29. Warszawa* – Z okazji dwudziestolecia posługi prymasowskiej kard. Józefa Glempa na uroczystej Mszy św. dziękczynnej zebrało się w archikatedrze warszawskiej ośmiu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim abp Józefem Kowalczykiem. Prymas Polski modlił się, „aby potrafił coraz lepiej i skuteczniej kochać tych, do których został posłany”.

*29. Warszawa* – Jubileusz 20-lecia posługi prymasowskiej kard. Józefa Glempa stał się okazją do wydania albumu „Caritati in Iustitia” o życiu i służbie w Kościele następcy Prymasa Tysiąclecia. Podczas promocji kard. Glemp podsumował ostatnie 20 lat, określając je „czasem dużych przemian”. Kard. Glemp porównując swoją posługę prymasowską z posługą kard. Stefana Wyszyńskiego powiedział, że Prymas Tysiąclecia walczył o wolność Kościoła w świecie i ojczyźnie. – Nie doczekał tej wolności, za to mnie było dane skosztować jej goryczy – stwierdził. – Ale dzięki ufności w Boga udało mi się przetrwać trudne chwile – dodał.

*29. Przasnysz* – Hospicjum domowe oraz zespół długoterminowej opieki domowej uruchomiła płocka Caritas. Placówki służą 120 osób z Przasnysza i okolic. Chorym pomaga 4 lekarzy, 10 pielęgniarek, 2 psychologów, 2 rehabilitantów, 2 pracowników socjalnych oraz jeden kapłan.

*30. Pasierbiec* – Bp Jerzy Mazur, administrator apostolski wschodniej Syberii, ofiarował sanktuarium w Pasierbcu koło Limanowej urnę z prochami Polaków pomordowanych na Wschodzie. Została ona wmurowana w ścianę sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Bp Mazur przewodniczył także uroczystej mszy św. Parafia w Pasierbcu wspiera materialnie katedrę w Irkucku.

*Lipiec*

*1. Kościelec k. Inowrocławia* – Za 20 lat posługi prymasowskiej dziękował Bogu kard. Józef Glemp. Przewodniczył on Mszy św. w małym XII-wiecznym kościółku, w którym stawiał pierwsze kroki jako ministrant, uczył się w szkole i gdzie rodziło się jego powołanie. W sprawowanej w kameralnym kościółku Eucharystii uczestniczyła rodzina Prymasa Polski, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński oraz pomocniczy biskupi z Warszawy: bp Marian Duś i bp Piotr Jarecki.

*1-8. Tuchów* – W sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie k.Tarnowa, przez cały tydzień trwał doroczny Wielki Odpust Maryjny. Na dziedzińcu sanktuaryjnym przez cały dzień odprawiane są liczne Msze święte, po których wierni zwiedzają tutejsze muzeum misyjne, ruchomą szopkę oraz przechadzają wśród odpustowych straganów.
Opiekujący się sanktuarium redemptoryści oceniają, że w tym roku w odpuście wzięło udział nawet 150 tys. pielgrzymów.

*2. Jasna Góra* – Ponad 6 tysięcy nauczycieli i wychowawców przybyło w ogólnopolskiej 64. Pielgrzymce Nauczycieli na Jasną Górę. Do sanktuarium pielgrzymowali nauczyciele różnych specjalności, pracujący w liceach, gimnazjach i szkołach podstawowych oraz innych placówkach oświatowych. Wraz z nimi na Jasną Górę dotarł też wiceminister edukacji narodowej Wojciech Książek.

*3. Lublin* – Kilka tysięcy osób zgromadziły uroczystości z okazji 52. rocznicy cudu w lubelskiej katedrze. Wierni zgromadzeni na placu katedralnym uczestniczyli w Mszy św. celebrowanej przez biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego, a potem wyruszyli w procesji ulicami miasta. Okazją do zaproszenia zwierzchnika diecezji włocławskiej były obchody Roku kard. Stefana Wyszyńskiego, który zanim został Prymasem Polski był biskupem lubelskim, a jeszcze wcześniej profesorem seminarium duchownego we Włocławku.

