Kraków: „Rodzice stają w obliczu utraty marzeń” – konferencja o przeżywaniu żałoby po stracie dziecka
12 marca 2017 | 09:14 | kana | Kraków Ⓒ Ⓟ
Na temat przeżywania żałoby u rodziców po okołoporodowej stracie dziecka dyskutowano w Krakowie podczas konferencji „Ocalić nadzieję. Rola i miejsce hospicjum perinatalnego w przestrzeni międzyludzkiej i w systemie opieki zdrowotnej”. Konferencję zorganizowało Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
W trakcie konferencji podjęto m.in. temat dotyczący zasad etycznego postępowania w perinatalnej opiece paliatywnej. Ze swoją prezentacją wystąpiła dr Agnieszka Jalowska. Wskazała ona na zasady, które są pomocne w ocenie etycznej: dobroczynność, nieszkodzenie pacjentowi, autonomia pacjenta oraz sprawiedliwość. – Musimy też pamiętać, że niektóre przepisy prawa mogą stać w sprzeczności z etycznym postępowaniem – mówiła.
Jalowska zaznaczyła, że w obliczu sytuacji, w której rodzice dowiadują się o wadzie letalnej swojego dziecka, niezbędna jest kompleksowa opieka medyczna i psychologiczna, którą może dać instytucja hospicjum perinatalnego. – Musimy brać pod uwagę zdanie pacjenta, a w przypadku pacjenta perinatalnego, należy uwzględnić jego dobro oraz potrzeby rodziców – podkreśliła.
Dwa ostatnie tematy konferencji poświęcone zostały tematowi żałoby. Dr Renata Kleszcz-Szczyrba mówiła o specyfice żałoby u rodziców po okołoporodowej stracie dziecka. – Żałoba to każda reakcja na stratę kogoś i czegoś – mówiła. – W chwili, gdy rodzice dowiadują się o wadzie letalnej dziecka, stają w obliczu utraty marzeń, chronicznej wizji o nieuchronnej śmierci dziecka i potem wobec faktu jego śmierci – uzasadniła.
Kleszcz-Szczyrba podkreśliła, że niezbędne jest przeżycie żałoby, która składa się z trzech etapów: urealnienia faktu straty, rytuału pożegnania oraz uruchomienia naturalnej sieci wsparcia osieroconych rodziców. Prelegentka uznała też za istotne, aby oboje rodziców mogło uczestniczyć w pochówku dziecka. – Może to wymagać więcej czasu ze względu na stan zdrowia kobiety po porodzie, ale uczestnictwo w pożegnaniu dziecka jest bardzo wskazane. To pomaga zamknąć pewien etap – stwierdziła.
Prezentację na temat „Żałoby ojców w świetle ograniczeń społeczno-kulturowych” przedstawiła mgr Katarzyna Konczelska z Fundacji Rozwoju i Promocji Psychoterapii z Wrocławia. – Panuje powszechne przekonanie, iż osobą najbardziej potrzebującą pomocy jest osierocona matka. O ojcach się zapomina – mówiła.
Konczelska podkreśliła, że w dzisiejszym świecie promuje się „kult szczęścia, zdrowia i urody, a temat śmierci jest tematem tabu”. Jej zdaniem, rozmowy o śmierci powodują w ludziach uczucie lęku i dyskomfortu.
Prelegentka przedstawiła także skalę zjawiska rodzin doświadczających straty: w 2015 roku ponad 6200 rodzin przeżyło śmierć niemowlęcia, dziecka lub młodego dorosłego (do 29. roku życia).
Zdaniem psycholog, ojcowie po stracie potrzebują zrozumienia, wsparcia emocjonalnego, możliwości porozmawiania o dziecku oraz przeżywania smutku i rozpaczy. – Wspieranie ojców po śmierci dziecka nie musi oznaczać nowych metod. Jedną z możliwości jest podejście systemowe, w którym wszyscy członkowie rodziny są otoczeni uwagą, nie tylko zmarłe dziecko i matka – zakończyła.
Konferencja „Ocalić nadzieję. Rola i miejsce hospicjum perinatalnego w przestrzeni międzyludzkiej i w systemie opieki zdrowotnej” odbyła się w Krakowie w przeddzień rocznicy urodzin patrona hospicjum, śp. ks. prof. Józefa Tischnera.
W dwudniowym spotkaniu wzięło udział około 90 osób. Spotkaniu towarzyszyła wystawa młodych artystów-fotografików, którzy sportretowali chore dzieci i ich rodziców przebywających pod opieką Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
Więcej o działalności hospicjum można przeczytać na stronie: www.hospicjumtischnera.org.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.