*3. Warszawa* – Ruszył nowy serwis internetowy poświęcony wierze. Można go znaleźć pod adresem: www.wiara.hoga.pl. Redakcja „Gościa Niedzielnego”, świadoma, że nie każdy odwiedzi jej własne strony, starym zwyczajem postanowiła „stanąć w bramie i zapraszać do dialogu wszystkich wchodzących” – tak zrodził się pomysł utworzenia stron. Celem, który chcą osiągnąć twórcy serwisu jest wielka internetowa rozmowa o wierze, o sensie życia, o tym, co najważniejsze.

*5. Pisz* – Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Piszu powstaje Centrum Miłosierdzia Matki Bożej z Guadalupe. Służy ono ludziom potrzebującym pomocy – zarówno najmłodszym, jeszcze nienarodzonym jak i seniorom. – Centrum udziela wsparcia samotnym kobietom w ciąży, porzuconym dzieciom, ludziom starszym, samotnym i niepełnosprawnym – poinformował ks. Zbigniew Bzdak, proboszcz z Pisza.

*5. Kielce* – W trzech domach zakonnych na terenie diecezji kieleckiej można zamówić noclegi. Całoroczny wynajem miejsc prowadzą franciszkanie w Chęcinach oraz pallotyni w Świętej Katarzynie i w Kielcach. Oferują turystom i pielgrzymom pokoje z łazienką, sale rekreacyjne i posługę duszpasterską. W okolicach jest wiele średniowiecznych, zabytkowych klasztorów i kościołów.

*6. Warszawa* – Modlitwa za wymordowanych Żydów z Jedwabnego zanoszona była w synagodze warszawskiej. Jednocześnie wyrażono wdzięczność i oddano hołd tym Polakom, którzy ratowali Żydów. Według kalendarza żydowskiego 6 lipca jest dniem, w którym przypada rocznica zbrodni w Jedwabnem. W uroczystości wzięli udział m.in. Stanisław Krajewski i ks. Michał Czajkowski, obaj wiceprzewodniczący Rady Wspólnej Chrześcijan i Żydów.

*8. Jasna Góra* – Około 250 tys. osób wzięło udział w IX Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Zorganizowane grupy przybyły z ponad 300 różnych miejscowości w kraju. Dotarli także słuchacze spoza Polski – z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana przez trzech biskupów: Edwarda Frankowskiego z Sandomierza, Jana Śrutwę z Zamościa i Józefa Zawitkowskiego z Łowicza. Uroczystości urozmaiciły występy kilkunastu zespołów, orkiestr i chórów.

*9. Warszawa* – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakończyła przyznawanie nowych koncesji rozgłośniom diecezjalnym, parafialnym i zakonnym Kościoła katolickiego. Z opłat koncesyjnych będą zwolnione trzy stacje, którym KRRiT przyznała status nadawcy społecznego. Są to: stacja diecezji kaliskiej, Radio Jasna Góra i Radio Quo Vadis parafii św. Józefa w Pasłęku.

*10. Jedwabne* – W 60. rocznicę mordu żydowskich mieszkańców Jedwabnego rabini z Polski i Stanów Zjednoczonych wraz z przedstawicielami polskiej społeczności modlili na miejscu zbrodni. Modlitwę poprzedziły uroczystości na rynku, gdzie prezydent Aleksander Kwaśniewski – w imieniu Polaków – przeprosił za mord na Żydach w Jedwabnem. Po oficjalnych przemówieniach, tą samą trasą, którą przebyła społeczność żydowska 60 lat temu w drodze do miejsca zagłady, ok. tysiąca osób przeszło w marszu milczenia. Wśród uczestników obchodów 60. rocznicy mordu jedwabieńskich Żydów z ramienia Rady Episkopatu Polski ds. dialogu międzyreligijnego był ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Obecny był również bp Edward Puślecki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.

*10. Warszawa* – Caritas Polska ogłosiła zbiórkę pieniężną, by pomóc poszkodowanym w wyniku ogromnej ulewy, jaka nawiedziła 9 lipca Trójmiasto. W porozumieniu z Caritas Archidiecezji Gdańskiej zgromadzone na specjalnym koncie bankowym środki zostały wykorzystane na likwidację skutków kataklizmu.

*10. Warszawa* – Należące do archidiecezji wrocławskiej Katolickie Radio Rodzina otrzymało status nadawcy społecznego – tak zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jako nadawca społeczny rozgłośnia została całkowicie zwolniona z opłaty koncesyjnej ale nie może emitować reklam ani programów sponsorowanych.

*11. Lublin* – Prawie 1,8 tys. osób przyjęto na studia dzienne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Najwięcej osób rozpoczęło studia na Wydziale Nauk Humanistycznych i Wydziale Nauk Społecznych. Nowością w tym roku były egzaminy na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. -Poziom kandydatów był bardzo zróżnicowany, co nie może dziwić przy tak dużej liczbie osób pochodzących z różnych stron Polski – ocenił ks. prof. Stanisław Wilk, przewodniczący Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.

*11. Poznań* – Przełożonym generalnym zgromadzenia chrystusowców dla Polonii zagranicznej został ponownie ks. Tadeusz Winnicki. Taką decyzję podjęła Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego.

*12. Kraków-Łagiewniki* – Pięciometrowy krzyż został zamontowany na wieży w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Tym samym łagiewnicka wieża jest drugą, co do wysokości wieżą Krakowa, po wieży kościoła Mariackiego. Uroczystościom z tej okazji przewodniczył bp Jan Szkodoń. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz Krakowa, Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz firm biorących udział w rozbudowie.

*13. Warszawa* – Kontemplacyjny klasztor benedyktynek sakramentek jako pierwszy w Polsce wprowadził możliwość prośby o modlitwę za pośrednictwem internetu. Na stronie www.sakramentki.opoka.org.pl wystarczy kliknąć w odpowiednim miejscu i wysłać intencję do komputera przeoryszy, która poda ją siostrom. Dotąd w wysyłaniu zakonnicom intencji modlitewnych pośredniczyły chrześcijańskie portale.

*14. Święta Lipka* – Koncerty muzyki chrześcijańskiej, warsztaty dziennikarskie, teatralne, biblijne, reklamowe – to wszystko czekało na młodzież podczas Jezuickich Dni Młodzieży w Świętej Lipce. Do warmińskiego sanktuarium zjechali młodzi z jezuickich ośrodków duszpasterskich z całej Polski. Oprócz zabawy nie zabrakło rozważań duchowych poświęconych w tym roku tajemnicy Kościoła.

*14. Jasna Góra* – Ze śpiewem ” przybyli Ułani do Hetmanki …” na koniach, ze sztandarem, proporcami i w odświętnych mundurach na Jasną Górę przybyła II Ogólnopolska Pielgrzymka Kawalerzystów.
Kawalerzyści pielgrzymowali 10 dni. Wyruszyli z Zaręb Kościelnych koło Ostrowi Mazowieckiej. Dziennie przejeżdżali ok. 50 kilometrów, w siodle spędzali od 8 do 10 godzin dziennie. W sumie pątnicy na koniach pokonali około 450 kilometrów.

*16. Warszawa* – Od rozdawania ulotek rozpoczęła się Akcja „Lato 2001 bez sekt” zorganizowana przez Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. Uruchomiono także numer interwencyjny telefonu. – Jeśli problemu nie da się rozwiązać przez telefon, nasza grupa interwencyjna pojawi się osobiście – obiecywał Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu. Ulotki rozdawano także we Wrocławiu, Katowicach, Jeleniej Górze, Szczecinie i Częstochowie, która, według OKOS, w lecie jest miejscem najbardziej zagrożonym, szczególnie w czasie pielgrzymek.

*16. Lublin* – Ok. 170 osób z 28 krajów poznawało język i kulturę polską w Szkole Letniej Kultury i Języka Polskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dużą grupę stanowili tłumacze z komisji Unii Europejskiej. Najwięcej uczniów przyjechało z USA i Niemiec. Zajęcia potrwały do końca września.

*17. Częstochowa* – Dużą popularnością w czasie wakacji cieszyły się rekolekcje ignacjańskie i kursy, które w swoich centrach prowadzili księża jezuici. Centra Duchowości, inaczej Ignacjańskie Centra Formacji Duchowej rozwinęły się w Polsce szczególnie w latach 90. – Jest to znak, że w naszej polskiej rzeczywistości istnieje wielkie zapotrzebowanie na wprowadzenie w życie duchowe. Cywilizacja konsumpcji i użycia, w której żyjemy, nie gasi bynajmniej naszych najgłębszych pragnień, ale raczej je wydobywa, ujawnia – ocenia o. Józef Augustyn SJ.

*20. Warszawa* – Caritas Polska wysłała transport lotniczy z pomocą humanitarną dla ofiar tragicznej suszy i surowej zimy w Mongolii. Przedsięwzięcie to było częścią dużego projektu charytatywnego opracowanego przez Caritas Internationalis. Transport, którego wartość wyceniono na 80 tys. zł, zawierał pół tony sprzętu medycznego.

*20. Zakroczym* – 150 kleryków z całej Polski wzięło udział w VII kursie przygotowującym do pracy w duszpasterstwie trzeźwości. Uczestniczyli w nim także alumni z Białorusi, Łotwy, Chorwacji, Mołdawii, Litwy, Estonii, Ukrainy studiujący w naszych seminariach. Kurs został zorganizowany ostał przez Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu.

*22-29. Warszawa* – „1 grosz za 1 kilometr jazdy” to hasło akcji prowadzonej od dwóch lat przez organizację MIVA Polska. Podczas jej trwania kierowcy składali dobrowolne ofiary na rzecz misjonarzy na całym świecie. Za pozyskane środki zakupiono samochody, motorowery, rowery, a nawet… słonie, które pomagają w pracy ewangelizacyjnej małych parafii w egzotycznych zakątkach świata.

*21. Gdańsk* – Trzy programy pomocy dla ofiar powodzi w Gdańsku przygotowała tamtejsza Caritas wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim i proboszczami zalanych parafii.Na konto archidiecezjalnej Caritas wpłynęło już 1 mln 100 tys. zł na pomoc powodzianom.

*21. Czerna* – Ponad 8 tys. wiernych przyjechało do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa na uroczystości 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego. Uroczystościom, w których wzięło udział 15 biskupów, przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski.- Szkaplerz to szata, dzięki której noszący ją mogą jak Eliasz walczyć o Boga z neopogaństwem i współczesnymi Baalami – mówił w homilii metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

*23. Kraków* – Krakowianie obchodzili 50. rocznicę śmierci księcia metropolity kard. Adama Stefana Sapiehy. W świątyniach Krakowa odprawione zostały Msze św. dziękczynne za jego życie i dzieło. W Parku im. Henryka Jordana zostało odsłonięte popiersie księcia metropolity. Eucharystii w katedrze na Wawelu przy konfesji św. Stanisława, nad grobem kard. Sapiehy przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

*23-28. Wadowice* – II Międzynarodowe Forum Młodych w Wadowicach zgromadziło ok. 600 osób z 6 krajów. Uczestnicy spotkania wzięli udział w konferencjach, Mszach św. i modlitwach uwielbienia. W programie spotkania znalazłh się również warsztaty, podczas których młodzi rozmawiali o sposobach rozeznania powołań życiowych. Forum zorganizowała wspólnota Emmanuel. Hasłem spotkania były słowa Ojca Świętego: „Jeśli będziecie tym, czym macie być, zapalicie cały świat!”

*23-28. Góra św. Anny* – W sanktuarium na Górze św. Anny odbyło się Święto Młodzieży „Z św. Franciszkiem w III tysiąclecie”. Ogólnopolskie spotkanie zorganizowali ojcowie franciszkanie. Podczas święta czynne były poradnie m.in. psychologiczna, rodzinna, powołaniowa i antynarkotyczna. Dla młodzieży zagrały: „Stare Dobre Małżeństwo” i „Alex Band”.

*24. Warszawa* – Caritas Polska przekazała 82 tys. zł na program pomocy ofiarom powodzi we wschodniej Syberii. Projekt zakładał wsparcie 300 najbardziej potrzebujących osób z powiatu Tajszewskiego (województwo irkuckie), zamieszkałych w wioskach Tutura, Gruzowka, Jakimowka, Żygałowa i Grechowo.

*24. Stary Sącz* – Msza św. dziękczynna za liczne powołania kapłańskie w diecezji tarnowskiej była centralnym punktem uroczystości odpustowych ku czci św. Kingi w Starym Sączu. Eucharystii przewodniczył bp Wiktor Skworc, a wokół ołtarza zgromadzili się wszyscy księża neoprezbiterzy, którzy w maju w Tarnowie otrzymali święcenia kapłańskie z rąk hierarchy.

*25. Szczecin* – Podczas remontu XIII-wiecznego kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach, zachodniej dzielnicy Szczecina odnaleziono cenne freski m.in. z XVI w. Freski przedstawiające motywy roślinne odkryto podczas badań konserwatorskich, które miały poprzedzić montaż oświetlenia w świątyni. – Nasz kościół jest jedynym w Szczecinie, który posiada malowidła z tego okresu – poinformował KAI ks. Ireneusz Śliwiński, miejscowy proboszcz, salezjanin.

*25. Hel* – „Z Chrystusem w trzecie tysiąclecie” to hasło XX Pielgrzymki Kaszubskiej na Jasną Górę, która wyruszyła 25 lipca. Pątnicy przeszli 640 km w 19 dni. To najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę. – Podobnie jak przed rokiem zdecydowaliśmy się wyjść z Helu, wydłużając drogę o około 40 km, by w pobożny sposób wejść na drogi III tysiąclecia chrześcijaństwa – powiedział KAI ks. Jan Perszon.

*26. Warszawa* – Burze, huragany i wylewy wielu polskich rzek pozbawiły tysiące osób dachu nad głową. Na miejscu tragedii poszkodowanym pomagały lokalne oddziały Caritas. Natomiast Caritas Polska otworzyła specjalny numer konta, na który zbierała datki na rzecz ofiar kataklizmów.

*26. Licheń* – Już 2,5 tys. osób skorzystało z pomocy Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w Licheniu. Najczęstszym uzależnieniem jest wciąż alkohol, ale coraz częściej przychodzą osoby uzależnione od internetu, pornografii i narkotyków. Ludzie odnajdują tę placówkę najczęściej przypadkiem, gdy nawiedzają licheńskie sanktuarium.

*27. Warszawa* – Caritas Polska i diecezjalne Caritas podjęły szeroką akcję pomocy powodzianom. O pokrzywdzonych nie zapomniał także Papież, który wysłał 100 tys. USD na konto Caritas Polska.

*27. Rypin* – Atrakcyjną ofertę wakacyjną przygotowała parafia św. Stanisława Kostki w Rypinie. 50-osobowa grupa młodzieży należąca do ruchów i stowarzyszeń katolickich wyjechała do szwajcarskiej parafii Broc na zaproszenie tamtejszego proboszcza. Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem katolickich ruchów w Szwajcarii oraz m.in. uczestniczyła w katechezie w szwajcarskiej szkole.

*28. Gdańsk* – Ponad 800 pielgrzymów z Gdańska wyruszyło w drogę do Częstochowy. Gdańszczanie modlili się o odwagę w głoszeniu wiary, prawdę oraz w intencji powodzian. W czasie szesnastodniowej pielgrzymki pokonali 500 km.

*29. Kielce* – Za ofiary powodzi modlili się pracownicy świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Mszę św. w budynku urzędu odprawił dla nich o. Marek Metelica, proboszcz parafii kapucyńskiej. W województwie świętokrzyskim woda zalała 59 na 97 gmin. Straty oszacowano wstępnie na ponad 1 miliard zł.

*29. Katowice* – Abp Damian Zimoń odwiedził 11 robotników prowadzących strajk głodowy w Hucie Baildon w Katowicach. Uczestniczył z nimi we Mszy świętej na terenie zakładu, a potem rozmawiał na osobności. Chociaż wizyta miała charakter posługi duchowej, to jednak dzięki niej udało się doprowadzić do pierwszego spotkania głodujących z syndykiem huty Andrzejem Kasprzykiem.

*29. Gdańsk* – Prowadzone przy klasztorze gdańskich dominikanów wykopaliskowe prace archeologów udostępniono publiczności jako „Muzeum pod niebem”. Można było podziwiać ruiny średniowiecznych kamienic i średniowiecznych latryn. Dominikanie mają nadzieję, że niezwykłe muzeum przybliży miastu klasztor dominikanów i obecność zakonu w Gdańsku.

*31. Warszawa* – Biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. rozpoczynającej obchody 67. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Na Eucharystię wśród tłumów warszawiaków przybył premier Jerzy Buzek, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz minister obrony Bronisław Komorowski.

*31. Kalwaria Pacławska* – Prawie tysiąc osób uczestniczyło we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Do sanktuarium maryjnego, oprócz młodzieży polskiej, przybyły grupy m.in. z Ukrainy, Rosji, Czech i Słowacji. Franciszkańskie spotkania odbywały się pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą – ogarnięci młodością”.

*31. Gdynia*. W 445. rocznicę śmierci św. Ignacego Loyoli jezuici na całym świecie wspominali swojego założyciela. W klasztorach jezuickich niemal całej Europy o tej samej godzinie (godz. 18) została odprawiona Msza św. W Polsce mieszka 688 członków Towarzystwa Jezusowego. Prowadzą m.in. parafie, ośrodki rekolekcyjne i szkoły, współpracują z mediami. Kilka tysięcy osób
uczestnicy co roku w rekolekcjach ignacjańskich, które prowadzą.

*Sierpień*

*1. Zielona Góra* – Z Zielonej Góry wyruszyła ogólnopolska piesza pielgrzymka nauczycieli „Warsztaty w Drodze”. Organizatorem pielgrzymki jest duszpasterstwo nauczycieli diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Warsztaty w Drodze”. Stowarzyszenie to, które powstało 10 lat temu, gromadzi ponad 5 tys. nauczycieli z całej Polski

*1. Koszalin* – Aż 1,6 tys. pątników z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wyruszyło na Jasną Górę. Najdłuższą trasę w Polsce – bo aż 620 km. miała do pokonania grupa z Ustki, która wyruszyła kilka dni wcześniej.

*3*. W całej Polsce obchodzona była setna rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. W miejscowościach, z którymi Prymas był związany, odbyły się uroczystości rocznicowe. Także Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek w setną rocznicę urodzin.

*3. Warszawa* – Mszę św. z okazji 100. rocznicy urodzin Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego obecny Prymas kard. Józef Glemp odprawił w stołecznej katedrze Mszę św. Po Eucharystii odbył się okolicznościowy koncert na Placu Zamkowym.

*3. Jasna Góra* – Ponad tysiąc górali dotarło na Jasną Górę w jubileuszowej, XX Pieszej Pielgrzymce Góralskiej. Wśród pątników przeważali ludzie młodzi. Z pielgrzymami szło także 200 powodzian. – Specyfika tej pielgrzymki ściąga ceprów z całej Polski. Idą by pomodlić się z pobożnym ludem Podhala – skomentował o. Jan Brud z paulińskiej placówki na Bachledówce, kierownik pielgrzymki.

*3. Warszawa* – Dyrektorzy diecezjalnych Caritas z całej Polski spotkali się w Warszawie, aby omówić sposoby pomocy długofalowej dla powodzian. Podzielili również 100 tys. dolarów, które przekazał dla ofiar powodzi Jan Paweł II, między 5 najbardziej zniszczonych przez żywioł diecezji. Programy pomocy obejmują przede wszystkim odbudowę lub remont domów i mieszkań, wsparcie rolników i opiekę nad dziećmi oraz młodzieżą.

*4. Zuzela*. Podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia w Zuzeli nad Bugiem, kard. Józef Glemp zaapelował do uczestników uroczystości, by z odwagą wybierali prawdziwe wartości, a nie to, co jest złudą. Na uroczystości, do niewielkiej wioski nad Bugiem, przybyło ponad 15 tys. wiernych z całej Polski. Obecni byli przedstawiciele Episkopatu Polski, marszałkowie Sejmu i Senatu wraz z parlamentarzystami.

*6-8 Kunice k. Żar* – Rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje „Przystanek Jezus”. Ich uczestnicy po swoich rekolekcjach głosili Ewangelię wśród rówieśników z „Przystanku Woodstock”.

*7. Górka Klasztorna* – Kilkaset zakonnic – w większości sióstr służebniczek – wzięło udział w obchodach 130. rocznicy śmierci bł.Edmunda Bojanowskiego. Założyciel zgromadzenia służebniczek zmarł 7 sierpnia 1871 roku na plebanii tego jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych na ziemiach polskich.

*8. Żary* – „Idziemy przetrzeć Jezusową twarz w człowieku” – tak podczas Mszy św. w żarskim kościele garnizonowym bp Edward Dajczak zdefiniował sens rozpoczynającej się ewangelizacji na Przystanku Woodstock. Wieczorem poświęcił krzyż, który stanął w centrum chrześcijańskiej wioski na polu namiotowym Przystanku Woodstock.

*11. Limanowa* – W specjalnie przygotowanej krypcie w limanowskiej bazylice pochowano, zmarłego 7 sierpnia, bp Piotra Bednarczyka. W ostatniej drodze towarzyszyły biskupowi setki wiernych.Mszy św.pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Bolesnej przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. W pogrzebie wzięli udział nie tylko mieszkańcy Limanowej, z którą bp. Bednarczyk był związany od urodzenia, ale także wierni całej diecezji tarnowskiej. Przez 22 lata był on biskupem pomocniczym tarnowskim, a przez następnych 11 lat czynnie służył diecezji tarnowskiej jako biskup-senior.

*11. Jasna Góra* – Ponad 500 Tajwańczyków, Włochów, Hiszpanów i Szwajcarów znalazło się w tym roku wśród 8 tys. pielgrzymów XXI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pątników przed jasnogórskim klasztorem powitali kard. Franciszek Macharski i bp Kazimierz Nycz.

*12. Niepokalanów* – Katolicka Telewizja Niepokalanów II rozpoczęła emisję nowego programu religijnego. Z tej okazji Prymas Polski kard. Józef Glemp odprawił w Niepokalanowie Mszę św. Satelitarny kanał religijny – Niepokalanów II jest dostępny bezpośrednio przez indywidualny odbiór z satelity, przez sieci kablowe i przez platformę cyfrową.

*12. Wietrzychowice* – Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk otrzymał tytuł honorowego obywatela Wietrzychowic. Do tej gminy należy jego rodzinna miejscowość – Jadowniki Mokre. O nadaniu tytułu zadecydowali radni Wietrzychowic.

*13. Jasna Góra* – W ogromną pacyfkę ustawiła się przed klasztorem na Jasnej Górze pielgrzymka hipisowska, czyli Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg, prowadzona przez ks. Andrzeja Szpaka. Do Częstochowy przyszło ponad 500 osób. Ostatnie 300 metrów przed jasnogórskim klasztorem pielgrzymi pokonali biegiem. Potem długo klęczeli, śpiewając imię Maryi.

*14. Jasna Góra* – Niemal 100 tys. młodzieży świętowało w nocy z 14 na 15 sierpnia na Jasnej Górze 10. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży, podczas którego doszło do pamiętnego spotkania Jana Pawła II z młodymi z całej Europy. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli głównie młodzi Polacy, którzy przyszli na Jasną Górę w licznych pielgrzymkach z całej Polski, a także przedstawiciele młodzieży z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Białorusi, Ukrainy i Czech.

*14. Oświęcim*. Ponad 5 tys. osób wzięło udział w centralnych uroczystościach 60. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe. Przedstawiciele Rycerstwa Niepokalanej, parafii noszącej imię świętego, Honorowych Dawców Krwi, których o. Kolbe jest patronem, oraz prowincji franciszkańskich przyjechali do Oświęcimia z całej Polski.

*14. Jasna Góra* – udział 3 tys. żołnierzy z Polski i Słowacji wzięło udział w X Pielgrzymce Żołnierzy. W pielgrzymce szli funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Straży Granicznej.

*15. Jasna Góra* – Blisko 250 tys. osób, głównie pątników, uczestniczyło w uroczystej Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Skrytykował w niej korupcję, bezrobocie, wyzysk i „kunsztowne wielomówstwo polityków”. Wziął również w obronę dobre imię Prymasa Wyszyńskiego. Na zakończenie uroczystości młodzież złożyła akt zawierzenia Matce Bożej.

*15. Przeczyca* – Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Sch?nborn przewodniczył dorocznym uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy koło Tarnowa. Hierarcha przyjechał do diecezji tarnowskiej z kilkudniową wizytą.

*16. Warszawa* – Na Zamku Królewskim otwarto plenerową wystawę pt. „Bohaterowie Europy. Świadkowie Wiary” Poświęcono ją dwunastu wybitnym postaciom Europy, m.in. Prymasowi Wyszyńskiemu. Każda z tych postaci w jakiś sposób swoim życiem zaświadczyła o przywiązaniu do wartości religijnych, wartości ogólnoludzkich, moralnych.

*18. Radom* – Uroczystości upamiętniające 25. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza odbyły się w Radomiu. Zamordowany kapłan był duszpasterzem radomskich robotników i uczestnikiem protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku.

*18. Zakopane* – W setną rocznicę postawienia i poświęcenia krzyża na Giewoncie kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w Zakopanem. Eucharystia była centralnym punktem trwających od kilku dni obchodów tego jubileuszu. W niedzielę górale i turyści wyruszyli z pielgrzymką na szczyt Giewontu.

*19. Lublin* – We wszystkich kościołach archidiecezji lubelskiej odczytano list abp Józefa Życińskiego pt „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” o chrześcijańskiej odpowiedzialności za budowę ładu moralnego w Ojczyźnie. Metropolita lubelski napisał w nim m.in., że „niedopuszczalnym grzechem zaniedbania byłaby rezygnacja z udziału w wyborach i zawierzanie przyszłych polskich losów tym środowiskom, które okazują tradycyjne uprzedzenia wobec chrześcijaństwa”.

*19. Piekary Śl.* – Wybory parlamentarne nie powinny pogłębić podziałów społecznych – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń podczas kilkudziesięciotysięcznej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śl. Ks. arcybiskup mówił o bezrobociu i zbliżających się wyborach parlamentarnych.

*19. Kalwaria Zebrzydowska* – Niemal 200 tys. pielgrzymów z Polski południowej, Czech i Słowacji uczestniczyło we Mszy św. na zakończenie kilkudniowych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. pod Górą Ukrzyżowania przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

*22. Warszawa* – Ukazał się program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2001/2002. Dokument, zatytułowany: „Poznać Chrystusa” przygotowała Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy abp Damian Zimoń.

*23. Kielce* – Prawie 20 tys. osób uczestniczyło w ceremoniach pogrzebowych śp. bp Mieczysława Jaworskiego, zmarłego 19 sierpnia. Liturgii żałobnej w kieleckiej katedrze przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. – Uczył nas jak kochać miłosierdzie – powiedział w kazaniu miejscowy ordynariusz bp Kazimierz Ryczan. 71-letni hierarcha był m.in. członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.

*23. Warszawa* – Ponad 35 mln zł przeznaczyła Caritas Polska na pomoc ofiarom tegorocznej powodzi. Na tereny dotknięte powodzią wyjechało ok. 300 transportów humanitarnych, ok. 2 tys. dzieci powodzian Caritas przyjęła na kolonie. Caritas Polska wyceniła, że dotychczas Caritas diecezjalne przekazały powodzianom pomoc rzeczową na kwotę ponad 7 mln zł, natomiast darowizny finansowej – 2,7 mln zł. Na pomoc długoterminową przeznaczono ponad 25 mln zł.

*25. Jasna Góra* – Sytuacja społeczna w Polsce, pomoc ofiarom powodzi oraz przygotowania do Narodowej Pielgrzymki do Rzymu – to niektóre tematy obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Rada zebrała na Jasnej Górze pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W komunikacie wydanym na zakończenie obrad biskupi napisali, że „z bólem przyjęli” zawetowanie przez prezydenta ustawy o dodatku rodzinnym oraz odrzucenie przez Sejm zakazu handlu w niedzielę. Wezwali też do pójścia do wyborów i dalszej pomocy ofiarom powodzi.

*26. Jasna Góra* – Sanktuarium Jasnogórskie przeżyło drugi pielgrzymkowy szczyt w roku. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przyszło do sanktuarium prawie 40 tys. pątników w 81 pielgrzymkach.

*27. Warszawa* – Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP) przekazało w umowne użytkowanie wszystkie udziały Konferencji w Spółce Producenckiej Plus, czyli 99,6 proc., firmie Silesia Plus Agencja Reklamowa Sp. z.o.o. w Katowicach. Firma Silesia została powołana w tym roku jako agencja reklamy Radia Plus Katowice, właścicielem radia jak również firmy Silesia jest Kuria Metropolitalna w Katowicach. Z ustaleń KAI wynika, że powodem takiej decyzji prezydium KEP były kwestie ekonomiczne.

*27. Wrocław* – „Miejscem spotkania z Chrystusem nie są sale konferencyjne, ale wyjście na drogę” – powiedział kard. Marian Jaworski, w pierwszym dniu 31. Wrocławskich Dni Duszpasterskich. Dni pod hasłem „Gdy otwiera się przyszłość nadziei – Novo millennio ineunte” zorganizował Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

*28. Siedlce* – Odbyły się uroczystości pogrzebowe bp Wacława Skomoruchy, który zmarł 25 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.